REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy umowa zlecenia o usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest opodatkowana VAT

REKLAMA

Osoba prowadząca działalność gospodarczą zawarła umowę zlecenia na wykonywanie usług księgowych z podmiotem gospodarczym. Zleceniobiorca w zakresie prowadzonej działalności nie ma usług księgowo-rachunkowych (brak ustawowych uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych). Czy wymieniona umowa jest opodatkowana VAT?
Umowa ta nie będzie opodatkowana VAT, ponieważ odpowiedzialność z tytułu takiej umowy pozostanie przy zlecającym prowadzenie ksiąg rachunkowych.
 
Podmiot gospodarczy ponosi pełną odpowiedzialność wobec organów podatkowych za prawidłowe prowadzenie księgowości i prawidłowe sporządzanie deklaracji związanych z działalnością gospodarczą. Usługi księgowe świadczone w ramach umowy zlecenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ elementem decydującym o uznaniu konkretnej umowy zlecenia za umowę podlegającą opodatkowaniu VAT jest ponoszenie przez zleceniobiorcę odpowiedzialności wobec osób trzecich za działania podejmowane w ramach umowy zlecenia.
Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą opodatkowaną VAT nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2–9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli w związku z wykonaniem tych czynności osoby te są związane ze zlecającym umową określającą:
• warunki wykonywania tych czynności,
• odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich (art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT).
Jeżeli zatem istnieje stosunek prawny, w ramach którego zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy, to nie są to usługi podlegające opodatkowaniu VAT. Chodzi o taki stosunek prawny między usługodawcą a usługobiorcą, który wykazuje cechy właściwe stosunkowi pracy, tj. obciążenie zatrudniającego ryzykiem za wykonanie tych czynności oraz podporządkowanie usługodawcy co do warunków realizacji umówionych czynności, jak również wynagrodzenia.
Jeżeli zostaną spełnione opisane warunki, zleceniobiorca nie stanie się w tym zakresie podatnikiem w myśl ustawy o podatku od towarów i usług.
W podanym przez Czytelnika stanie faktycznym przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia usług księgowych, wykonywane na podstawie zawartej umowy zlecenia, należy zakwalifikować do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwanych wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.
W przedstawionej przez Czytelnika sytuacji istnieją więzy prawne tworzące stosunek prawny pomiędzy wykonującym zlecane czynności i zlecającym wykonanie tych czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności. Elementem decydującym o uznaniu konkretnej umowy zlecenia za umowę podlegającą opodatkowaniu VAT jest ponoszenie przez zleceniobiorcę odpowiedzialności wobec osób trzecich za działania podejmowane w ramach umowy zlecenia.
Należy stwierdzić, że to podmiot gospodarczy ponosi odpowiedzialność za prawidłowe prowadzenie księgowości i prawidłowe sporządzanie deklaracji wobec organów podatkowych.
W przedstawionej sprawie nie można mówić, iż zleceniobiorca (świadcząc usługi księgowe na podstawie umowy zlecenia) wykonuje działalność niezależną i na własną odpowiedzialność, ponieważ nie ponosi odpowiedzialności za swoje działania wobec osób trzecich.
Usługi księgowe świadczone w ramach umowy zlecenia na warunkach opisanych przez Czytelnika nie są traktowane jako samodzielna działalność gospodarcza i tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Brak ustawowych uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie jest czynnikiem decydującym w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ponieważ czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.
Należy jednak przypomnieć, że działalność usługowa w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych bez wymaganych uprawnień jest zagrożona sankcjami karnymi: grzywną lub karą ograniczenia wolności (art. 79 ustawy o rachunkowości).
• art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Krystyna Dziedzic
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
JPK CIT, czyli nowa era w rozliczeniach podatkowych. Co i dla kogo zmieni się od 2025, 2026 i 2027 roku?

Ministerstwo Finansów w wykonało kolejny krok w kierunku pełnej digitalizacji rozliczeń podatkowych. Jego najnowsza inicjatywa oznacza, że podatnicy będą zobligowani wdrożyć JPK CIT - najwięksi już od 1 stycznia 2025 r. - pisze Michał Szwed, Partner w CRIDO.

Księgi rachunkowe tylko w formie elektronicznej od 2025 r. Struktury JPK_KR_PD, JPK_ST_KR

Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe. Rozporządzenie oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw. Jako pierwsze, obowiązkiem objęte zostaną podmioty o przychodzie powyżej 50 mln euro, a także podatkowe grupy kapitałowe. Równocześnie resort opublikował broszury dotyczące struktury logicznej księgi rachunkowej JPK_KR_PD i ewidencji środków trwałych.

Prof. Modzelewski: Dwa VAT-y w Polsce - przedunijny i unijny. Jakie różnice?

Z zaciekawieniem sięgnąłem do publikacji wydanej przez PIE (Polski Instytut Ekonomiczny) dotyczącej „krótkiej historii” VAT w Polsce. Wśród autorów pojawiły się również zacne nazwiska osób znanych z tego, że coś wiedzą o podatkach, co powinno dodatkowo skłaniać do lektury tego niezbyt obszernego opracowania. Czytelnik będzie jednak rozczarowany lekturą, a nawet zaszokowany bałamutną treścią tego „dzieła”, które powstało za państwowe pieniądze - pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Urlop księgowej: Jak przygotować na to firmę, by nie ponieść negatywnych konsekwencji?

Zawód księgowej jest wymagający i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Część z przedsiębiorców obawia się, że podczas nieobecności księgowej, firma znajdzie się w tarapatach. A księgowa lub księgowy mogą wybrać się na urlop nie tylko podczas wakacji szkolnych. Jak więc przygotować się do tego?

REKLAMA

Zmiany w pkpir od 2025 roku [projekt]. Co nowego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 23 sierpnia 2024 r. projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Co się zmieni w pkpir od nowego roku?

Obowiązkowy KSeF. Przedsiębiorcy zgłaszają wątpliwości - chodzi o zakres gromadzonych danych i tajemnicę handlową firmy

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur ma stać się wkrótce obowiązkową metodą dokumentowania sprzedaży przez firmy. Przedsiębiorcy zgłaszają jednak pewne wątpliwości. Dotyczą one szerokiego zakresu gromadzonych przez system KSeF danych i obawy o naruszenie tajemnicy handlowej.

Wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w drugim terminie. Jest nieco więcej czasu

W tym roku producenci rolni mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej do 2 września. W bieżącym roku zwrot ustalony został w wysokości 1,46 zł za litr oleju napędowego.

Kasy fiskalne: zwolnienia w latach 2025-2026. Co się zmieni? Jest projekt nowego rozporządzenia

Jakie zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych (kas rejestrujących) będą obowiązywać w 2025 i 2026 roku? Ministerstwo Finansów planuje pozostawić limit zwolnienia na dotychczasowym poziomie 20.000,- zł wartości sprzedaży. Natomiast pewne zmiany zajdą w katalogu czynności zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji w formie kas fiskalnych.

REKLAMA

Od 2025 r. wyższy limit przychodów dla ksiąg rachunkowych. Więcej firm będzie mogło pozostać na pkpir

W toku rządowych prac legislacyjnych jest projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym od 1 stycznia 2025 r. limit przychodów dla prowadzenia ksiąg rachunkowych wynosić będzie 2,5 mln euro. Ten nowy limit ma być stosowany do roku obrotowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2024 r.

Będą zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. MF: czemu osoby zamożne mają korzystać z preferencji podatkowych?

Ministerstwo Finansów informuje o toczących się pracach legislacyjnych nad projektem nowelizacji ustaw o podatku dochodowym. Między innymi - w ramach uszczelnienia systemu podatkowego - mają być wprowadzone zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych. Jak stwierdził Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów: „Nie rozumiem, czemu osoby zamożne, będące beneficjentami fundacji rodzinnych, mają korzystać z preferencji podatkowych, które dalece wychodzą poza ducha ustawy o fundacjach rodzinnych." Jedną ze zmian będzie objęcie podatkiem sprzedaży majątku przez fundacje rodzinne. Podatek ten fundacja będzie mogła odliczyć od podatku należnego przy wypłacie świadczeń dla beneficjentów.

REKLAMA