Wydatki sfinansowane z funduszu innowacyjności a koszty podatkowe
REKLAMA
REKLAMA
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!
REKLAMA
Jednym z kluczowych elementów wspierania działalności innowacyjnej są instrumenty podatkowe. Uzyskanie statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR), przyznawanego przez Ministerstwo Gospodarki (MG), daje prawo do skorzystania z preferencji w zakresie podatku dochodowego. Ostatnia decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) pokazuje jednak, że brak uzgodnień międzyresortowych i jednolitej interpretacji przepisów powoduje, że intencje ustawodawcy nie idą w parze z rzeczywistością.
Decyzja podjęta przez NSA 4 lipca 2014 dotyczyła wniosku KCR S.A., firmy prowadzącej badania kliniczne na zlecenie i posiadającej status CBR. Przedmiotem zgłoszenia było prawo zaliczania wydatków finansowanych z funduszu innowacyjności do kosztów podatkowych. CBR wnioskowało o uznanie w kosztach podatkowych zarówno odpisów na fundusz innowacyjności, jak i wydatków sfinansowanych z tego funduszu. Stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) z 2012 r. rozstrzygające na korzyść takiego rozwiązania zostało zakwestionowane przez Ministerstwo Finansów (MF) i poddane wyrokowi NSA.
„Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego jest niepokojącą wiadomością dla rynku badań i rozwoju (ang. Research & Development, R&D), ponieważ przekłada się na realne ograniczenie wydatków na innowacje” – komentuje Mike Jagielski, Prezes Zarządu KCR S.A. „Brak rzeczywistego wsparcia ze strony ustawodawcy spowoduje, że skala inwestycji w dziedzinie R&D znacząco się zmniejszy. W konsekwencji oznacza to spadek konkurencyjności Polski na rynku międzynarodowym.”
Według ostatniego rankingu przygotowanego przez Komisję Europejską „Innovation Union Scoreboard 2014” Polska jest na ostatnim miejscu w trzeciej grupie państw „umiarkowanie innowacyjnych” (ang. „Moderate Innovators”), które plasują się poniżej średniej EU. To pokazuje, że wsparcie firm stawiających na innowacje i rozwój jest kluczowe dla zwiększenia atrakcyjności Polski w Europie i na świecie.
Zaliczki uproszczone w podatku dochodowym od osób prawnych
Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.
REKLAMA
„Odrzucenie interpretacji podatkowej KCR S.A. rzuca negatywne światło na realizację planów wspierania innowacyjności polskiej gospodarki przez państwo, co jest jednym z priorytetów polityki gospodarczej ostatnich lat” – dodaje Piotr Błoński, Dyrektor Finansowy KCR S.A. „Mamy nadzieję, że powyższe postanowienie NSA będzie przyczynkiem do dyskusji nad konsekwencjami tej decyzji dla innych firm o statusie CBR.”
Uzyskanie oraz utrzymanie statusu CBR jest wymagającym procesem, m.in. ze względu na coroczne przedstawianie dokumentów, które potwierdzają spełnianie wymaganych przez MG kryteriów. Główną zachętą do ubiegania się o taki status są ulgi podatkowe. „W praktyce okazuje się jednak, że jest to wątpliwa motywacja” – podsumowuje Mike Jagielski. „Obecnie w Polsce jest tylko 31 firm uznanych za CBR, gdyż niejasne przepisy w sprawie dysponowania środkami z funduszu innowacyjności często zniechęcają przedsiębiorstwa do złożenia wniosku. Podjęcie dyskusji pomiędzy Ministerstwami Gospodarki i Finansów w sprawie jednolitej wykładni dotyczącej przepisów wydaje się być nieodzowne dla wsparcia rozwoju sektora R&D.”
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Źródło: KCR S.A.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat