| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy mogę zostać przedstawicielem podatkowym?

Czy mogę zostać przedstawicielem podatkowym?

Mój daleki kuzyn mieszka za granicą. Tam też ma siedzibę jego firma. Ostatnio zaproponował mi, bym została jego przedstawicielem podatkowym w Polsce. Jestem księgową, od 3 lat prowadzę niewielkie biuro rachunkowe. Czy mogę być takim przedstawicielem?

TAK. Osoba fizyczna może zostać przedstawicielem podatkowym. Co do zasady podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Podmiot, wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu VAT na terenie Polski (zarejestrowany jako podatnik VAT czynny), który nie posiada w Polsce siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania, ma obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego.
Przedstawicielem podatkowym może być także osoba fizyczna, jeżeli łącznie spełnia następujące warunki:
1) jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny,
2) przez ostatnie 24 miesiące terminowo rozliczała VAT oraz inne podatki stanowiące dochód budżetu państwa,
3) przez ostatnie 24 miesiące – osoba fizyczna będąca podatnikiem, nie podlegała odpowiedzialności na podstawie kodeksu karnego skarbowego za popełnienie przestępstwa skarbowego,
4) jest uprawniona do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego zgodnie z przepisami o doradztwie podatkowym lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych stosownie do przepisów o rachunkowości.
Jeśli spełnia pani wymienione warunki, możecie państwo przystąpić do sporządzenia stosownej umowy. Umowę w sprawie ustanowienia przedstawiciela podatkowego należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. W treści tej umowy muszą się znaleźć dane podatnika – nazwa lub imię i nazwisko, adres siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności lub miejsca zamieszkania za granicą oraz dane identyfikacyjne osoby, która jest ustanawiana przedstawicielem podatkowym, w tym: NIP, imię i nazwisko, adres miejsca zamieszkania oraz adres, pod którym będzie prowadzona i przechowywana dokumentacja i ewidencja podatnika dla celów VAT.
Odpis tej umowy wraz z kopią zaświadczeń, potwierdzających spełnienie warunków wymaganych dla przedstawiciela podatkowego, należy złożyć do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa–Śródmieście.
Przedstawiciel podatkowy obowiązany jest do wypełniania obowiązków podatnika, którego jest przedstawicielem, w zakresie rozliczania VAT, prowadzenia i przechowywania dokumentacji oraz ewidencji dla potrzeb tego podatku, oraz do wykonywania innych czynności wynikających z przepisów o VAT, jeżeli zostały wymienione w umowie.
Kandydat na przedstawiciela podatkowego powinien wiedzieć, że wraz z podatnikiem będzie solidarnie odpowiadał za zobowiązania podatkowe podmiotu, który reprezentuje.
Proszę także pamiętać, że jeśli zagraniczny podmiot będący podatnikiem VAT ma siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego UE, nie ma obowiązku ustanowienia przedstawiciela podatkowego.
Iwona Gibalska
PODSTAWA PRAWNA
• Artykuł 15 ust. 1 i 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535).
• Rozporządzenie ministra finansów z dnia 16 kwietnia 2004 r. w sprawie przedstawiciela podatkowego (Dz.U. nr 66, poz. 609).
• Rozporządzenie ministra finansów z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie przypadków, w których nie ma konieczności ustanawiania przedstawiciela podatkowego (Dz.U. nr 66, poz. 608).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »