reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Ulga na Internet

Aktualizacja: 31.01.2005

Słyszałam, że będę mogła odliczyć wydatki na Internet, bo wprowadzono taką ulgę. Czy to prawda? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i na jakich zasadach? »

Przewóz maszyn przez granicę

Aktualizacja: 31.01.2005

Firma jest właścicielem maszyn wykorzystywanych na budowie. Jest to firma, która równocześnie posiada spółkę na Litwie i wykonuje tam roboty budowlane, korzystając z posiadanego sprzętu budowlanego. Czy przemieszczenie sprzętu poza granicę Polski będzie potraktowane jako dostawa wewnątrzwspólnotowa i czy będzie podlegało opodatkowaniu? »

Opodatkowanie próbek

Aktualizacja: 31.01.2005

Zajmuję się sprzedażą perfum, szamponów itp. Kupuję w hurtowni próbki, na które otrzymuję 100% rabat. Pragnę dodać, że próbki są dołączane do każdego sprzedawanego kosmetyku. Czy muszę zapłacić VAT od tych próbek? »

Rozliczenie wpłat na fundusz remontowy

Aktualizacja: 31.01.2005

Spółdzielnia mieszkaniowa podjęła uchwałę dotyczącą rozliczenia inwestycji termomodernizacyjnych (docieplenie budynków). Inwestycje te podniosły wartość wkładów budowlanych i jednocześnie obciążyły konta rozrachunkowe każdego lokalu. Obciążenia te będą zmniejszać się co miesiąc ze źródeł finansowania, obejmujących m.in. fundusz remontowy. Członkowie spółdzielni wpłacają określone kwoty na fundusz remontowy spółdzielni, a 50 proc. tych wpłat pomniejsza obciążenie lokali z tytułu wskazanych wyżej inwestycji. Czy osoby, które w swoich zeznaniach podatkowych odliczyły 19 proc. wpłat na fundusz, mają obowiązek dokonać korekty zeznania? Czy czyn taki (uszczuplenie podatkowe) podlega odpowiedzialności karnej skarbowej? »

Zaliczenie wynagrodzenia pracowników do kosztów

Aktualizacja: 25.01.2005

Spółka wynagrodzenia dla pracowników wypłaca 10 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Do tej pory koszty związane z wypłatą wynagrodzeń uwzględnialiśmy w miesiącu, którego one dotyczyły. Taki sposób ewidencjonowania kosztów wynagrodzeń przyjęliśmy od początku działania spółki. Urząd skarbowy nigdy dotąd nie zakwestionował takiej metody rozliczania. Nasze pytanie dotyczy zmienionego art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W którym miesiącu powinniśmy zaewidencjonować koszty wynagrodzeń dotyczących grudnia 2004 r., które wypłacimy w styczniu 2005 r.? Planujemy wynagrodzenie to zaliczyć do kosztów w grudniu, czy postąpimy prawidło? »

Zamiana mieszkań - podstawa opodatkowania, wysokość podatku

Aktualizacja: 25.01.2005

Jestem właścicielką mieszkania spółdzielczego własnościowego o powierzchni 84 m2 i wartości ok. 420 tys. zł. Moja córka jest natomiast właścicielką mniejszego i tańszego mieszkania (35 m2, 140 tys. zł). Chciałybyśmy dokonać zamiany tych mieszkań. Proszę o odpowiedź na pytanie, czy dokonując tej zamiany zapłacimy podatek od czynności cywilnoprawnych, a jeśli tak, to jaka będzie jego wysokość? »

Ustalenie ulgi podatkowej w podatku od nieruchomości

Aktualizacja: 25.01.2005

Rada gminy ustala ulgę podatkową w podatku od nieruchomości. Czy może to jednoosobowo zmienić burmistrz w czasie roku podatkowego? Czy ulga obiecana ustnie przy świadkach ma moc prawną? »

Rozliczanie podatku z faktur od zagranicznego kontrahenta

Aktualizacja: 25.01.2005

Podatnik otrzymuje faktury w walucie obcej dotyczące usług, które stanowią dla niego import usług. Do zarachowania faktur w koszty uzyskania przychodów przelicza się ich wartość według kursu z dnia załadunku. Do wystawienia faktury wewnętrznej (zbiorczej) na koniec miesiąca z tytułu importu usług, do ustalenia podstawy opodatkowania VAT podatnik przelicza kwoty wyrażone w walutach obcych według kursu z dnia powstania obowiązku podatkowego. Czy przyjęty sposób rozliczania jest prawidłowy? Czy dla zarachowania kosztów uzyskania przychodów w księgach podatkowych podatnik musi kwoty wyrażone w walutach obcych przeliczać wg kursu z dnia wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta? »

Rachunkowość spółki z o.o. a MSR-y

Aktualizacja: 25.01.2005

Jestem księgową w spółce z o.o. Naszym największym udziałowcem (ponad 60 proc.) jest spółka niemiecka. Czy możemy prowadzić księgi rachunkowe według MSR-ów (ułatwi to naszemu udziałowcy porównywanie danych naszej spółki z wynikami innych podmiotów). Czy prowadzenie ksiąg wg MSR-ów jest zgodne z polskimi przepisami? »

Wyłączenia obowiązku sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego

Aktualizacja: 25.01.2005

Jednostka dominująca - spółka z o.o. znajduje się w upadłości. Posiada ona 100 proc. udziałów w spółce A, a także 42 proc. udziałów w spółce B. Spółka A w praktyce nie prowadzi działalności - nie osiągnęła przychodów - tylko pewne niewielkie koszty związane z jej funkcjonowaniem. Czy należy sporządzać skonsolidowane sprawozdanie? Czy też można na jakiejś podstawie odstąpić od tego obowiązku? »

"Call-off stock" i opodatkowanie VAT

Aktualizacja: 25.01.2005

Pomiędzy firmą polską a firmą duńską zawarta jest umowa na dostawę towarów z Danii do Polski. Dostawa ta dokonywana jest z Danii do wynajmowanego w Polsce magazynu (call-off stock) należącego do przedsiębiorcy z Danii, lecz przeznaczonego dla konkretnego odbiorcy z Polski. Odbiorca ten zna szczegóły poszczególnych dostaw towarów i odbiera je ze składu partiami, zależnie od swoich potrzeb. Przepływ towaru w magazynie call-off stock przedstawia się następująco: »

Wydatki związane z likwidacją spółki jako koszt

Aktualizacja: 25.01.2005

Spółka z o.o. została postawiona w stan likwidacji. W związku z tym poniosła koszty obsługi notarialnej, sądowej i ogłoszeń w prasie dotyczących swojej likwidacji. Poniosła również wydatek na wynagrodzenie likwidatora, zakup pieczątki z adnotacją "w likwidacji". Wydatki zmierzają do zakończenia bytu spółki, a niewielkie przychody powstają tylko z odsetek od środków pieniężnych na rachunku bankowym. Czy wydatki te są kosztem uzyskania? »

Likwidacja działalności a prawo do wystawienia faktury

Aktualizacja: 25.01.2005

Zlikwidowałam działalność z dniem 30 września 2004 r., w tym też dniu sprzedałam środek trwały firmy - samochód. W urzędzie skarbowym dowiedziałam się, że likwidując działalność w dniu 30 września 2004 r. nie byłam już podatnikiem VAT i nie miałam prawa wystawiać faktury VAT, a podmiot kupujący samochód od wyrejestrowanego podatnika nie będzie mógł odzyskać VAT. Czy rzeczywiście tak jest? »

Odliczenie VAT od samochodów bez świadectwa homologacji

Aktualizacja: 25.01.2005

Czy w przypadku nieprzekazania przez właściciela sprzedawanego pojazdu samochodowego odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nabywca ma prawo odliczyć kwotę podatku naliczonego, jeżeli wie, że ładowność jest większa niż określona formułą zawartą w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT (czyli tzw. wzorem Lisaka)? »

Konieczność rejestracji dla celów VAT

Aktualizacja: 25.01.2005

Prowadzę działalność w zakresie auto-handlu. Nie jestem podatnikiem VAT. Chciałbym dokonać wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Czy muszę zarejestrować się jako podatnik VAT? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama