REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt podatkowy dla początkujących przedsiębiorców

REKLAMA

Rozpoczynający działalność gospodarczą będą mogli skorzystać z kredytu podatkowego od razu na starcie działalności. Takie rozwiązanie zawiera poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw, nad którym trwają prace w Sejmie.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja

Projekt zmiany ustawy motywowany jest efektywnym zmniejszeniem obciążeń publicznoprawnych w stosunku do przedsiębiorców rozpoczynających wykonywanie działalności gospodarczej. Nowe regulacje mają na celu zachęcić ludzi młodych, absolwentów, bezrobotnych, osoby bez własnego kapitału, także osoby starsze (np. z grupy 50+) do zakładania własnych działalności gospodarczych i działania na własny rachunek.


Nowy katalog przedsiębiorców i wakacje ubezpieczeniowe


W projekcie przewidziano utworzenie nowej kategorii przedsiębiorców - „osoba prowadząca pozarolniczą działalność będąca osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą”. Nowa kategoria - czyli osoby prowadzące jednoosobową działalność lub w ramach spółki cywilnej - będzie uprawniona do tzw. wakacji ubezpieczeniowych. W ich przypadku, aby zmniejszyć obciążenia publicznoprawne w początkowym etapie działalności, obowiązek objęcia ubezpieczeniami społecznymi oraz zdrowotnym powstawać będzie dopiero po upływie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności.

Ulgę na nowe technologie zastąpi kredyt na innowacje

Projektodawcy proponują także wprowadzenie możliwości zmniejszenia - przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych (od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej) - minimalnej podstawy wymiaru składek z obecnych 30 (tzw. mały ZUS) do 20 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Bieg dwuletniego terminu rozpoczynać ma się po upływie półrocznych wakacji ubezpieczeniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zmiany w zakresie kredytu podatkowego


Projekt przewiduje też zmiany w przepisach o podatku dochodowym, a dokładnie w tzw. kredycie podatkowym, zwalniającym z obowiązku uiszczania miesięcznych zaliczek na podatek przez ściśle określony czas. Obecnie stosowanie tej instytucji jest możliwe dopiero po minimum 10 miesiącach od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wskazują dane Ministerstwa Finansów, a także sami przedsiębiorcy, na przestrzeni lat wykorzystanie tego rozwiązania było znikome.

Zapisz się na nasz newsletter

 

Żeby zmienić dotychczasowe, niekorzystne dla początkujących przedsiębiorców uregulowania prawne - jak czytamy w uzasadnieniu projektu - proponuje się przesunięcie momentu rozpoczęcia korzystania ze zwolnienia w ramach kredytu podatkowego do momentu zarejestrowania prowadzenia działalności gospodarczej, co wydaje się absolutnie logiczne, skoro ma to być pomoc na starcie prowadzenia działalności gospodarczej, oraz wydłużenie czasu jego stosowania do pełnych 2 lat podatkowych licząc od rozpoczęcia prowadzenia tej działalności.

Zatem zgodnie z proponowanymi zmianami, możliwość skorzystania ze zwolnienia w ramach kredytu podatkowego istniałaby już od samego początku prowadzenia działalności, a samo zwolnienie miałoby trwać 2 pełne lata podatkowe. Oprócz tego przewidziane jest skrócenie okresu przed skorzystaniem ze zwolnienia, w którym przedsiębiorca nie prowadził działalności gospodarczej z 3 lat na 2 lata.

Zawieszenie działalności - skutki w VAT

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Wprowadzenie zmian przewiduje poselski - zgłoszony przez klub parlamentarny PO - projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw. Na początku czerwca projekt trafił do konsultacji społecznych.

Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA