REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakiej kwocie przyjąć do ewidencji samochód wykupiony z leasingu operacyjnego

REKLAMA

W jakiej kwocie przyjąć do ewidencji środków trwałych samochód wykupiony z leasingu operacyjnego w cenie brutto 3975,97 zł?
Powinni Państwo wprowadzić ten aktyw według ceny nabycia netto, czyli według ceny wynikającej z faktury wystawionej przez zbywcę (leasingodawcę).
Umowa leasingu operacyjnego zakłada, że przedmiot leasingu (w tym przypadku samochód) jest przekazywany w użytkowanie korzystającemu. Za prawo użytkowania korzystający (leasingobiorca) płaci czynsze leasingowe, stanowiące koszt zarówno z punktu widzenia prawa bilansowego, jak i podatkowego. Dość często umowy zawierają możliwość wykupu samochodu za określoną kwotę przez podmiot korzystający lub inny podmiot powiązany z leasingobiorcą.
Środki trwałe wycenia się według cen nabycia zgodnie z ustawą o rachunkowości (art. 28 ust. 1 pkt 1). Analogiczny zapis występuje w ustawach o podatkach dochodowych, gdzie wskazuje się, że za wartość początkową środków trwałych w razie odpłatnego nabycia uważa się cenę ich nabycia (art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Przykład
Załóżmy, że wartość netto (wartość początkowa) samochodu w leasingu operacyjnym wynosiła 35 000 zł. Korzystający zgodnie z umową skorzystał z możliwości wykupu, otrzymując fakturę od leasingodawcy w kwocie brutto 3975,97 zł, VAT (22%) – 716,98 zł, kwota netto 3258,99 zł
1. W związku z zakończeniem (przerwaniem) umowy leasingowej należy dokonać wyksięgowania z ewidencji pozabilansowej posiadanego środka trwałego:
Ma konto pozabilansowe 091 „Środki trwałe obce – leasing operacyjny”.
2. Otrzymana faktura od finansującego (leasingodawcy) będzie zatem zaewidencjonowana:
Wn konto 300 „Rozliczenie zakupu”
3258,99 zł
Wn konto 223 „Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 716,98 zł
Ma konto 202 „Rozrachunki z dostawcami krajowymi niepowiązanymi”,
w analityce „Rozrachunki z firmą leasingową” 3975,97 zł
3. Poniesienie wydatków na zakup samochodu
Wn konto 080 „Środki trwałe w budowie” 3258,99 zł
Ma konto 300 „Rozliczenie zakupu”
3258,99 zł
4. Przekazanie środka trwałego do używania według ceny nabycia
Wn konto 014 „Środki trwałe – środki transportu” 3258,99 zł
Ma konto 080 „Środki trwałe w budowie” 3258,99 zł
5. Naliczenie miesięcznego odpisu amortyzacyjnego przy założeniu, że stawka amortyzacji wynosi 20% (3258,99 zł × 0.20/12 miesięcy) = 54,32 zł
Wn konto 408 „Amortyzacja” 54,32 zł
Ma konto 064 „Odpisy umorzeniowe środków trwałych – środków transportu” 54,32 zł
Ponieważ wartość początkowa wykupionego z leasingu operacyjnego samochodu wynosi mniej niż 3500 zł, można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego
Wn konto 408 „Amortyzacja” 3258,99 zł
Ma konto 064 „Odpisy umorzeniowe środków trwałych – środków transportu”
3258,99 zł
6. Zakupiony niskocenny aktyw (w tym przypadku samochód z leasingu operacyjnego o wartości początkowej poniżej 3500 zł) może zostać w miesiącu oddania go do użytkowania odpisany w koszty materiałów
Wn konto 401 „Zużycie materiałów i energii”,
Ma konto 080 „Środki trwałe w budowie”
oraz w omawianym przypadku opcjonalnie (w zależności od zapisów w zakładowym planie kont) wprowadzenie samochodu do ewidencji pozabilansowej (ilościowej)
Wn konto pozabilansowe „Środki transportu”.
• art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66
• art. 16g ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U z 2005 r. Nr 78, poz. 684
• art. 22g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U z 2005 r. Nr 25, poz. 202
Paweł Muż
ekonomista, pracownik redakcji


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA