reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Sporządzenie dokumentacji podatkowej za wykonywaną usługę badania rynku przez firmę z Niemiec

Sporządzenie dokumentacji podatkowej za wykonywaną usługę badania rynku przez firmę z Niemiec

Zawarliśmy z naszą spółką-matką mającą siedzibę na terenie Niemiec dwie umowy na wykonanie usługi badania rynku w Chinach. Wartość każdej z tych umów wynosiła 24 000 euro. Czy w tych okolicznościach mamy obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej?

Obowiązek dokumentowania transakcji wynika z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie obejmuje on wszystkich transakcji, ale dotyczy:
• transakcji między podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1–4 u.p.d.o.p. lub
• transakcji, z których płatności idą na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
W przypadku transakcji, z których zapłata należności następuje bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej dotyczy transakcji, jeżeli łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub faktycznie zapłacona łączna kwota wymagalnych świadczeń w roku podatkowym przekracza równowartość 20 000 euro.
Kwoty transakcji lub umów wyrażone w euro przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym w ostatnim dniu roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, w którym została zawarta transakcja objęta obowiązkiem sporządzania dokumentacji podatkowej.
Z pytania co prawda nie wynika ani wielkość, ani charakter powiązań polskiej spółki z o.o. ze spółką-matką mającą siedzibę na terenie Niemiec, ale pomimo braku takiej informacji spółka krajowa będzie zobowiązana do sporządzenia stosownej dokumentacji podatkowej z innego powodu. Obowiązek ten wynika z faktu, że usługodawca badań rynku w Chinach ma siedzibę w kraju (Niemcy) stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, a ponadto łączna wartość zawartych w roku podatkowym umów na świadczenie usług badania rynku w Chinach przekroczyła kwotę graniczną 20 000 euro warunkującą powstanie tego obowiązku (każda z umów była o wartości 24 000 euro).
Listę krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z 11 grudnia 2000 r. (Dz.U. Nr 115, poz. 1203). Zgodnie z tym rozporządzeniem w zakresie transakcji dotyczących usług o charakterze administracyjnym oraz innych świadczeń o charakterze niematerialnym szkodliwa konkurencja podatkowa jest stosowana w systemach podatkowych następujących krajów: Belgii, Cypru, Francji, Grecji, Holandii, Kostaryki, Republiki Federalnej Niemiec, Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz w wyodrębnionych przez krajowe systemy podatkowe następujących strefach: Centrach Koordynacyjnych Kraju Basków i Navarry w Królestwie Hiszpanii, Międzynarodowym Centrum Gospodarczym na Maderze w Republice Portugalii, Tureckich Wolnych Strefach w Republice Tureckiej.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama