| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgę na nowe technologie zastąpi kredyt na innowacje

Ulgę na nowe technologie zastąpi kredyt na innowacje

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku PIT i CIT. Celem projektu jest wprowadzenie zachęt podatkowych dla przedsiębiorców inwestujących w innowacyjne rozwiązania, czemu ma służyć zastąpienie obecnej „ulgi na nowe technologie” instytucją „kredytu na innowacje”.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

W art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 26c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziano instytucję „ulgi na nowe technologie”. Jednakże z powodu niezwykle wąskiego zakresu zastosowania oraz skomplikowanej konstrukcji, instytucja ta nie jest w stanie skłonić przedsiębiorców do inwestowania w badania i rozwój, co mogłoby podnieść poziom innowacyjności polskiej gospodarki.

Zapisz się na nasz newsletter


Kredytu na innowacje zamiast ulgi na nowe technologie


W związku z powyższym, projektodawcy proponują daleko idące zmiany w przepisach regulujących wspomnianą ulgę na nowe technologie.

Autorzy niniejszej ustawy stawiają sobie więc za cel zastąpienie obecnej „ulgi na nowe technologie” instytucją „kredytu na innowacje”. Uzyskanie „kredytu na innowacje” obciążone będzie znacznie mniejszymi rygorami w porównaniu z uzyskaniem ulgi na nowe technologie, a co więcej zwielokrotnieniu ulegnie wysokość kwoty odliczanej od podatku z tytułu nakładów na inwestycje w innowacyjność.

W opinii projektodawców wprowadzenie do polskiego prawa instytucji „kredytu na innowacje” przyczyni się do wzrostu poziomu innowacyjności polskiej gospodarki, a tym samym do długofalowego rozwoju polskich przedsiębiorstw na rynku krajowym jak i międzynarodowym, oraz wyeliminuje z polskiego ustawodawstwa instytucję prawną, która z racji swej wadliwej konstrukcji nie spełnia należycie swojej roli.

Uproszczone sprawozdania finansowe - zmiany w ustawie o rachunkowości 2015


Odliczenie na innowacje


Instytucja kredytu na innowacje będzie polegała na przyznaniu przedsiębiorcom będącym podatnikami CIT i PIT, których rezultaty inwestycji w badania i prace rozwojowe podniosą poziom innowacyjności ich przedsiębiorstw, możliwości odliczenia od podstawy podatku dwukrotności kwot wydatków poniesionych w związku z nabyciem lub wytworzeniem innowacyjnych wartości majątkowych. Celem autorów projektu jest więc wynagrodzenie rzeczywistego wysiłku ekonomicznego podjętego przez podatnika, który doprowadził do podniesienia poziomu innowacyjności jego przedsiębiorstwa.

Zawieszenie działalności - skutki w VAT

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »