reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Odmowa organu podatkowego wydania podatnikowi zaświadczenia

Aktualizacja: 27.10.2004

W sierpniu br. zwróciłem się do urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o wysokości osiągniętych przeze mnie dochodów z tytułu prowadzonej w formie ryczałtu działalności gospodarczej. W złożonym podaniu wskazałem wysokość osiągniętego przeze mnie dochodu. Tymczasem organ podatkowy wydał postanowienie, w którym wskazał, iż w stosunku do podatników opłacających zryczałtowany podatek dochodowy urząd dysponuje tylko danymi o wysokości osiągniętego przychodu i może wydać wyłącznie zaświadczenie o takiej treści. Czy mogę się jakoś odwołać? »

Usługi turystyczne sprzedawane do krajów Wspólnoty

Aktualizacja: 27.10.2004

Jaka jest stawka VAT na produkty turystyczne sprzedawane kontrahentom w Unii Europejskiej przez tour operatora prowadzącego działalność w Polsce? »

Stawka VAT na usługi związane z remontem budynków mieszkalnych

Aktualizacja: 27.10.2004

Stawka VAT na usługi związane z remontem budynków mieszkalnychFirma prowadzi działalność usługową w zakresie montażu, demontażu i dzierżawy rusztowań dla różnego rodzaju remontów, napraw i budów. Usługi w takim zakresie są świadczone również na potrzeby remontów i napraw związanych z budownictwem mieszkaniowym zarówno dla prywatnych odbiorców, jak i dla firm remontowo-budowlanych wykonujących bezpośrednio naprawy na budynkach mieszkalnych. Jaka stawka VAT ma zastosowanie w takich przypadkach? »

Uwzględnianie odpisów amortyzacyjnych przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży samochodu osobowego

Aktualizacja: 26.10.2004

Sprzedałem samochód osobowy nabyty w 1999 r. i wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Z uwagi na brzmienie art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.f. część odpisów amortyzacyjnych nie stanowiła kosztów uzyskania przychodów. Czy przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży należy uwzględnić całe odpisy amortyzacyjne, czy tylko te, które były wcześniej kosztem? »

Czy mogę odliczyć podatek naliczony z faktury obciążającej kosztami nabycia paliwa

Aktualizacja: 26.10.2004

Spółka z o.o. jest obciążana, zgodnie z umową, kosztami paliwa (samochód osobowy). Jak to dokumentować? Czasami kwota brutto z faktur za paliwo stanowi kwotę netto faktury, którą jestem obciążana. Czy mogę odliczyć podatek VAT z wymienionej faktury? »

Zastosowanie właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Aktualizacja: 26.10.2004

Nasz udziałowiec ma siedzibę na Malcie, ale zarząd i zakład główny znajdują się w Niemczech. Którą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania należy brać pod uwagę przy opodatkowywaniu wypłaconej dywidendy? »

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy imporcie usług

Aktualizacja: 25.10.2004

Kiedy powstaje obowiązek przy imporcie usług? Czy przy jego ustalaniu ma znaczenie termin wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego czy może faktury wewnętrznej, którą wystawiam ja jako nabywca? »

Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera

Aktualizacja: 25.10.2004

Jakie są generalne zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera? Jakie elementy powinny być ujęte w dokumentacji opisującej zasady rachunkowości oraz jakie są reguły ochrony danych? »

Czy firma zajmująca się pośrednictwem finansowym zwolnionym z VAT musi dokonać rejestracji przy nabyciu usług z Unii

Aktualizacja: 25.10.2004

Od 2000 r. prowadzimy działalność w zakresie pośrednictwa finansowego - zwolnioną z VAT. Do maja 2004 r. składaliśmy deklaracje VAT-7, wykazując wyłącznie obrót - jako usługi zwolnione z VAT i w konsekwencji nie odliczaliśmy VAT-u naliczonego w zakupach towarów i usług będących kosztami (przed 2000 r. prowadziliśmy również działalność handlową objętą 22% VAT). »

Czy mogę zostać przedstawicielem podatkowym?

Aktualizacja: 22.10.2004

Mój daleki kuzyn mieszka za granicą. Tam też ma siedzibę jego firma. Ostatnio zaproponował mi, bym została jego przedstawicielem podatkowym w Polsce. Jestem księgową, od 3 lat prowadzę niewielkie biuro rachunkowe. Czy mogę być takim przedstawicielem? »

Główny księgowy po 1 stycznia 2005 r.

Aktualizacja: 22.10.2004

W 1987 r. ukończyłam na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Szczecińskiego studia zawodowe 3,5-letnie na kierunku planowanie i finansowanie gospodarki narodowej, uzyskując tytuł "dyplomowany ekonomista". Czy w związku z tym spełniam wymagania zawarte w art. 35 ust. 2 pkt 4 ustawy o finansach publicznych? Posiadam wymagany staż pracy na stanowisku głównego księgowego. »

Omyłki rachunkowe należy poprawić

Aktualizacja: 22.10.2004

Zamawiający ogłosił przetarg na dostawę specjalistycznego sprzętu medycznego w tym na 120 sztuk specjalnych strzykawek. Dostawca w swojej ofercie przedstawił następujące wyliczenie ceny - cena jednostkowa 4,6 zł x liczba jednostek (120 sztuk) = 540 zł. Czy zamawiający powinien poprawić omyłkę rachunkową i w jaki sposób? »

Moment uzyskania przychodu z odszkodowania

Aktualizacja: 22.10.2004

Nasz rok podatkowy trwa od września do sierpnia. Czy do przychodów podatkowych minionego roku podatkowego należy doliczyć odszkodowanie z ubezpieczenia komunikacyjnego, przyznane decyzją w sierpniu 2004 r., a wypłacone we wrześniu 2004 r., czy też jest to przychód września 2004 r. - według daty otrzymania pieniędzy na konto bankowe? »

Kiedy należy opodatkować premię pieniężną

Aktualizacja: 22.10.2004

Jesteśmy firmą handlową. Niektóre hurtownie za długoletnią współpracę i terminowe regulowanie płatności przyznają nam czasami premię pieniężną. Czy fakt otrzymania takiej premii niesie ze sobą konieczność zapłaty podatku od towarów i usług? »

Brak podpisu sprzedawcy samochodu na deklaracji PCC-1

Aktualizacja: 21.10.2004

Kupiłem od osoby fizycznej samochód na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. W umowie zobowiązałem się do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Mam jednak problem z uzyskaniem na deklaracji podpisu zbywcy. Czy prawidłowo postąpię płacąc podatek i składając deklarację bez podpisu zbywcy? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama