reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Odliczenie VAT przy nabyciu paliwa do samochodu osobowego typu combi

Odliczenie VAT przy nabyciu paliwa do samochodu osobowego typu combi

Zajmuję się produkcją materiałów piśmienniczych. W ramach działalności gospodarczej na terytorium całego kraju wykorzystuję samochody typu combi, np. Daewoo Nubira, Skoda Octavia, Opel Astra. Samochody posiadają "kratkę". Czy mogę odliczyć VAT zawarty w cenie paliwa do ww. pojazdów?

Nie. Przepisy o podatku od towarów i usług zabraniają odliczenia podatku VAT zawartego w cenie nabytego paliwa do samochodów wymienionego typu. Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego VAT nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy.
Ustawa o VAT nie zawiera definicji samochodu osobowego. W związku z tym należy odwołać się do postanowień przepisów o ruchu drogowym. Samochodem osobowym w świetle tych przepisów jest pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu. Z powyższego wynika, że użytkowane przez czytelnika samochody są samochodami osobowymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym
Należy dodać, że zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT przepisu zawierającego ograniczenia w odliczaniu VAT od nabywanych paliw nie stosuje się do pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 proc. długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa powyżej, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a dolną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu między dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków.
W praktyce oznacza to, że część przeznaczona do przewozu ładunków powinna stanowić co najmniej połowę długości licząc od przedniej szyby do linii tylnej krawędzi podłogi części „bagażowej”. Należy podkreślić, że podatnicy posiadający (użytkujący) samochody, które spełniają powyższe wymogi, korzystają z pełnego prawa do odliczenia VAT z tytułu nabycia paliwa do tych samochodów.
Samochody, będące przedmiotem zapytania, nie spełniają tych warunków, co powoduje, że czytelnik nie ma prawa do odliczenia VAT zawartego w fakturze dokumentującej nabycie paliw. Fakt posiadania kratki nie determinuje w tym przypadku prawa do odliczenia podatku VAT.
Ponadto należy podkreślić, że zgodnie z przepisami wykonawczymi do ustawy o VAT faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu.
Reasumując, czytelnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia paliwa, jednakże podatek w takiej sytuacji będzie stanowił koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Adam Czekalski
specjalista w Dziale Instruktażu i Nadzoru Podatkowego
Dyrekcji Generalnej „Poczty Polskiej”
Podstawa prawna:
art. 86 ust. 3–4, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),
art. 2 pkt 40 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn.zm.).


reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama