REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sporządzenie dokumentacji podatkowej za wykonywaną usługę badania rynku przez firmę z Niemiec

REKLAMA

Zawarliśmy z naszą spółką-matką mającą siedzibę na terenie Niemiec dwie umowy na wykonanie usługi badania rynku w Chinach. Wartość każdej z tych umów wynosiła 24 000 euro. Czy w tych okolicznościach mamy obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej?
Obowiązek dokumentowania transakcji wynika z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie obejmuje on wszystkich transakcji, ale dotyczy:
• transakcji między podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1–4 u.p.d.o.p. lub
• transakcji, z których płatności idą na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
W przypadku transakcji, z których zapłata należności następuje bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej dotyczy transakcji, jeżeli łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub faktycznie zapłacona łączna kwota wymagalnych świadczeń w roku podatkowym przekracza równowartość 20 000 euro.
Kwoty transakcji lub umów wyrażone w euro przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym w ostatnim dniu roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, w którym została zawarta transakcja objęta obowiązkiem sporządzania dokumentacji podatkowej.
Z pytania co prawda nie wynika ani wielkość, ani charakter powiązań polskiej spółki z o.o. ze spółką-matką mającą siedzibę na terenie Niemiec, ale pomimo braku takiej informacji spółka krajowa będzie zobowiązana do sporządzenia stosownej dokumentacji podatkowej z innego powodu. Obowiązek ten wynika z faktu, że usługodawca badań rynku w Chinach ma siedzibę w kraju (Niemcy) stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, a ponadto łączna wartość zawartych w roku podatkowym umów na świadczenie usług badania rynku w Chinach przekroczyła kwotę graniczną 20 000 euro warunkującą powstanie tego obowiązku (każda z umów była o wartości 24 000 euro).
Listę krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z 11 grudnia 2000 r. (Dz.U. Nr 115, poz. 1203). Zgodnie z tym rozporządzeniem w zakresie transakcji dotyczących usług o charakterze administracyjnym oraz innych świadczeń o charakterze niematerialnym szkodliwa konkurencja podatkowa jest stosowana w systemach podatkowych następujących krajów: Belgii, Cypru, Francji, Grecji, Holandii, Kostaryki, Republiki Federalnej Niemiec, Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz w wyodrębnionych przez krajowe systemy podatkowe następujących strefach: Centrach Koordynacyjnych Kraju Basków i Navarry w Królestwie Hiszpanii, Międzynarodowym Centrum Gospodarczym na Maderze w Republice Portugalii, Tureckich Wolnych Strefach w Republice Tureckiej.
Dokumentacja podatkowa, którą spółka sporządzi, powinna zawierać następujące informacje:
• określenie funkcji, jakie spełniać będą podmioty uczestniczące w transakcji (uwzględniając użyte aktywa i podejmowane ryzyko),
• określenie wszystkich przewidywanych kosztów związanych z transakcją oraz formę i termin zapłaty,
• metodę i sposób kalkulacji zysków oraz określenie ceny przedmiotu transakcji,
• określenie strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach – w przypadku gdy na wartość transakcji miała wpływ strategia przyjęta przez podmiot,
• wskazanie innych czynników – w przypadku gdy w celu określenia wartości przedmiotu transakcji przez podmioty w niej uczestniczące uwzględnione zostały te czynniki,
• określenie oczekiwanych przez podmiot obowiązany do sporządzenia dokumentacji korzyści związanych z uzyskaniem świadczenia – w przypadku umów dotyczących świadczeń (w tym usług) o charakterze niematerialnym.
W razie wezwania przez organ podatkowy lub kontroli skarbowej do przedstawienia dokumentacji podatkowej, spółka ma na jej przedłożenie 7 dni od daty doręczenia żądania tej dokumentacji przez organy. W art. 19 ust. 4 ustawy przewidziano sankcję dla podatników, którzy nie przedstawią wymaganej dokumentacji podatkowej – różnica pomiędzy zadeklarowanym dochodem związanym z omawianym rodzajem transakcji a określonym w decyzji przez organ zostanie opodatkowana ryczałtowo przy zastosowaniu 50-proc. stawki.
Marcin Banasik
Podstawa prawna:
art. 9a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

REKLAMA