REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT

REKLAMA

W czerwcu 2004 r. otrzymałem jako agent fakturę VAT za niedobory towarów z naliczonym 22% VAT. Czynność ta nie powinna być opodatkowana VAT. Jednak odliczyliśmy podatek z tej faktury. Czekamy na korektę faktury. Czy mieliśmy prawo odliczyć VAT i kiedy ewentualnie możemy go skorygować?
RADA
Ponieważ niedobory nie podlegają opodatkowaniu VAT, nie mieli Państwo prawa do odliczenia VAT wynikającego z tej faktury. Aby obniżyć kwotę zawyżonego podatku naliczonego wykazanego w deklaracji za czerwiec 2004 r., nie musicie czekać na fakturę korygującą. Należy dokonać korekty jak najszybciej.
UZASADNIENIE
W przypadku stwierdzenia przez Państwa kontrahenta niedoborów w towarze nie powinien on wystawiać faktury z naliczonym VAT. Stwierdzone w towarze niedobory nie podlegają opodatkowaniu VAT, gdyż nie stanowią żadnej z czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. W momencie otrzymania faktury dokumentującej stwierdzone niedobory nie mieli Państwo prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tej faktury. W tym czasie obowiązywał bowiem przepis § 14 rozporządzenia wykonawczego, w którym określono przypadki, jakie faktury i faktury korygujące nie dają prawa do obniżenia podatku naliczonego. Wśród nich wskazano m.in. sytuacje, kiedy otrzymana faktura dokumentowała transakcję niepodlegającą opodatkowaniu.
W tym miejscu warto zauważyć, że gdyby otrzymali Państwo taką fakturę w czerwcu br., istniałaby możliwość odliczenia VAT z takiej faktury bez potrzeby dokonywania korekty. Od 1 czerwca br. przepisy określające, jakie faktury, faktury korygujące i duplikaty faktur nie dają prawa do odliczenia wynikającego z nich VAT, zostały przeniesione do ustawy o VAT. Zmianie na lepsze dla podatników uległo również brzmienie przepisu dotyczącego zakazu odliczania VAT z faktur dokumentujących transakcje, które nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Do tej pory wystarczającą przesłanką uniemożliwiającą prawo do odliczenia był sam fakt, że dana czynność nie podlegała VAT. Obecnie można odliczyć VAT z takiej faktury, pod warunkiem że kwota wykazana na fakturze została uregulowana przez nabywcę.
Biorąc pod uwagę obecne brzmienie tego przepisu, należy przyjąć, że sam fakt otrzymania faktury dokumentującej czynność niepodlegającą VAT nie jest wystarczający, aby definitywnie przekreślić prawo do odliczenia. Podatnik, który taką fakturę otrzymał, musiałby jeszcze nie uregulować wynikającej z niej należności. Jeżeli zaś kwota wykazana na fakturze została uregulowana, podatnik ma prawo do odliczenia zapłaconego VAT, mimo że czynność nie podlega opodatkowaniu.
ZAPAMIĘTAJ
Od 1 czerwca br. nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku faktury do- kumentujące transakcje, które nie podlegają opodatkowaniu VAT, są zwolnione z tego podatku – a kwota wykazana na fakturze nie została uregulowana.
Jeżeli w czerwcu 2004 r. odliczyli Państwo VAT z faktury dokumentującej stwierdzone niedobory, to zgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami nie mieli Państwo takiego prawa, przez co zawyżyliście w deklaracji kwotę podatku naliczonego. W tej sytuacji, mimo że czekają Państwo na korektę faktury, na podstawie której dokonaliście odliczenia, aby obniżyć kwotę zawyżonego podatku – nie musicie jej posiadać. Wprawdzie przepisy stanowią, że nabywca dokonuje obniżenia podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał fakturę korygującą, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać takiej korekty przed otrzymaniem faktury korygującej. W takim przypadku jest wskazane jak najszybsze dokonanie korekty deklaracji, przed ewentualną kontrolą urzędu skarbowego.
• § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 95, poz. 797, uchylony z dniem 1 czerwca 2005 r.
• art. 88 ust. 3a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Magdalena Piwowarska
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA