REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć podatek naliczony z faktur korygujących dotyczących zakupów przed utratą zwolnienia

Przedsiębiorca od 1 sierpnia 2005 r. stał się podatnikiem VAT. W sierpniu otrzymał faktury korygujące dotyczące zakupionych usług (związanych z działalnością gospodarczą) w okresie od grudnia 2004 do maja 2005 r. Czy w związku z powyższym ma prawo do ujęcia ww. faktur korygujących w rejestrze zakupu VAT za sierpień 2005 i odliczenia podatku naliczonego? Czy w związku z tym, że w momencie zakupu usług przedsiębiorca nie był podatnikiem podatku VAT, należy wykazać podatek naliczony wynikający z faktur korygujących jako podatek nie do odliczenia?
RADA
Niestety, nie jest to możliwe. Faktury korygujące u nabywcy są podstawą do korekty kwoty odliczonego uprzednio podatku naliczonego. Skoro faktury korygujące dotyczą zakupów, których dokonano przed utratą lub rezygnacją ze zwolnienia, to odliczenie podatku naliczonego na ich podstawie nie przysługiwało, zatem faktury korygujące również nie mogą stanowić podstawy do korekty tego podatku. Korekta podatku naliczonego może być dokonana jedynie w sytuacji, gdy firma odliczyła z wcześniejszych faktur (korygowanych) podatek naliczony na podstawie spisu z natury od posiadanych zapasów towarów i wyłącznie w odpowiedniej proporcji do tego odliczenia.
UZASADNIENIE
Otrzymana przez nabywcę, podatnika VAT, faktura korygująca, co do zasady, powoduje albo obowiązek zmniejszenia odliczonej uprzednio na podstawie faktury korygowanej kwoty podatku naliczonego, albo uprawnia do podwyższenia tej kwoty – w zależności od tego, czy w wyniku korekty faktury następuje jego podwyższenie czy też zmniejszenie. Ze względu na to, że na podstawie faktury korygującej sprzedawca podwyższa lub obniża kwotę podatku należnego, musi ona również wywołać konsekwencje u nabywcy towarów i usług. Generalnie, faktura korygująca służy u nabywcy do dokonania korekty wykazanej uprzednio kwoty podatku naliczonego, podlegającej odliczeniu w rozliczeniu za miesiąc, w którym nabywca tę fakturę korygującą otrzymał.
W przedstawionej sytuacji faktury dokumentujące nabycie towarów i usług firma otrzymała w okresie, gdy nie była czynnym podatnikiem VAT, zatem nie posiadała prawa do odliczenia wykazanego w nich podatku, ponieważ tego podatku nie rozliczała. Z tego też powodu nie może korygować podatku naliczonego o różnice wynikające z faktur korygujących.
WAŻNE
Całkowite odliczenie podatku z faktur korygujących jest tym bardziej niemożliwe, gdyż dotyczą one sprzedaży, przy której firma nie była uprawniona do odliczenia podatku. Zatem, podatek naliczony wykazany w fakturach korygujących należy uznać za podatek niepodlegający odliczeniu, a tym samym niepodlegający korekcie.
Jedynym wyjątkiem od tej zasady będzie sytuacja, gdy towary nabyte na podstawie faktur VAT (korygowanych w sierpniu) firma wykazała w spisie z natury zapasów towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiła utrata prawa do zwolnienia podmiotowego lub rezygnacja z tego zwolnienia – i za zgodą naczelnika urzędu skarbowego firma odliczyła wykazany w tych fakturach podatek naliczony w całości lub w części. W takiej sytuacji, odpowiednio do wykazanej ilości towarów w spisie z natury i odliczonego podatku, firma ma obowiązek proporcjonalnego zmniejszenia kwoty podatku naliczonego (jeśli z faktury korygującej wynika zmniejszenie VAT) lub też może (proporcjonalnie do wykazanej w spisie ilości towarów) zwiększyć kwotę podatku naliczonego, o ile zwiększenie to uzasadnia faktura korygująca.

• art. 86, art. 113 ust. 5–7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. Nr 179, poz. 1484
• § 16 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Mariusz Darecki
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA