Przekazywanie ubrań pracownikom - czy podlega VAT
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Głównym celem przekazywania strojów pracownikom jest promowanie ubrań z najnowszej kolekcji. W tych okolicznościach przekazywanie ubrań pracownikom nie podlega opodatkowaniu VAT.
UZASADNIENIE
Za odpłatne świadczenie usług uznaje się m.in. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów. Literalna wykładnia powoływanego przepisu prowadzi do wniosku, że aby uznać dane świadczenie za zrównane z odpłatnym świadczeniem usług, muszą być spełnione następujące warunki:
• towary muszą być częścią przedsiębiorstwa podatnika,
• towary muszą być użyte do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika,
• podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Tylko zaistnienie wszystkich wymienionych przesłanek umożliwia objęcie zakresem opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie. Jeśli choć jeden z tych warunków nie jest spełniony, spółka nie powinna opodatkowywać takiego nieodpłatnego świadczenia.
W okresie wyposażenia pracowników stroje służbowe pozostają własnością spółki (stanowią jej towar). Przy czym udostępnienie strojów służbowych pracownikom jest niewątpliwie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ubrania są bowiem wykorzystywane głównie podczas pełnienia obowiązków służbowych i stanowią formę promocji najnowszej kolekcji ubrań. Udostępnianie strojów służbowych pracownikom wpisuje się w ogólną strategię biznesową i reklamową spółki. Przekazanie ubrań pracownikom stanowi jedną z form promocji konkretnych produktów spółki. Obowiązek noszenia stroju służbowego ma także pozytywny wpływ na efektywność pracy pracowników. Stroje mogą być w pewnym zakresie używane do celów prywatnych, ale głównym celem udostępnienia strojów pracownikom jest promocja marki i w konsekwencji zwiększenie przychodów spółki.
W rezultacie ponieważ głównym celem przekazywania strojów pracownikom jest promowanie ubrań z najnowszej kolekcji, więc nie podlega ono opodatkowaniu VAT. Jednocześnie udostępnienie pracownikom strojów służbowych nie stanowi nieodpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy VAT. W ramach udostępnienia ubrań służbowych nie dochodzi do przekazania strojów, gdyż przez cały okres wyposażania pracowników pozostają one własnością spółki. Udostępnianie ubrań nie stanowi również zużycia towarów na cele osobiste, ponieważ przedmiotowe stroje są użytkowane przez spółkę w celu promocji.
• art. 7 ust. 2, art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35
Grzegorz Ziółkowski
doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat