REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki likwidacji środka trwałego, jeśli w jego miejsce zostanie wytworzony nowy

REKLAMA

Likwiduję lakiernię, w jej miejsce zostanie uruchomiona nowa - nowocześniejsza. Stara nie jest jeszcze zamortyzowana w 50%. Czy niezamortyzowana część zwiększa wartość początkową nowej lakierni? Jeśli tak, to kiedy będzie ona stanowić koszt uzyskania przychodu? Jakie muszę posiadać dokumenty? Czy opłaty dotyczące pozwolenia na wprowadzanie do środowiska spalin i koszty betonu do umocowania lakierni zwiększają jej wartość początkową?
RADA
Niezamortyzowana wartość lakierni nie zwiększy wartości początkowej nowej lakierni. W związku z tym, że Czytelnik nie zmienia rodzaju działalności, niezamortyzowana wartość może być zaliczona bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Likwidację lakierni należy udokumentować protokołem likwidacyjnym oraz wpisać datę i przyczynę likwidacji do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Beton do umocowania lakierni zwiększy jej wartość początkową, opłata zostanie zaś zaliczona bezpośrednio do kosztów.
UZASADNIENIE
Koszt związany z likwidacją lakierni w celu wybudowania w tym samym miejscu nowej bez wątpienia można uznać za taki, który w przyszłości przyczyni się do osiągania przychodów, co jest warunkiem zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów. Likwidacja starej lakierni umożliwi bowiem uruchomienie nowej.
WAŻNE!
Ustawodawca nie pozwala na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni zamortyzowanych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności.
Tymczasem w opisanym przypadku Czytelnik nie zmienia rodzaju prowadzonej działalności. Będzie ją prowadził w niezmienionym zakresie, tyle że z wykorzystaniem nowego środka trwałego. Wobec tego niezamortyzowana część zlikwidowanej lakierni może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
Przepisy nie określają tego, w jaki sposób należy udokumentować likwidację środka trwałego przeprowadzoną przez podatnika we własnym zakresie. Wydaje się jednak, że wystarczający powinien być protokół z przeprowadzenia likwidacji. Ponadto należy pamiętać o wpisaniu przyczyny i daty likwidacji lakierni do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
Niezamortyzowana wartość zlikwidowanej lakierni nie powiększa wartości początkowej nowej lakierni. Przeciwne rozwiązanie spowodowałoby, że niezamortyzowana wartość zostałaby zaliczona do kosztów uzyskania przychodów dwukrotnie – raz jako strata z tytułu likwidacji i po raz drugi w formie odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej nowej lakierni.
Przypomnijmy, że do wartości początkowej, którą stanowi koszt wytworzenia (a tak jest w opisanym przypadku), zalicza się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Nie zalicza się wartości pracy własnej podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, z wyjątkiem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. Wobec tego beton zakupiony do umocowania lakierni należy uznać za rzeczowy składnik majątku zużyty do wytworzenia lakierni, którego wartość zwiększy wartość początkową. Natomiast trudno doszukać się związku pomiędzy poniesieniem opłaty dotyczącej pozwolenia na wprowadzanie do środowiska spalin a kosztami wytworzenia lakierni. Można ją zatem zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.
Przykład
Podatnik prowadzi handel w dwóch punktach. Jeden z nich stanowi pawilon handlowy, który ze względu na mocne zużycie zostanie zlikwidowany. W jego miejsce podatnik zamierza wybudować budynek murowany o większej powierzchni. Niezamortyzowana wartość pawilonu wynosi 800 zł. Likwidacja pawilonu zostanie udokumentowana protokołem. Na jego podstawie podatnik wprowadzi zapis w ewidencji środków trwałych (adnotacja o likwidacji) i podatkowej księdze przychodów i rozchodów (tj. 800 zł jako koszt ujęty w kolumnie 14 – pozostałe wydatki). Wydatki związane z nową inwestycją do czasu jej zakończenia nie będą odnoszone w koszty uzyskania przychodów. Wydatki te z pewnością przekroczą wartość 3500 zł, wobec czego po wybudowaniu sklepu i oddaniu go do użytku podatnik ujmie go w ewidencji środków trwałych. Koszty tej inwestycji będą stanowiły koszty uzyskania przychodów dopiero jako odpisy amortyzacyjne dokonywane od budynku.

• art. 22g ust. 4, art. 22n ust. 2 pkt 13, art. 23 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy, prawnik


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA