REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie należy opodatkować nabycie i eksport towarów poza terytorium kraju

REKLAMA

Firma polska, zarejestrowana jako podatnik VAT i działająca na terenie kraju, ma zamiar kupować towar u kontrahenta unijnego i sprzedawać na eksport (poza obszar Wspólnoty). Przy czym, towar będzie wysyłany bezpośrednio od kontrahenta unijnego do odbiorcy spoza Unii, a polska firma będzie wystawiała jedynie faktury. Jaką stawkę VAT zastosować w tej sytuacji przy sprzedaży? Czy przy zakupie wystąpi nabycie wewnątrzwspólnotowe?
RADA
W tym przypadku miejsce dostawy tych towarów nie znajduje się w Polsce. To oznacza, że czynności powyższe nie podlegały opodatkowaniu w kraju.
UZASADNIENIE
W Polsce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, między innymi, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, które nastąpiło na terytorium kraju. Pod pojęciem wenątrzwspólnotowego nabycia ustawodawca rozumie nabycie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, które to towary w wyniku dostawy są przemieszczane z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium drugiego.
Zatem, by można było mówić – w odniesieniu do polskiego podatnika – o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, towary te muszą zostać przemieszczone z terytorium państwa członkowskiego dostawy na terytorium naszego kraju (co winno być poparte odpowiednimi dokumentami, a strony transakcji winny zarejestrować się dla celów handlu wewnątrzwspólnotowego i posiadać numer VAT UE).
W sytuacji gdy warunki te nie zostaną spełnione, nie zachodzi przesłanka, by uznać taką transakcję za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów tylko z takiego powodu, że uczestniczy w niej podmiot polski.
W związku z powyższym, odnosząc się do omawianego przykładu, trzeba wyjaśnić, że jeżeli polski podatnik, który zakupi towary np. na terytorium Włoch i nie przemieści ich na terytorium RP, nie będzie miał prawa do wymiany polskiego numeru VAT UE z dostawcą. A tym samym, sprzedawca opodatkuje tę transakcję zgodnie z obowiązującymi w jego kraju przepisami jako transakcję krajową. Jeżeli polski podmiot chce skorzystać z prawa do odliczenia podatku, winien zarejestrować się na terytorium Włoch dla celów podatku VAT.
Następnym etapem transakcji jest eksport nabytych towarów. Zgodnie z polskimi przepisami w tym zakresie, pod pojęciem eksportu towarów należy rozumieć wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty (w wyniku sprzedaży), który został potwierdzony przez urząd celny. Zatem i w tym przypadku wywóz towarów z terytorium Włoch do kraju trzeciego nie stanowi eksportu w rozumieniu polskich przepisów prawa.
Reasumując, należy wnioskować, że towar zakupiony przez polski podmiot na terytorium innego państwa członkowskiego, a następnie wyeksportowany z terytorium tego państwa członkowskiego poza terytorium Wspólnoty nie będzie stanowił podstawy do rozliczenia w podatku od towarów i usług w Polsce. Aby polski podmiot mógł odzyskać podatek VAT z tytułu zakupu przedmiotowego towaru, a następnie skorzystać z preferencji eksportowych, winien dokonać rejestracji dla celów VAT w tym państwie członkowskim.
Jeżeli polski podatnik nie chciałby dokonywać rejestracji w innym państwie członkowskim, ale rozliczać podatek VAT w kraju, transakcję winien przeprowadzić tak, by nabyty towar został dostarczony na terytorium RP i następnie z Polski wywieziony (wyeksportowany) poza terytorium Wspólnoty.
• art. 2 pkt 8, art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 9, 22 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Maria Bera
pracownik organów skarbowych, specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA