| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie są skutki sprzedaży części samochodów sprowadzanych z UE

Jakie są skutki sprzedaży części samochodów sprowadzanych z UE

Prowadzę handel używanymi częściami. W związku z tą działalnością chcę sprowadzać całe samochody z Niemiec i rozbierać na części. Czy do sprzedaży tych części mogę stosować procedurę marży i jak prawidłowo wycenić ich zakup, np. koszt zakupu 40 euro + akcyza 65%, czyli koszt zakupu 277 zł? Jakie dodatkowe opłaty będę zobowiązany ponieść w przypadku sprowadzenia samochodu i nierejestrowania go - zostanie sprzedany na części?

W przypadku nabywania używanych samochodów, a następnie sprzedawania ich na części nie można stosować przepisów dotyczących marży. Przepisy podatkowe nie nakładają dodatkowych opłat w przypadku sprzedaży samochodu na części przed jego rejestracją.
 
W przypadku nabywania używanych samochodów, a następnie sprzedawania ich na części nie można stosować przepisów dotyczących marży. Definicja zawarta w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT wskazuje bowiem, że przedmiot używany powinien być przeznaczony do dalszego użytku w stanie aktualnym, nieprzetworzonym, a dopuszczalna jest jedynie naprawa takich przedmiotów. W związku z tym należy przyjąć, że przepisy dotyczące towarów używanych mają zastosowanie tylko do przypadków, gdy zakupiony, a następnie sprzedawany jest ten sam towar co do rodzaju, gatunku i właściwości.
Przepisy podatkowe, co do zasady, nie nakładają dodatkowych opłat w przypadku sprzedaży samochodu na części przed jego rejestracją. Należy jednak zwrócić uwagę, że w przypadku sprzedaży samochodu sprowadzonego z zagranicy przed pierwszą rejestracją w kraju powstaje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego od tej sprzedaży (obowiązki w tym zakresie regulują art. 80 i dalsze ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym). Dlatego w interesie podatnika leży zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej sprzedaż części, a nie całego samochodu.
•  art. 120 ust. 1 pkt 4 i ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Stanisław Szyszka
specjalista w zakresie VAT


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK