| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie są skutki likwidacji środka trwałego, jeśli w jego miejsce zostanie wytworzony nowy

Jakie są skutki likwidacji środka trwałego, jeśli w jego miejsce zostanie wytworzony nowy

Likwiduję lakiernię, w jej miejsce zostanie uruchomiona nowa - nowocześniejsza. Stara nie jest jeszcze zamortyzowana w 50%. Czy niezamortyzowana część zwiększa wartość początkową nowej lakierni? Jeśli tak, to kiedy będzie ona stanowić koszt uzyskania przychodu? Jakie muszę posiadać dokumenty? Czy opłaty dotyczące pozwolenia na wprowadzanie do środowiska spalin i koszty betonu do umocowania lakierni zwiększają jej wartość początkową?

RADA
Niezamortyzowana wartość lakierni nie zwiększy wartości początkowej nowej lakierni. W związku z tym, że Czytelnik nie zmienia rodzaju działalności, niezamortyzowana wartość może być zaliczona bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Likwidację lakierni należy udokumentować protokołem likwidacyjnym oraz wpisać datę i przyczynę likwidacji do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Beton do umocowania lakierni zwiększy jej wartość początkową, opłata zostanie zaś zaliczona bezpośrednio do kosztów.
UZASADNIENIE
Koszt związany z likwidacją lakierni w celu wybudowania w tym samym miejscu nowej bez wątpienia można uznać za taki, który w przyszłości przyczyni się do osiągania przychodów, co jest warunkiem zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów. Likwidacja starej lakierni umożliwi bowiem uruchomienie nowej.
WAŻNE!
Ustawodawca nie pozwala na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni zamortyzowanych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności.
Tymczasem w opisanym przypadku Czytelnik nie zmienia rodzaju prowadzonej działalności. Będzie ją prowadził w niezmienionym zakresie, tyle że z wykorzystaniem nowego środka trwałego. Wobec tego niezamortyzowana część zlikwidowanej lakierni może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
Przepisy nie określają tego, w jaki sposób należy udokumentować likwidację środka trwałego przeprowadzoną przez podatnika we własnym zakresie. Wydaje się jednak, że wystarczający powinien być protokół z przeprowadzenia likwidacji. Ponadto należy pamiętać o wpisaniu przyczyny i daty likwidacji lakierni do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
Niezamortyzowana wartość zlikwidowanej lakierni nie powiększa wartości początkowej nowej lakierni. Przeciwne rozwiązanie spowodowałoby, że niezamortyzowana wartość zostałaby zaliczona do kosztów uzyskania przychodów dwukrotnie – raz jako strata z tytułu likwidacji i po raz drugi w formie odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej nowej lakierni.
Przypomnijmy, że do wartości początkowej, którą stanowi koszt wytworzenia (a tak jest w opisanym przypadku), zalicza się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Nie zalicza się wartości pracy własnej podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, z wyjątkiem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. Wobec tego beton zakupiony do umocowania lakierni należy uznać za rzeczowy składnik majątku zużyty do wytworzenia lakierni, którego wartość zwiększy wartość początkową. Natomiast trudno doszukać się związku pomiędzy poniesieniem opłaty dotyczącej pozwolenia na wprowadzanie do środowiska spalin a kosztami wytworzenia lakierni. Można ją zatem zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK