Jak zaoszczędzić na amortyzacji
Aktualizacja: 11.01.2006
Pojęcie kosztów uzyskania przychodów w zakresie środków trwałych zostało jednakowo uregulowane zarówno w art. 15 i 16 u.p.d.o.p., jak i art. 22 i 23 u.p.d.o.f. Wydatki poniesione na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodu bezpośrednio w dacie ich poniesienia. »
Roczne rozliczenie ryczałtowców
Aktualizacja: 04.01.2006
Na jakich formularzach muszą rozliczyć się podatnicy opłacający zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych? W jakim terminie należy zapłacić podatek i złożyć deklaracje? Jak odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Z jakich ulg i odliczeń mogą skorzystać ryczałtowcy? Jakie obowiązki ciążą na osobach rozliczających się w formie karty podatkowej? »
Jak uprościć rachunkowość w małej firmie
Aktualizacja: 28.12.2005
Wielu przedsiębiorców rozliczających podatek dochodowy na zasadach ogólnych nie zdaje sobie sprawy, że nie muszą składać comiesięcznych deklaracji. Przepisy przewidują uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podstawie dochodu osiągniętego w latach poprzednich. Także deklaracje VAT nie muszą być składane co miesiąc – znaczna część podatników może wybrać rozliczenia kwartalne. Korzystając z tych przepisów małe firmy mogą ułatwić sobie rozliczenia z fiskusem. »
Jak przejść na pełną rachunkowość
Aktualizacja: 21.12.2005
Przekształcenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w księgi rachunkowe wiąże się z koniecznością zamknięcia księgi przychodów, podsumowania jej zapisów i sporządzenia na podstawie szczegółowej inwentaryzacji wykazu aktywów i pasywów. Dane z księgi i inwentarza są podstawą bilansu otwarcia ksiąg rachunkowych. Jednostka musi ponadto opracować własną dokumentację rachunkowości, w tym plan kont odpowiedni do jej specyfiki. »
Aktualizacja: 14.12.2005
Jak wyceniać różnice kursowe? W jaki sposób ująć nie wniesione dopłaty wspólników ? Jak prezentować należności dochodzone na drodze sądowej ? Które jednostki muszą wykazać podatek odroczony? Kto podpisuje sprawozdanie finansowe? »
Jak rozliczyć akcje promocyjne
Aktualizacja: 07.12.2005
Jakie wydatki na reklamę są kosztem w pełnej wysokości? Jak odróżnić reklamę od informacji handlowej? Czy opodatkowane jest przekazanie folderów reklamowych? Kiedy upominki w ramach akcji promocyjnej nie podlegają VAT? »
VAT od umów zlecenia i o dzieło
Aktualizacja: 30.11.2005
Kiedy trzeba płacić VAT od umów zlecenia i o dzieło? Czy każda umowa powinna zawierać postanowienia dotyczące odpowiedzialności zleceniobiorcy? Którzy zleceniobiorcy są zwolnieni od VAT bez względu na postanowienia umów? »
Rezerwy i zobowiązania warunkowe
Aktualizacja: 16.11.2005
Jakie są różnice między rezerwami a zobowiązaniami warunkowymi? Jak wykazywać zobowiązania warunkowe w sprawozdaniu finansowym? Dlaczego w zakresie tworzenia rezerw i ujawniania zobowiązań warunkowych warto stosować międzynarodowe standardy rachunkowości? Jakie zasady wyceny rezerw należy przyjąć? »
Urzędowe korekty deklaracji VAT
Aktualizacja: 09.11.2005
Jakich formalności musi dopełnić urząd, aby dokonana przez niego korekta była skuteczna? Czy urzędowa korekta może zmienić zobowiązanie o dowolną kwotę? Jakie są skutki korekty dokonanej przez urząd? Czy podatnik może nie zgodzić się na urzędową korektę deklaracji? Czy można zrobić korektę po kontroli podatkowej? »
Aktualizacja: 02.11.2005
Od 4 sierpnia br. podatnicy mogą wystawiać i wysyłać faktury elektroniczne. Muszą jednak spełniać kilka bardzo istotnych warunków. Ponadto, jeżeli podatnicy zdecydują się na wystawianie faktur elektronicznych jeszcze przed 1 stycznia 2006 r., to muszą powiadomić o tym fakcie organ podatkowy. Po nowym roku ten wymóg nie będzie już obowiązywał. »
Jak uzyskać interpretację podatkową
Aktualizacja: 26.10.2005
Kiedy warto wystąpić o wiążącą interpretację? Jak sformułować wniosek? Jakie korzyści odnosi podatnik stosując się do postanowień interpretacji? »
Co trzeba wiedzieć o inwentaryzacji
Aktualizacja: 19.10.2005
Jakie są terminy na sporządzenie inwentaryzacji? Jak prawidłowo dokumentować spis z natury? Kiedy występuje obowiązek sporządzenia spisu z natury w prawie podatkowym? »
Jak przygotować się do kontroli podatkowej
Aktualizacja: 12.10.2005
Co to jest kontrola podatkowa? Jakie są obowiązki kontrolera podczas kontroli podatkowej? Co powinien robić i na co może sobie pozwolić podatnik w czasie kontroli? »
Aktualizacja: 05.10.2005
Którym podatnikom VAT zwracany jest do 180 dni? Jakie korzyści wynikają z wpłacenia kaucji gwarancyjnej? Jaką formę może mieć kaucja? Po jakim okresie kaucja ulega zwrotowi? »
Aktualizacja: 28.09.2005
1 września weszła w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Jedną ze zmian jest zebranie w jednym rozdziale regulacji dotyczących rozłożenia na raty podatków, odraczania terminów ich zapłaty oraz zasad ich umarzania. Ułatwi to podatnikom korzystanie z tego rodzaju ulg. Jednak w dalszym ciągu ich przyznanie pozostanie uznaniową decyzją urzędu. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?