| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy wydatki związane z nabyciem udziałów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Kiedy wydatki związane z nabyciem udziałów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Jesteśmy spółką z o.o. Czy podatek od czynności cywilnoprawnej za spisanie umowy dotyczącej zakupu udziałów w innej spółce podwyższa wartość zakupu, czy można go odnieść bezpośrednio w koszty?

Wszystkie wydatki związane bezpośrednio z nabyciem udziałów stanowią koszt uzyskania przychodu dopiero w momencie ich zbycia.

Do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Jednak wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu przy ustaleniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Oznacza to, że do kosztów uzyskania można zaliczyć wydatki związane z nabyciem udziałów i akcji, lecz dopiero z chwilą ich zbycia.
Zasadnicze znaczenie ma rozstrzygnięcie, jak należy rozumieć pojęcie „wydatki na objęcie udziałów”. Należy odróżnić pojęcie wydatków na nabycie od pojęcia źródeł finansowania zakupu. Takie rozróżnienie wynika z interpretacji zawartej w piśmie MF z 31 października 1996 r. (nr PO 4/AK-722-662/96). Ministerstwo stwierdziło: Jeżeli więc na zakup akcji czy udziałów zaciągnięty zostanie kredyt, odsetki będące zapłatą za kredyty (a nie wydatkami na nabycie akcji czy udziałów) są kosztem w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji.
W związku z tym wszystkie wydatki związane z nabyciem udziałów (opłaty notarialne, prowizja biura lub pcc) stanowią koszt uzyskania przychodu dopiero w momencie ich zbycia.
Korzyści 
Natomiast koszty związane z finansowaniem zakupu (a więc także podatek od czynności cywilnoprawnych od pożyczki, odsetki od pożyczki etc.) stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia.
• art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 491
Marta Balcer
prawnik


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »