REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo odliczyć darowiznę kościelną

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jakie mam obecnie możliwości w zakresie odliczania darowizn w zeznaniu za 2005 r.? Czy mogę odliczyć darowiznę na kościół w ramach tradycyjnej darowizny i jednocześnie odliczyć 1% podatku?
Parlament usunął lukę polegającą zdaniem części ekspertów na możliwości jednoczesnego odliczenia tzw. darowizny kościelnej jako darowizny oraz zmniejszenia o 1% podatku należnego fiskusowi za dany rok podatkowy. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2006 r. Próba skorzystania z podwójnego odliczenia jest jednak ryzykowna, gdyż część ekspertów uważa, że jest ono niemożliwe również na podstawie obecnie obowiązujących przepisów.
Nowelizacja Ordynacji podatkowej zmieniła przepisy dotyczące odliczania darowizn. Zarówno przed nowelizacją, jak i obecnie podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu m.in. kwot darowizn przekazanych organizacjom wskazanym w ustawie o działalności pożytku publicznego i realizującym cele, o których jest w niej mowa. Można również podarować pieniądze na rzecz kultu religijnego. W obu przypadkach darowizna pozwalająca na osiągnięcie korzyści podatkowych jest limitowana – odliczenia dokonuje się w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż do kwoty stanowiącej 6% dochodu.
Przed nowelizacją za darowizny rozliczane w ramach limitu 6% nie uważało się wpłat, o które zmniejszało się podatek zgodnie z art. 27d updof. Chodzi o pomniejszenie podatku o nie więcej niż 1% podatku należnego, wykazanego w zeznaniu rocznym, z uwagi na wpłatę na rzecz organizacji pożytku publicznego. Podobne zasady w zakresie zróżnicowania darowizny odliczanej do limitu 6% dochodów oraz wpłat w ramach limitu 1% podatku należnego za dany rok podatkowy przewidziano dla podatników rozliczających się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Po nowelizacji również darowizn odliczanych na podstawie innych przepisów niż zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za darowizny odliczane w ramach 1% podatku wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym. Tymi darowiznami są darowizny odliczane na podstawie tzw. ustaw kościelnych regulujących stosunki między Państwem a Kościołami. Przed nowelizacją można było 1% należnego fiskusowi i wykazanego w zeznaniu rocznym podatku przekazać organizacji pożytku publicznego. Część ekspertów uważała, że jeżeli była ona jednocześnie kościelną osobą prawną, można było darowaną sumę po raz drugi odliczyć – tym razem od dochodu w ramach ulgi z tytułu darowizny. Darowizny przekazywane na tej podstawie są nielimitowane. Obecne brzmienie art. 26 ust. 6a updof jasno wskazuje, że czym innym jest wpłata na rzecz organizacji pożytku publicznego w ramach odliczenia 1% podatku należnego za dany rok podatkowy, a czym innym darowizna przekazywana na podstawie ustaw kościelnych i obu tych wpłat nie wolno utożsamiać.
Dodatkowo przed nowelizacją podatnicy, którzy skorzystali z odliczenia darowizn w ramach limitu 6% rocznych dochodów, byli obowiązani wykazać w zeznaniu rocznym kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres. Po nowelizacji obowiązek ten rozszerzono na dokonujących darowizny kościelne. Do tej pory darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą były wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy zwykłe pokwitowanie odbioru oraz – w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność. W odniesieniu do darowizn na inne cele miały zastosowanie ogólne przepisy podatkowe (np. art. 55 ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej).
Aby uniknąć interwencji Trybunału Konstytucyjnego, zmiany w przepisach o darowiznach wejdą w życie od 1 stycznia 2006 r. Oznacza to, że podatnicy, którzy podejmą ryzyko konfliktu z fiskusem i skorzystania z opisanej luki w przepisach, mogą to zrobić do końca 2005 r.
art. 26 ust. 1 pkt 6a–6d, art. 27d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Ewa Maj
specjalista w zakresie podatków dochodowych


Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA