reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy używanie leasingowanego samochodu zarejestrowanego w kraju Unii podlega akcyzie

Czy używanie leasingowanego samochodu zarejestrowanego w kraju Unii podlega akcyzie

Nasza firma posiada oddział we Włoszech. Tam też zawarła umowę leasingu, której przedmiotem jest samochód osobowy. Po zakończeniu umowy nie mamy zamiaru odkupienia samochodu. Pragnę nadmienić, że stroną finansującą jest podatnik włoski, a samochód jest zarejestrowany we Włoszech. Czy jeśli będziemy używać tego samochodu w Polsce, musimy zapłacić akcyzę?

Podatek akcyzowy: Używanie leasingowanego samochodu zarejestrowanego w kraju Unii Europejskiej nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w Polsce. Nie dochodzi bowiem do nabycia prawa do rozporządzania samochodem jak właściciel ani też do wewnątrzwspólnotowego nabycia. W związku z tym nie ma także potrzeby powtórnego rejestrowania samochodu w Polsce.
Z treści pytania wynika, że podatnik zawarł umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy. Firma polska będzie go tylko użytkować w Polsce, natomiast nie ma zamiaru wykupić samochodu po wygaśnięciu umowy leasingu. Nie dojdzie zatem do przeniesienia prawa własności samochodu na polskiego podatnika.
Ustawa o podatku akcyzowym wskazuje, że podatnikami podatku akcyzowego od samochodów są:
• podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju,
• importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.
Ponadto należy zaznaczyć, że akcyzie podlegają tylko samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium Polski, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego obowiązek podatkowy w akcyzie powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium Polski. Natomiast w rozpatrywanym przypadku w ogóle nie dojdzie do nabycia prawa rozporządzania pojazdem jak właściciel, ponieważ polski podatnik zawarł umowę leasingu nieprzewidującą opcji nabycia tego samochodu osobowego. Nie jest zatem spełniony jeden z podstawowych warunków do opodatkowania akcyzą używania tego samochodu przez polskiego podatnika.
Ponadto z przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym wynika, że pojazd zarejestrowany za granicą dopuszcza się do ruchu, jeżeli spełnia wymagane warunki techniczne i jest zaopatrzony w tablice rejestracyjne z numerem rejestracyjnym składającym się z liter alfabetu łacińskiego i cyfr arabskich, a kierujący pojazdem ma przy sobie dokument stwierdzający dokonanie rejestracji. Pojazd zarejestrowany za granicą powinien być oznaczony znakiem określającym państwo, w którym jest zarejestrowany.
Obowiązek podatkowy w akcyzie w wewnątrzwspólnotowym nabyciu samochodu osobowego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania tym samochodem, nie później niż w momencie jego rejestracji w Polsce.
Biorąc pod uwagę omówione przepisy prawa polski podatnik, który będzie tylko korzystał z leasingowanego samochodu zarejestrowanego we Włoszech i nie nabędzie do niego praw właściciela, nie musi rejestrować tego pojazdu w Polsce. Korzystanie z samochodu zarejestrowanego w innym kraju Wspólnoty nie nakłada obowiązku odprowadzenia podatku akcyzowego. Takie samo stanowisko w podobnej sprawie przedstawił Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie w postanowieniu z 20 kwietnia 2005 r. (nr 445000-PA-9104-12/05/12/KGL).
Ewa Michalak
Podstawy prawne
•   ustawa z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 160, poz. 1341
•   ustawa z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 109, poz. 925


reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama