REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki podatkowe przedawnienia zobowiązania i zwolnienia z długu

REKLAMA

Dwie spółki z o.o. mają tego samego głównego udziałowca, posiadającego 90% udziałów. Na skutek niedopatrzenia uległy przedawnieniu zobowiązania jednej spółki wobec drugiej. Zadłużenie to miało charakter jednostronny, w związku z czym nie było możliwe potrącenie. Czy z tytułu przedawnienia powstanie przychód? Czy przychód ten powinien być ustalony według wartości netto czy brutto (z podatkiem VAT)? Czy w drugiej spółce przedawnione zobowiązania będą mogły być uznane za koszt uzyskania przychodu?
Umorzenie wierzytelności: W przypadku gdy umarzane wierzytelności były uprzednio zarachowane u wierzyciela jako przychody należne, mogą zostać zaliczone do jego kosztów podatkowych.
Skutki podatkowe przedawnienia zobowiązania i zwolnienia z długu
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 updop przychodem jest w szczególności wartość przedawnionych zobowiązań. Zobowiązanie do zapłaty zawiera również podatek VAT. A zatem przychód ten należy ustalić według wartości brutto. Powstanie tego przychodu u dłużnika nie oznacza, że równolegle przedawniona wierzytelność może być kosztem uzyskania przychodu u wierzyciela. Na podstawie bowiem art. 16 ust. 1 pkt 20 updop nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako przedawnione. A zatem w jednej ze spółek mających tego samego głównego udziałowca powstanie przychód z tytułu przedawnienia zobowiązania, a w drugiej przedawniona wierzytelność nie będzie mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
W tej sytuacji znacznie korzystniejszym rozwiązaniem byłoby dokonanie umorzenia tych zobowiązań. Zgodnie bowiem z art. 508 Kodeksu cywilnego zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Jeżeli zatem w zawartej ugodzie wierzyciel zwolnił dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie to przyjął, zostały spełnione przesłanki pozwalające uznać, że zobowiązanie wygasło. Nastąpiło tym samym umorzenie tej wierzytelności. W przypadku gdy umarzane wierzytelności były uprzednio zarachowane u wierzyciela jako przychody należne, mogłyby być zaliczone do jego kosztów podatkowych. Wtedy umorzone zobowiązanie byłoby wprawdzie przychodem u dłużnika, ale mogłoby być również kosztem uzyskania przychodu u wierzyciela na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 44 updop. Dotyczy to jednak tylko wierzytelności (długów) nieprzedawnionych. Niestety, w związku z przedawnieniem wierzytelności niemożliwe jest obecnie jej umorzenie.
Przedmiotem zwolnienia z długu mogą być jedynie wierzytelności wymagalne.
Przykład
Spółka A z o.o. i spółka B z o.o. mają tego samego głównego udziałowca.
W kwietniu 2002 r. spółka A zakupiła od spółki B towary o wartości netto 100 000 zł plus podatek VAT w wysokości 22 000 zł. Termin zapłaty określony był na 14 czerwca 2002 r.
Spółka A nie zapłaciła jednak za towary. W związku z przedawnieniem tego zobowiązania w spółce A powstanie przychód w wysokości 100 000 zł + 22 000 zł = 122 000 zł.
Jednocześnie przedawniona wierzytelność nie będzie kosztem uzyskania przychodu w spółce B.
Gdyby przed terminem przedawnienia zobowiązania spółka B umorzyła całą wierzytelność spółce A, to wówczas wprawdzie spółka A również osiągnęłaby przychód w wysokości 122 000 zł, jednak spółka B mogłaby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę 100 000 zł. Kwoty VAT w wysokości 22 000 zł nie mogłaby zaliczyć do kosztów podatkowych, ponieważ VAT nie mógł być zarachowany jako przychód należny.
Krzysztof Lis
Podstawa prawna
•  ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA