reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy urząd miejski ma obowiązek informować spółkę o podatku od nieruchomości

Czy urząd miejski ma obowiązek informować spółkę o podatku od nieruchomości

Moja spółka zakupiła grunt w listopadzie 2003 r. W roku 2004 nie otrzymaliśmy decyzji z urzędu miejskiego w sprawie naliczenia, wysokości i terminu płatności podatku od wieczystego użytkowania gruntu. Kilka dni temu przyszło wezwanie do jego zapłaty. Wiem, że urząd nie wysyła powiadomień, jeśli nie zmienia się stawka tego podatku, jednak w tym przypadku (nowy właściciel, inne województwo) uważam, że powinniśmy najpierw otrzymać jakiekolwiek pismo na początku roku.

Urząd nie był zobowiązany do wysyłania pisma z decyzją ustalającą wysokość podatku czy też informującą o podleganiu podatkowi od nieruchomości i jego stawce. To Państwa obowiązkiem było obliczenie i zapłata podatku.
Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu pojawienia się okoliczności, z których ten obowiązek wynika. W Państwa przypadku był to 1 grudnia 2003 r. – pierwszy dzień po miesiącu nabycia gruntu.
Czytelnik nie podaje, jaką formę prawną ma spółka, ale osoby prawne (a więc sp. z o.o. i S.A.) oraz spółki niemające osobowości prawnej mają takie same obowiązki w podatku od nieruchomości, do których należy:
1) składanie, w terminie do 15 stycznia, organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, deklaracji na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, sporządzonych na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu – w terminie 14 dni od daty zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku,
2) odpowiednie skorygowanie deklaracji w razie zaistnienia zdarzenia, wpływającego na wysokość podatku, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia,
3) wpłacanie obliczonego w deklaracji podatku od nieruchomości – bez wezwania – na rachunek budżetu właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do 15. dnia każdego miesiąca.
Podsumowując, przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie zobowiązują gminy do czynnych działań (wysyłania pism), od których uzależniona byłaby zapłata podatku od nieruchomości.
• art. 6 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 123, poz. 1291
Sławomir Biliński


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama