Zawieszenie działalności - skutki w VAT
REKLAMA
Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form.
REKLAMA
Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej lub kilku takich spółkach. W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.
Jeśli przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą tylko jako wspólnik jednej lub wielu spółek cywilnych, to zawieszenie przez niego działalności we wszystkich spółkach oznacza zawieszenie wszelkiej wykonywanej przez niego aktywności gospodarczej podlegającej wpisowi do CEIDG i konieczność złożenia wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej w CEIDG.
Outsourcing księgowości bez obowiązku składania NIP-2
Sprzedaż wysyłkowa - rozliczenie VAT
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
SŁOWNICZEK
Przez przedsiębiorcę niezatrudniającego pracowników należy rozumieć przedsiębiorcę, który nie nawiązał stosunku pracy z pracownikami, w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.
UWAGA!
Zawieszający działalność nie przestają być przedsiębiorcami.
1. Zawieszenie następuje na wniosek
Zarówno zawieszenie, jak i wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy. Wniosek o zawieszenie można złożyć:
1) on-line - jeśli wpis został już przeniesiony do CEIDG, przy użyciu podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP albo podpisem osobistym, o którym mowa w przepisach o dowodach osobistych, lub w inny sposób akceptowany przez system CEIDG, umożliwiający jednoznaczną identyfikację osoby składającej wniosek i określenie czasu jego złożenia;
2) w urzędzie gminy - osobiście lub listem poleconym (w przypadku przesłania wniosku listem poleconym powinien być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy, potwierdzonym przez notariusza).
Więcej w artykule: Zawieszenie działalności gospodarczej a skutki w VAT
Artykuł omawia zasady zawieszenia działalności gospodarczej, wskazuje kto może skorzystać z tego uprawnienia, w jaki sposób należy to uczynić oraz na jaki czas można dokonać zawieszenia działalności. Ponadto materiał podpowiada, jakie uprawnienia i obowiązki ma przedsiębiorca w okresie zawieszenia i jakie są skutki zawieszenia działalności w zakresie VAT.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat