REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć podatek od poniesionych wydatków na reprezentację firmy

REKLAMA

Czy zakup alkoholu, kawy, napojów itp. w większych ilościach na cele reprezentacji po 1 maja br. jest czynnością opodatkowaną VAT i czy powstanie obowiązek opodatkowania tej czynności należnym VAT w przypadku odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych produktów na podstawie faktury wewnętrznej.
Przekazanie towarów na cele reprezentacji jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu VAT. Jest to bowiem czynność związana z prowadzonym przedsiębiorstwem. Prawo do odliczenia podatku naliczonego od poniesionych wydatków na prowadzenie przedsiębiorstwa będzie uzależnione od tego, czy wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w znaczeniu przepisów o podatku dochodowym.
Przepisy obowiązującej ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług na równi z odpłatną dostawą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług uznają nieodpłatne przekazanie przez podatnika VAT towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności:
•  przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
•  wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny,
jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Regulacje nowej ustawy o VAT nakazują zatem opodatkowywać tylko nieodpłatne przekazanie towarów niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Będzie to miało miejsce wówczas, gdy przekazane towary nie będą miały żadnego wpływu na przyszłe obroty (przychody) danego przedsiębiorstwa, jego zyski, wizerunek, odbiór przez obecnych i potencjalnych kontrahentów.
Natomiast jeżeli przekazanie towarów ma wpływ na przyszłe obroty, zyski czy wizerunek firmy, to nie podlega opodatkowaniu. Ustawodawca przewidział w tym zakresie jeden wyjątek odnoszący się do przekazywanych prezentów. Otóż regułą jest, że przekazywanie prezentów przez podatnika jest opodatkowane VAT. Nie podlega opodatkowaniu VAT wyłącznie przekazywanie prezentów „małej wartości” (art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT).
Jeżeli natomiast chodzi o prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów, to podstawową zasadą w VAT jest, aby poniesione wydatki stanowiły koszt uzyskania przychodu w znaczeniu przepisów o podatku dochodowym. Przepisy ustawy o VAT wyłączają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w przypadku nabycia towarów i usług, jeżeli wydatki te nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że w celu zakwalifikowania danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu musi istnieć ścisły związek tego wydatku z pojęciem przychodu, czyli związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Fakt, że przepisy o podatku dochodowym nie określają rodzaju wydatków, które można zaliczyć do kosztów reprezentacji, nie oznacza, że każdy wydatek może być uznany za ten koszt. Charakter wydatków poniesionych na reprezentację powinien być na tyle związany z prowadzoną działalnością, by wpływ tych wydatków na uzyskane przychody miał logiczne uzasadnienie.
Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego, niezależnie od zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, w dwóch przypadkach:
•  gdy brak możliwości ich zaliczenia do tych kosztów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego,
•  w przypadku określonym w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.
W myśl przepisów o podatku dochodowym (zarówno pdof, jak i pdop) kosztem uzyskania przychodów nie są wydatki ponoszone na cele reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, chyba że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób. Określony przepisami limit dotyczy łącznie wydatków poniesionych na reklamę i reprezentację.
Zagrożenia
Jeżeli firma poniesie wydatki na reprezentację, których wartości, ze względu na przekroczenie limitu, nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, nie będzie miała również prawa do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu.
•  art. 7 ust. 2–4, art. 86 ust. 1 i 8, art. 88 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Mariusz Darecki
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA