REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można uzyskać zwrot VAT nie wykonując czynności opodatkowanych

REKLAMA

Kupiliśmy w Danii naczepę (a więc nie środek transportu). W ciągu 7 dni od dnia sprzedaży wystawiliśmy fakturę wewnętrzną. Urząd skarbowy nakazał nam złożenie deklaracji VAT-23 i zapłacenie podatku w ciągu 14 dni (chociaż naczepa nie jest środkiem transportu i w dodatku nie była nowa). Otrzymaliśmy VAT-25, który przedstawiliśmy w urzędzie komunikacji. I teraz jest problem, bo naszym zdaniem niepotrzebnie zapłaciliśmy VAT na początku lutego br. Przy wypełnianiu deklaracji VAT-7 kazano nam zapłatę ująć w poz. 37. W styczniu 2005 r. nie wykazaliśmy w deklaracji VAT sprzedaży. Czy możemy liczyć na zwrot zapłaconego VAT od środka trwałego i ewentualnie kiedy? Urząd twierdzi, że dopiero w miesiącu, w którym nastąpi sprzedaż, będziemy mogli wykazać zapłacony niepotrzebnie VAT do zwrotu i tylko do wysokości sprzedaży - 22%. Wygląda na to, że wykonując usługi opodatkowane poza terytorium kraju, nie odliczymy tej kwoty nigdy.
Najszybszym sposobem odzyskania zapłaconego VAT będzie dokonanie choć jednej czynności opodatkowanej i wykazanie jej w najbliższej deklaracji VAT-7. Jeżeli podatnik dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i nie dokonuje sprzedaży opodatkowanej, może uzyskać zwrot VAT w terminie 60 dni. Zwrot następuje na umotywowany wniosek.
 
Przepisy ustawy o VAT nakazują przenieść kwotę podatku naliczonego za okres, w którym nie dokonano żadnej czynności opodatkowanej VAT, na następny okres rozliczeniowy. W takim przypadku oczywiście nie można ubiegać się o zwrot podatku naliczonego. Jeśli również w następnym okresie czynności opodatkowane nie wystąpią, to trzeba podatek przenosić dalej i dalej, aż czynności opodatkowane VAT wystąpią, i wtedy podatek naliczony może obniżyć podatek należny lub można ubiegać się o jego zwrot.
Najpopularniejszą czynnością opodatkowaną VAT jest sprzedaż, ale nie jest to jedyna taka czynność.
Czynności opodatkowane to też np.:
• wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru,
• darowizna prezentów o wartości powyżej 50 zł każdy,
• świadczenie nieodpłatne usług, jeżeli nie są związane z działalnością przedsiębiorstwa.
Jeżeli podatnik daruje kontrahentowi prezent o wartości 100 zł, to ma obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną i wykazać w deklaracji VAT należny. Podatek należny nie będzie w tym przypadku znaczącą kwotą, ale pozwoli ubiegać się o zwrot podatku naliczonego. Terminy zwrotu podatku będą różne w zależności od rodzaju zakupów i od tego, czy faktury zakupu zostały w całości zapłacone. Termin zwrotu może się wahać od 25 do 180 dni od dnia złożenia deklaracji.
Pytanie sugeruje, że podatnik wykonuje wyłącznie czynności, które nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. W stosunku do takich podatników ustawodawca przewidział szczególne warunki zwrotu VAT. Jeżeli podatnik dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług opodatkowanych poza terytorium kraju i nie dokonuje sprzedaży opodatkowanej, może wystąpić o zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1. Zwrot następuje w terminie 60 dni na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową. Podstawą zastosowania tego uregulowania będzie ustalenie, czy podatek naliczony, o którym mowa w pytaniu, ma związek z wykonywaniem przez podatnika czynności opodatkowanych poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia. Jeżeli zakup naczepy był związany np. z wykonywaniem usług wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, to związek taki istnieje i istnieje również podstawa do złożenia wniosku o zwrot podatku naliczonego.
•  art. 5–8, art. 86 ust. 1, art. 87, art. 106 ust. 7 ustawy z 11 maja 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Barbara Pyzel
specjalista ds. podatków


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA