REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkowane jest przekazanie zysku na kapitał zapasowy

REKLAMA

Udziałowcy spółki z o.o. w protokole zatwierdzającym sprawozdanie finansowe podjęli uchwałę o wyłączeniu zysku z podziału i pozostawieniu go w spółce. Czy trzeba zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy (19%) od takiego zysku?
RADA
Skutki podatkowe pozostawienia zysku w spółce będą uzależnione od tego, na jakie kapitały zysk zostanie przeznaczony. Jeśli zostanie on przekazany na kapitał zapasowy czy fundusze rezerwowe, to nie będzie podlegał opodatkowaniu.
UZASADNIENIE
Wypłata dywidendy powoduje konieczność uiszczenia od niej zryczałtowanego podatku według 19% stawki.
Uchwalenie przeznaczenia zysku na wypłatę dywidendy i niewypłacenie jej będzie powodowało powstanie w spółce nieodpłatnego świadczenia wynikającego z dysponowania przez nią środkami należnymi wspólnikom.
Natomiast skutki podatkowe pozostawienia zysku w spółce będą uzależnione od tego, na jakie kapitały spółki zysk zostanie przeznaczony.
Dochodem z udziału w zyskach jest dochód:
• przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego,
• stanowiący równowartość kwot przekazanych z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej na kapitał zakładowy.
W związku z tym przekazanie zysku na kapitał zakładowy również spowoduje opodatkowanie go zryczałtowanym podatkiem dochodowym według 19% stawki jako dochodu z udziału w zysku.
Natomiast przekazanie zysku na kapitał zapasowy czy fundusze rezerwowe nie jest w myśl tej ustawy dochodem z udziału w zysku i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu. Nie zaistnieje więc obowiązek obliczenia i wpłacenia zryczałtowanego podatku z tytułu dochodu z udziału w zysku. Również ewentualne późniejsze przekazanie tych środków z kapitału zapasowego na inne kapitały, fundusze rezerwowe nie spowoduje skutków podatkowych. Jedynie w przypadku przekazania ich na kapitał zakładowy zaistnieje obowiązek uiszczenia zryczałtowanego podatku od dochodu z tytułu udziału w zysku.
Kwestią sporną z organami podatkowymi może być jednak to, czy przekazanie określonych kwot z zysku na kapitał zapasowy bądź rezerwowy powinno wynikać z umowy spółki.
Wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników (art. 191 § 1 k.s.h.), a zatem przepis ten kwestie wielkości zysku przeznaczonego do podziału pomiędzy wspólników pozostawia jedynie uchwale wspólników.
Kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o kwoty przekazane na kapitały (fundusze) rezerwowe w poprzednich latach, które nie mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowy (art. 192 k.s.h.). Przepis ten odnosi się zatem do możliwej „górnej granicy” kwoty przeznaczonej do podziału. Nie odnosi się natomiast do dolnej granicy tej kwoty, przez co należy rozumieć, że pozostawia tę kwestię uchwale wspólników. Wspólnicy mogą zatem na podstawie uchwały przeznaczyć nawet cały zysk na kapitał zapasowy spółki, choćby umowa spółki tego nie przewidywała.
Umowa spółki nie musi bowiem przewidywać obowiązku przekazania określonej części zysku na kapitały zapasowy lub rezerwowy, bądź nadawać uprawnienia odnośnie do przeznaczenia zysku do podziału uchwale wspólników, gdyż możliwość taka nadana jej została mocą art. 191 § 1 k.s.h. Wyjątkiem mogłaby być sytuacja, gdyby umowa spółki na podstawie art. 191 § 2 k.s.h. sprawy związane z przeznaczeniem zysku do podziału wyłączała spod kompetencji zgromadzenia wspólników. Na przykład umowa spółki wprost przewidywałaby, że cały zysk, z uwzględnieniem przepisów art. 192–197 k.s.h., przeznaczony jest do podziału pomiędzy wspólników.
Kapitały, fundusze, na które przekazywany byłby zysk, powinny być jednak określone w umowie spółki, co wynika z art. 36 ust. 1 ustawy o rachunkowości, na podstawie którego kapitały (fundusze) własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje i według zasad określonych przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy o utworzeniu jednostki.
• art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420
• art. 36 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66
• art. 191–197 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych – Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 132, poz. 1108
Krzysztof Wieluński
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA