REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady opodatkowania jedynego wspólnika spółki z o.o.

REKLAMA

W związku z nabyciem wszystkich udziałów od dotychczasowych wspólników spółki z o.o. stałem się jedynym wspólnikiem tej spółki. Jak opodatkowane będą moje przychody z tytułu udziału w spółce? Czy będę odpowiadać własnym majątkiem za zaległości podatkowe spółki?
Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 § 1 pkt 3 k.s.h. spółka jednoosobowa oznacza spółkę kapitałową, której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika lub akcjonariusza. W przypadku spółek z o.o. oznacza to więc spółkę, w której wszystkie udziały należą do jednego wspólnika.
Spółki z o.o. są z mocy prawa obowiązane do posiadania określonych organów. Dotyczy to również spółek jednoosobowych. Obowiązkowe jest zatem posiadanie przez spółkę zarządu, który może składać się z jednego albo większej liczby członków (nie jest przy tym zabronione, aby członkiem zarządu – nawet jedynym – został jedyny wspólnik), natomiast wszystkie uprawnienia zgromadzenia wspólników wykonuje – z oczywistych względów – jedyny wspólnik.
Jedyny wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym przez niego na wypłatę dywidendy (art. 191–193 k.s.h.).
Dywidenda stanowi dla jedynego wspólnika przychód w momencie jej otrzymania. Jest ona opodatkowana 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.f.). Jedyny wspólnik nie jest przy tym uprawniony do potrącania żadnych kosztów uzyskania przychodów. Do poboru 19-proc. podatku zobowiązana jest spółka w momencie dokonywania wypłaty dywidendy. Ewentualne odsetki od dywidend (gdy spółka dopuszcza się opóźnienia w wypłacie) nie będą dla spółki kosztem uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 13a ustawy o p.d.o.p.).
Przepisy k.s.h. przewidują również możliwość dokonywania przez spółkę z o.o. wypłaty zaliczek na poczet dywidendy (art. 194 i 195 k.s.h.). Wypłacona w trakcie roku obrotowego zaliczka powinna zostać ostatecznie rozliczona z dywidendą wypłacaną za dany rok obrotowy. Innymi słowy, późniejsza dywidenda, wypłacana za cały rok obrotowy, powinna zostać uszczuplona o kwotę zaliczki wypłaconej na jej poczet.
Kwota otrzymanych na poczet dywidendy zaliczek stanowi dla jedynego wspólnika przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, opodatkowany 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym; jedyny wspólnik nie jest przy tym uprawniony do potrącania żadnych kosztów uzyskania przychodów. Do poboru 19-proc. podatku zobowiązana jest spółka w momencie dokonywania wypłaty zaliczki.
Jedyny wspólnik może również podjąć decyzję o wniesieniu do spółki dopłat (na zasadach określonych w art. 177–178 k.s.h.). Dopłaty mogą być zwrotne albo bezzwrotne. Dopłaty mogą być zwrócone jedynemu wspólnikowi, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym. Ich zwrot może nastąpić po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o p.d.o.p., do przychodów spółki z o.o. nie zalicza się dopłat wnoszonych do tej spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach (to jest we wskazanych wyżej przepisach k.s.h.). Nie ma przy tym znaczenia fakt, czy dopłaty te będą zwrócone wspólnikom, czy też nie. Przychody otrzymane przez jedynego wspólnika z tytułu zwrotu dopłat wniesionych uprzednio do spółki z o.o. są zwolnione od podatku – do wysokości wniesionych dopłat (art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy o p.d.o.f.).
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 13a ustawy o p.d.o.p. w przypadku dopłat oprocentowanych odsetki wypłacane jedynemu wspólnikowi przez spółkę z o.o. nie będą stanowiły dla spółki kosztów uzyskania przychodów. Jednocześnie należy uznać, że – na mocy art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.f. – odsetki otrzymywane przez wspólnika z tytułu oprocentowanych dopłat będą podlegały opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19 proc. Podatek ten pobierany będzie przez spółkę z o.o. w momencie dokonywania faktycznej wypłaty odsetek.
Zgodnie z art. 26 ordynacji podatkowej podatnik – a więc także jednoosobowa spółka z o.o. – odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki.
Na zasadach przyjętych w ordynacji za zaległości podatkowe podatnika odpowiadają solidarnie z podatnikiem również osoby trzecie. Osoby te odpowiadają również za:
podatki niepobrane oraz pobrane, a niewpłacone przez płatników lub inkasentów;
• odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych;
• niezwrócone w terminie zaliczki naliczonego podatku VAT oraz za oprocentowanie tych zaliczek;
koszty postępowania egzekucyjnego.
Odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki z o.o. spoczywa jednak tylko na członkach zarządu tej spółki – na zasadach określonych w art. 116 ordynacji podatkowej. W związku z tym autor listu jako jedyny wspólnik spółki z o.o. będzie odpowiadał za zaległości podatkowe spółki z o.o. jedynie w przypadku, gdyby został on jednocześnie członkiem zarządu tej spółki.
Paweł Tomczykowski
doradca podatkowy
Podstawa prawna:
art. 30a ust. 1 pkt 4 i ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
art. 12 ust. 4 pkt 11 i art. 16 ust. 1 pkt 13a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.),
art. 116 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

REKLAMA