REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy używanie leasingowanego samochodu zarejestrowanego w kraju Unii podlega akcyzie

REKLAMA

Nasza firma posiada oddział we Włoszech. Tam też zawarła umowę leasingu, której przedmiotem jest samochód osobowy. Po zakończeniu umowy nie mamy zamiaru odkupienia samochodu. Pragnę nadmienić, że stroną finansującą jest podatnik włoski, a samochód jest zarejestrowany we Włoszech. Czy jeśli będziemy używać tego samochodu w Polsce, musimy zapłacić akcyzę?
Podatek akcyzowy: Używanie leasingowanego samochodu zarejestrowanego w kraju Unii Europejskiej nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w Polsce. Nie dochodzi bowiem do nabycia prawa do rozporządzania samochodem jak właściciel ani też do wewnątrzwspólnotowego nabycia. W związku z tym nie ma także potrzeby powtórnego rejestrowania samochodu w Polsce.
Z treści pytania wynika, że podatnik zawarł umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy. Firma polska będzie go tylko użytkować w Polsce, natomiast nie ma zamiaru wykupić samochodu po wygaśnięciu umowy leasingu. Nie dojdzie zatem do przeniesienia prawa własności samochodu na polskiego podatnika.
Ustawa o podatku akcyzowym wskazuje, że podatnikami podatku akcyzowego od samochodów są:
• podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju,
• importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.
Ponadto należy zaznaczyć, że akcyzie podlegają tylko samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium Polski, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego obowiązek podatkowy w akcyzie powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium Polski. Natomiast w rozpatrywanym przypadku w ogóle nie dojdzie do nabycia prawa rozporządzania pojazdem jak właściciel, ponieważ polski podatnik zawarł umowę leasingu nieprzewidującą opcji nabycia tego samochodu osobowego. Nie jest zatem spełniony jeden z podstawowych warunków do opodatkowania akcyzą używania tego samochodu przez polskiego podatnika.
Ponadto z przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym wynika, że pojazd zarejestrowany za granicą dopuszcza się do ruchu, jeżeli spełnia wymagane warunki techniczne i jest zaopatrzony w tablice rejestracyjne z numerem rejestracyjnym składającym się z liter alfabetu łacińskiego i cyfr arabskich, a kierujący pojazdem ma przy sobie dokument stwierdzający dokonanie rejestracji. Pojazd zarejestrowany za granicą powinien być oznaczony znakiem określającym państwo, w którym jest zarejestrowany.
Obowiązek podatkowy w akcyzie w wewnątrzwspólnotowym nabyciu samochodu osobowego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania tym samochodem, nie później niż w momencie jego rejestracji w Polsce.
Biorąc pod uwagę omówione przepisy prawa polski podatnik, który będzie tylko korzystał z leasingowanego samochodu zarejestrowanego we Włoszech i nie nabędzie do niego praw właściciela, nie musi rejestrować tego pojazdu w Polsce. Korzystanie z samochodu zarejestrowanego w innym kraju Wspólnoty nie nakłada obowiązku odprowadzenia podatku akcyzowego. Takie samo stanowisko w podobnej sprawie przedstawił Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie w postanowieniu z 20 kwietnia 2005 r. (nr 445000-PA-9104-12/05/12/KGL).
Ewa Michalak
Podstawy prawne
•   ustawa z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 160, poz. 1341
•   ustawa z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 109, poz. 925


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  REKLAMA