REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki sfinansowane z funduszu innowacyjności a koszty podatkowe

Przepisy podatkowe niezupełnie innowacyjne dla firm o statusie CBR
Przepisy podatkowe niezupełnie innowacyjne dla firm o statusie CBR
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił interpretację Centrum Badawczo-Rozwojowego w sprawie ulgi podatkowej dotyczącej wydatków sfinansowanych z funduszu innowacyjności. CBR wnioskowało o uznanie w kosztach podatkowych zarówno odpisów na fundusz innowacyjności, jak i wydatków sfinansowanych z tego funduszu.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Autopromocja

Jednym z kluczowych elementów wspierania działalności innowacyjnej są instrumenty podatkowe. Uzyskanie statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR), przyznawanego przez Ministerstwo Gospodarki (MG), daje prawo do skorzystania z preferencji w zakresie podatku dochodowego. Ostatnia decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) pokazuje jednak, że brak uzgodnień międzyresortowych i jednolitej interpretacji przepisów powoduje, że intencje ustawodawcy nie idą w parze z rzeczywistością.

Decyzja podjęta przez NSA 4 lipca 2014 dotyczyła wniosku KCR S.A., firmy prowadzącej badania kliniczne na zlecenie i posiadającej status CBR. Przedmiotem zgłoszenia było prawo zaliczania wydatków finansowanych z funduszu innowacyjności do kosztów podatkowych. CBR wnioskowało o uznanie w kosztach podatkowych zarówno odpisów na fundusz innowacyjności, jak i wydatków sfinansowanych z tego funduszu. Stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) z 2012 r. rozstrzygające na korzyść takiego rozwiązania zostało zakwestionowane przez Ministerstwo Finansów (MF) i poddane wyrokowi NSA.

„Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego jest niepokojącą wiadomością dla rynku badań i rozwoju (ang. Research & Development, R&D), ponieważ przekłada się na realne ograniczenie wydatków na innowacje” – komentuje Mike Jagielski, Prezes Zarządu KCR S.A. „Brak rzeczywistego wsparcia ze strony ustawodawcy spowoduje, że skala inwestycji w dziedzinie R&D znacząco się zmniejszy. W konsekwencji oznacza to spadek konkurencyjności Polski na rynku międzynarodowym.”

Według ostatniego rankingu przygotowanego przez Komisję Europejską „Innovation Union Scoreboard 2014” Polska jest na ostatnim miejscu w trzeciej grupie państw „umiarkowanie innowacyjnych” (ang. „Moderate Innovators”), które plasują się poniżej średniej EU. To pokazuje, że wsparcie firm stawiających na innowacje i rozwój jest kluczowe dla zwiększenia atrakcyjności Polski w Europie i na świecie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaliczki uproszczone w podatku dochodowym od osób prawnych

Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

„Odrzucenie interpretacji podatkowej KCR S.A. rzuca negatywne światło na realizację planów wspierania innowacyjności polskiej gospodarki przez państwo, co jest jednym z priorytetów polityki gospodarczej ostatnich lat” – dodaje Piotr Błoński, Dyrektor Finansowy KCR S.A. „Mamy nadzieję, że powyższe postanowienie NSA będzie przyczynkiem do dyskusji nad konsekwencjami tej decyzji dla innych firm o statusie CBR.”

Uzyskanie oraz utrzymanie statusu CBR jest wymagającym procesem, m.in. ze względu na coroczne przedstawianie dokumentów, które potwierdzają spełnianie wymaganych przez MG kryteriów. Główną zachętą do ubiegania się o taki status są ulgi podatkowe. „W praktyce okazuje się jednak, że jest to wątpliwa motywacja” – podsumowuje Mike Jagielski. „Obecnie w Polsce jest tylko 31 firm uznanych za CBR, gdyż niejasne przepisy w sprawie dysponowania środkami z funduszu innowacyjności często zniechęcają przedsiębiorstwa do złożenia wniosku. Podjęcie dyskusji pomiędzy Ministerstwami Gospodarki i Finansów w sprawie jednolitej wykładni dotyczącej przepisów wydaje się być nieodzowne dla wsparcia rozwoju sektora R&D.”

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Źródło: KCR S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  REKLAMA