REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie usługi nie uprawniają do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego

REKLAMA

Wykonywanie jakich usług nie uprawnia do korzystania ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ustawy o VAT?
RADA
Do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego określonego w ustawie o VAT nie uprawnia wykonywanie usług jubilerskich, rzeczoznawstwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego, związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego, usług prawniczych, świadczonych przez notariuszy, adwokatów i radców prawnych. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
W ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przewidziano prawo do skorzystania z możliwości zwolnienia od tego podatku z uwagi na wartość sprzedaży opodatkowanej przez osoby rozpoczynające działalność gospodarczą lub już ją wykonujące.
Powyższego zwolnienia nie stosuje się w odniesieniu do niektórych czynności, takich jak m.in. import towarów i usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawy niektórych towarów oraz świadczenia pewnego rodzaju usług. Wśród usług wymienionych w ustawie, do których nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe, znalazły się usługi jubilerskie, usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa.
Jednocześnie, w art. 113 ust. 14 pkt 2 ustawy upoważniono ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia – w drodze rozporządzenia – listy usług, o których była wyżej mowa, z uwzględnieniem klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Wykonaniem powyższej delegacji jest rozporządzenie z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. W załączniku do tego rozporządzenia określono listę towarów i usług, do których nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe. W odniesieniu do usług rozporządzenie ma charakter doprecyzowujący w stosunku do ustawy. I tak, zgodnie z poz. 36, 37 i 38 tego załącznika, zwolnienie podmiotowe nie ma zastosowania do usług:
• jubilerskich;
• rzeczoznawstwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego;
• prawniczych świadczonych przez notariuszy, adwokatów i radców prawnych.
Aby dokładanie określić, jaki rodzaj usług nie uprawnia do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, należy odwołać się do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.
Usługi jubilerskie zostały sklasyfikowane w PKWiU pod numerem 36.22.2. Zaliczamy do nich usługi związane z przeróbką kamieni szlachetnych i wyrobów jubilerskich.
Usługi prawnicze zostały sklasyfikowane w PKWiU pod numerem 74.11. Wśród nich wyróżnia się usługi:
• doradztwa prawnego i reprezentacji w dziedzinie prawa karnego;
• doradztwa prawnego i reprezentacji w postępowaniu sądowym w pozostałych dziedzinach prawa;
• doradztwa prawnego i reprezentacji w postępowaniu ustawowym w kolegiach, komisjach arbitrażowych itp.;
• doradztwa w zakresie patentów i praw autorskich;
• przetargów i aukcji;
• doradztwa prawnego i informacji prawnej pozostałej.
Odwołując się do brzemienia załącznika, należy stwierdzić, że wszystkie wyżej wymienione usługi, w przypadku gdy są świadczone przez adwokatów i radców prawnych, nie korzystają ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów.
Nie korzystają również ze zwolnienia podmiotowego usługi świadczone przez notariuszy.
WAŻNE
Jak wynika z PKD, która ma funkcję pomocniczą, do usług prawniczych zaliczamy również usługi komorników oraz sędziów polubownych. Ponieważ usługi tych podmiotów nie zostały wymienione, jako niepodlegające zwolnieniu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, dlatego podmioty je wykonujące mogą skorzystać z takiego zwolnienia.
Najwięcej wątpliwości pojawia się w przypadku usług rzeczoznawstwa, gdyż ani obecna klasyfikacja PKWiU, ani przepisy w zakresie VAT nie określają, jakie usługi można zaliczyć do rzeczoznawstwa. Aby wskazać, o jaki rodzaj usług chodzi, należy odwołać się do nieobowiązującej już Klasyfikacji Usług, opublikowanej w Zeszytach Metodycznych GUS nr 57. Zgodnie z nią podbranża KU 89302 – Rzeczoznawstwo obejmuje:
• ekspertyzy,
• ocenę jakości,
• doradztwo,
• usługi w zakresie wzornictwa przemysłowego, wystroju wnętrz, małej architektury,
• sporządzanie analiz, założeń i raportów techniczno-ekonomicznych oraz związanych z wdrażaniem nowych rozwiązań techniczno-organizacyjnych i rzecznictwem patentowym.
Z powyższego wynika, że pojęcie rzeczoznawstwa ma szerszy zakres od pojęcia doradztwa, o którym mowa w ustawie, a ponadto zawiera to pojęcie „w sobie”.
Świadczyć o tym może również określenie, że rzeczoznawstwo nie obejmuje doradztwa rolniczego. To oznacza, że obejmuje doradztwo w pozostałym zakresie.
• art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. Nr 143, poz. 1199
• § 36, 37, 38 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. W załączniku do tego rozporządzenia określono listę towarów i usług, do których nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe – Dz.U. Nr 95, poz. 798
Katarzyna Owczarek
specjalista w zakresie VAT, prawnik


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA