reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy otrzymanie zaliczki na poczet sprzedaży samochodu powoduje konieczność zapłaty akcyzy

Czy otrzymanie zaliczki na poczet sprzedaży samochodu powoduje konieczność zapłaty akcyzy

Prowadzę salon samochodowy. Dokonuję sprzedaży nowych samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją. Nabywcami są zarówno podmioty krajowe, jak i podmioty mające siedzibę poza terytorium Polski. Sprzedaży dokonuję w salonie. Po uregulowaniu należności i załatwieniu formalności nabywcy osobiście, we własnym zakresie odbierają samochody. Moje pytanie dotyczy powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym w momencie otrzymania zaliczki na poczet sprzedaży samochodu. Zaliczki otrzymuję w jakiejś części bądź w wysokości równej cenie sprzedaży. Zawsze jest to jednak forma zaliczki. Czy w przypadku otrzymania zaliczki powstaje obowiązek w podatku akcyzowym?

Podatek akcyzowy: Jeżeli nabywca samochodu osobowego wpłaci na rzecz sprzedawcy zaliczkę i w tym samym dniu sprzedawca udokumentuje ten fakt fakturą VAT, powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT i w podatku akcyzowym z chwilą otrzymania tej zaliczki w tej części.
Obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstaje z dniem wykonania czynności podlegających opodatkowaniu, chyba że ustawa stanowi inaczej. Jeżeli przepisy prawa podatkowego nakładają obowiązek potwierdzania fakturą czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązek podatkowy powstaje z dniem wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wykonania czynności.
Sprzedawca samochodów osobowych będący podatnikiem podatku VAT jest zobligowany do wystawienia faktury VAT najpóźniej w ciągu 7 dni od momentu otrzymania zaliczki na poczet sprzedaży samochodu. Jest to bowiem podstawowy dokument potwierdzający przyjęcie zaliczki, który jest on zobowiązany wystawić.
W podatku VAT stosuje się zasadę, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Jeśli zatem sprzedawca samochodu pobierze zaliczkę i w tym samym dniu udokumentuje ten fakt fakturą, obowiązek podatkowy w akcyzie powstanie w tym dniu.
Przykład
Jan Kowalski prowadzący salon samochodowy przyjął 20 sierpnia br. zaliczkę na poczet sprzedaży samochodu w kwocie 35 000 zł, której otrzymanie tego samego dnia udokumentował fakturą VAT. Zaliczka ta stanowiła część należności. Kolejną część, stanowiącą całość zapłaty za samochód, nabywca zobowiązał się uregulować w momencie jego odbioru. W takiej sytuacji, jeżeli nabywca przed wydaniem samochodu osobowego wpłaca na rzecz sprzedawcy zaliczkę i sprzedawca dokumentuje ten fakt fakturą VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zaliczki i w tej części również w podatku akcyzowym, a zatem 20 sierpnia.
Przepis art. 106 ustawy o VAT szczegółowo reguluje kwestię wystawiania przez podatnika faktur. Zgodnie z jego treścią podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Zasady te mają zastosowanie również w przypadku otrzymania części należności przed wydaniem towaru. W momencie przyjęcia zaliczki sprzedawca wystawia zatem fakturę VAT, która powinna zawierać wszystkie wymienione elementy.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama