REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową

Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
finanse, karta kredytowa, płatności / Fot. Fotolia
finanse, karta kredytowa, płatności / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karty kredytowe zyskują coraz większą popularność, przez co stają się coraz częstrzym źródłem codziennego finansowania. Za pomocą karty kredytowej można podratować domowy budżet i wygodnie robić zakupy, płacąc za nie dopiero po kilkudziesięciu dniach.

Karty kredytowe w ofertach banków

Karty kredytowe na dobre zagościły już w ofertach banków. Zadomowiły się na tyle dobrze, że niektóre instytucje finansowe pozwalają wybierać klientom spośród nawet kilku ofert. Różnią się nie tylko dostępnym limitem środków (zwykle w graniach od 500 do nawet 50 tys. zł), ale też dodatkami: w postaci ubezpieczeń czy programów lojalnościowych, oferujących zniżki na zakupy w największych sieciach spożywczych lub stacjach paliw w całym kraju.

REKLAMA

Autopromocja

Jak wybrać kartę kredytową?

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że z kart kredytowych korzysta 13 %. Polaków. Stają się one coraz częstszym źródłem finansowania codziennych wydatków. Wybór karty kredytowej nie jest jednak łatwy. Powinien być poprzedzony dokładną analizą nie tylko naszych potrzeb, ale też kosztów związanych z jej posiadaniem. Roczne opłaty za użytkowanie karty oscylują w granicach od 35 do nawet 150 zł. Z tej opłaty można być zwolnionym pod warunkiem wykonania określonych przez bank obrotów. Dla klientów ważną informacją jest też okres bezodsetkowy. Znaczna większość kart kredytowych oferuje oprocentowanie w wysokości 16 %, ale jest też tzw. grace period. W zależności od banku okres bezodsetkowy trwa od 51 do nawet 61 dni. Zaczyna działać wtedy, jeśli posiadacz karty spłaci minimalne zadłużenie wskazane przez bank na zestawieniu transakcji. Przy wyborze karty warto dowiedzieć się o koszt jej wydania. Zdarza się, że taka opłata jest pobierana przez banki. Należy dopytać również o koszt ubezpieczenia i zwrócić uwagę na koszt operacji gotówkowych. Te płatne są w każdym banku.

Kredyt czy emisja akcji?

Gdzie najtaniej?

Postanowiliśmy sprawdzić w którym banku klienci mogą liczyć na najtańszą kartę kredytową. Pod uwagę wzięliśmy roczny koszt utrzymania karty, oprocentowanie transakcji bezgotówkowych i gotówkowych oraz długość okresu bezodsetkowego. W czołówce uplasowały się te karty, których roczne utrzymanie kosztuje

najmniej, jeśli klient nie dostosuje się do wskazanych przez bank wymogów, pozwalających na obniżenie rocznych opłat za posiadanie karty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

BNP Paribas

Zwycięzcą w naszym rankingu okazał się bank BNP Paribas i jego karta MasterCard Classic. BNP oferuje jedno z najniższych oprocentowań – 15,99 % oraz najdłuższy okres bezodsetkowy. Wynosi on tutaj aż 61 dni. Bank wyprzedza pod tym względem wszystkie instytucje finansowe. Klienci mogą liczyć też na atrakcyjną opłatę za kartę. Poniosą roczne koszty w wysokości 39 zł. Minimalnie na karcie dostaną limit w wysokości 1000 zł, maksymalnie nawet 50 tys. zł. Bank oferuje też atrakcyjną kwotę minimalnej spłaty. Klienci mogą spłacić tylko 3 % wykorzystanego limitu, min. 30 zł. Jako dodatek, bank przygotował usługę moneyback: zwraca 1 % wartości wydatków poniesionych w sklepach spożywczych, marketach budowlanych, na stacjach paliw oraz w aptekach i biurach podróży. Aby jednak otrzymać kartę, należy posiadać dochody w wysokości 1500 zł.

Przychód z nieodpłatnych świadczeń przy poręczeniu kredytu

ING i karta Visa

Na drugim miejscu uplasowała się oferta ING Banku Śląskiego. O kartę kredytową Visa mogą starać się osoby z miesięcznymi dochodami już w wysokości 800 zł netto. Na karcie można otrzymać limit od 500 do 20 tys. zł. Klienci zapłacą za jej posiadanie 35 zł rocznie, ale tylko wtedy, jeśli średnia miesięczna wartość transakcji gotówkowych wyniesie nie mniej niż 200 zł. Minimalnie muszą tutaj spłacić 4 % wykorzystanego limitu. Okres bezodsetkowy wynosi w ING 52 dni.

Bank Pocztowy

Na podium znalazła się również oferta Banku Pocztowego. Pocztowa karta kredytowa oferuje najtańsze oprocentowanie na rynku – tylko 14 %. Okres bezodsetkowy wynosi tu 55 dni. Miesięczna wymagana kwota spłaty wynosi  5 % od salda zadłużenia na karcie. Klienci w ramach limitu dostaną od 500 do 20 tys. zł. Trzeba jednak podkreślić, że bank pobiera opłatę w wysokości 20 zł za wydanie karty. Nie ponoszą jej osoby, które mają w banku ROR. Miesięczny koszt utrzymania karty wynosi 4 zł.

W zależności od potrzeb, warto przejrzeć oferty również innych banków umieszczonych w rankingu.

Inteligo przygotowało na przykład promocyjne oprocentowanie dla tych klientów, którzy przeniosą z innego banku swoją dotychczasową kartę. Mogą liczyć na 9,9 % przez pierwsze 6 miesięcy użytkowania karty. Atrakcyjną ofertę przygotował też Meritum Bank. Oprocentowanie na Visa Classic wynosi 15,2 %, ale warto dodać, że klient zapłaci 30 zł za wydanie karty, jeśli w pierwszym miesiącu jej posiadania nie wykona za jej pomocą żadnej transakcji.

Zapraszamy do dyskusji na forum


Portal Skarbiec.Biz
największy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA