reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaksięgować zakup usług podwykonawców związanych z wykonaniem usługi głównej

Jak zaksięgować zakup usług podwykonawców związanych z wykonaniem usługi głównej

Nasza firma zajmuje się naprawą rozbitych samochodów. Wykonuje w ramach swej działalności odbudowę tych samochodów (usługa blacharsko-lakiernicza). Zlecamy innej firmie wykonanie geometrii kół, napełnienie lub naprawę klimatyzacji, naprawę np. chłodnicy - firma nie zatrudnia mechaników i nie posiada odpowiednich urządzeń do tego typu napraw. Za wymienione usługi faktury wystawiane są na naszą firmę. Czy ponoszone koszty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w kolumnie 14 księgi - pozostałe wydatki? Czy raczej księgować je w kolumnie 10 księgi? Faktura sprzedaży wystawiana jest ogólnie na usługę blacharsko-lakierniczą, materiały (bez wyszczególniania wymienionych usług). Jak postępować z tego typu wydatkami? Czy powinny one być ujmowane również na fakturze sprzedaży?

Zakupione usługi naprawy mechanicznej pojazdów należy ewidencjonować w kolumnie 14 księgi – pozostałe wydatki. Usług tych nie należy wyszczególniać w fakturze potwierdzającej sprzedaż usług blacharsko-lakierniczych wystawianej przez podatnika.
W kolumnie 10 księgi przychodów i rozchodów ewidencjonujemy zakup towarów handlowych i materiałów. Zakupione usługi nie są ani towarami handlowymi, ani też materiałami. Rzecz jasna ich zakup wpływa na cenę świadczonych przez podatnika usług blacharsko-lakierniczych, tak jak każdy koszt związany ze świadczeniem tych usług, ale nie należy ich kwalifikować jako zakupu towarów handlowych lub materiałów. Kolumna 14 księgi jest kolumną, w której miejsce znajdą różnego rodzaju koszty. W punkcie 14 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów wymienione są rozmaite wydatki, które ujmiemy w tej kolumnie. Wyliczenie tam zawarte jest jednak katalogiem otwartym, co oznacza, że w kolumnie 14 księgi ujmiemy również niewymienione w objaśnieniach wydatki, które nie kwalifikują się do ujęcia w innych kolumnach księgi, ale mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu. Zakupionych usług nie należy również wyszczególniać w fakturze potwierdzającej sprzedaż usług blacharsko-lakierniczych wystawianej przez podatnika. Przedmiotem działalności podatnika jest świadczenie usług napraw nadwozia i lakierowania, a nie napraw mechanicznych pojazdów. Na fakturze wystawionej przez podatnika mają się znaleźć usługi świadczone przez podatnika, a nie usługi przez niego zakupione.
• pkt 14 objaśnień do rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
Grzegorz Ziółkowski
specjalista w zakresie podatku dochodowego


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama