| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy refundacja wydatków pracownika nie jest dla niego przychodem

Kiedy refundacja wydatków pracownika nie jest dla niego przychodem

Czy refundacja z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych kosztów zakupu laptopa przez pracownika niepełnosprawnego w ramach indywidualnego programu rehabilitacji jest świadczeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pracownik niepełnosprawny: Jeśli refundacja wydatków niepełnosprawnego pracownika z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych ma charakter bezzwrotny i została przyznana zgodnie z obowiązującymi przepisami, to tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Wolne od podatku są m.in. otrzymane, zgodnie z odrębnymi przepisami, świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Szczegółowe zasady wykorzystania środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz tryb ustalania zakładowego regulaminu wykorzystania tych środków, a także zasady tworzenia i finansowania indywidualnych programów rehabilitacji, określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. To z jego postanowień wynika, że środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych mogą być przeznaczone na indywidualne programy rehabilitacji, mające na celu zmniejszenie ograniczeń zawodowych wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
Co istotne, rodzaje kosztów, jakie mogą być finansowane w ramach indywidualnych programów rehabilitacji, wymienione w rozporządzeniu, nie tworzą katalogu zamkniętego. W konsekwencji należy przyjąć, że z programów tych mogą być finansowane wszelkiego rodzaju świadczenia (np. w postaci refundacji kosztów zakupu laptopa), jeśli ich celem jest zmniejszenie ograniczeń zawodowych wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności, a ponadto ich przyznanie odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania środków z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Jeśli więc refundacja ma charakter bezzwrotny i została przyznana zgodnie z obowiązującymi przepisami, to tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W przeciwnym razie stanowi dla niepełnosprawnego pracownika przychód ze stosunku pracy, od którego istnieje obowiązek zapłacenia podatku.
Monika Rek
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawy prawne
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
• ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – Dz.U. Nr 123, poz. 776; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 44, poz. 422
• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 31 grudnia 1998 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych – Dz.U. z 1999 r. Nr 3, poz. 22; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 96, poz. 960


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK