| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy urząd miejski ma obowiązek informować spółkę o podatku od nieruchomości

Czy urząd miejski ma obowiązek informować spółkę o podatku od nieruchomości

Moja spółka zakupiła grunt w listopadzie 2003 r. W roku 2004 nie otrzymaliśmy decyzji z urzędu miejskiego w sprawie naliczenia, wysokości i terminu płatności podatku od wieczystego użytkowania gruntu. Kilka dni temu przyszło wezwanie do jego zapłaty. Wiem, że urząd nie wysyła powiadomień, jeśli nie zmienia się stawka tego podatku, jednak w tym przypadku (nowy właściciel, inne województwo) uważam, że powinniśmy najpierw otrzymać jakiekolwiek pismo na początku roku.

Urząd nie był zobowiązany do wysyłania pisma z decyzją ustalającą wysokość podatku czy też informującą o podleganiu podatkowi od nieruchomości i jego stawce. To Państwa obowiązkiem było obliczenie i zapłata podatku.
Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu pojawienia się okoliczności, z których ten obowiązek wynika. W Państwa przypadku był to 1 grudnia 2003 r. – pierwszy dzień po miesiącu nabycia gruntu.
Czytelnik nie podaje, jaką formę prawną ma spółka, ale osoby prawne (a więc sp. z o.o. i S.A.) oraz spółki niemające osobowości prawnej mają takie same obowiązki w podatku od nieruchomości, do których należy:
1) składanie, w terminie do 15 stycznia, organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, deklaracji na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, sporządzonych na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu – w terminie 14 dni od daty zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku,
2) odpowiednie skorygowanie deklaracji w razie zaistnienia zdarzenia, wpływającego na wysokość podatku, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia,
3) wpłacanie obliczonego w deklaracji podatku od nieruchomości – bez wezwania – na rachunek budżetu właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do 15. dnia każdego miesiąca.
Podsumowując, przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie zobowiązują gminy do czynnych działań (wysyłania pism), od których uzależniona byłaby zapłata podatku od nieruchomości.
• art. 6 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 123, poz. 1291
Sławomir Biliński


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »