reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zaświadczenie o zaległościach podatkowych zbywcy

Zaświadczenie o zaległościach podatkowych zbywcy

Znajomy zaproponował mi kupno linii technologicznej do przeróbki owoców i warzyw. Chciałbym się jednak dowiedzieć, czy na moim kontrahencie nie ciążą jakieś zaległości podatkowe. Czy jest możliwe uzyskanie takiej informacji?

Tak. W myśl art. 112 ordynacji podatkowej nabywca przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części oraz składników majątku związanego z prowadzoną działalnością, jeżeli ich wartość w dniu zbycia wynosi co najmniej 15 tys. zł, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W opisanym stanie czytelnik może uzyskać zaświadczenie o zaległościach ciążących na zbywającym. Zgodnie z art. 306g ordynacji podatkowej organy podatkowe, za zgodą zbywającego, wydają na wniosek nabywcy, o których mowa w art. 112 § 1 ordynacji podatkowej, zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych zbywającego.
W wydanym zaświadczeniu organ podatkowy określa wysokość zaległości podatkowych zbywającego na dzień wydania zaświadczenia.
Agnieszka Działocha-Świetlikowska
Podstawa prawna:
art. 112 oraz art. 306g ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.).


reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama