REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż nowych towarów można opodatkować marżą

REKLAMA

W pewnych przypadkach ustawa o VAT przewiduje możliwość opodatkowania marżą (art. 120 ust. 4). Dotyczy to między innymi towarów używanych. Czy zgodnie z ich definicją zawartą w art. 120 ust. pkt 4 ustawy o VAT za towary używane można uznać fabrycznie nowe meble (nabywane od podmiotu zwolnienego podmiotowo od VAT)?
Nie. Towarami używanymi nie mogą być towary fabrycznie nowe, w szczególności takie towary nabywane od podmiotu zwolnionego podmiotowo z VAT.

Artykuł 120 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2005 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, 535 z późn. zm.) wyraźnie stwierdza, iż szczególnym zasadom opodatkowania podlegać mogą jedynie „ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku”. Mowa jest zatem o towarze faktycznie używanym przez jakikolwiek, choć najkrótszy, okres czasu, przez kogokolwiek. Wskazuje to wyraźnie zwrot „do dalszego użytku”, który rozstrzyga, iż wcześniej – przed odsprzedażą – towar był używany.
Mowa jest oczywiście o użytku zgodnym lub niezgodnym z pierwotnym przeznaczeniem rzeczy, jednak o użytku innym niż wykorzystywanie jako towar. Wykorzystywania w charakterze towaru nie można bowiem uznać – na podstawie językowych dyrektyw wykładni – jako używanie. Taki towar pozostaje nowy i nieużywany,
Jako że zasady opodatkowania określone w art. 120 ustawy o VAT stanowią wyjątek od zasady ogólnej wyrażonej w jej art. 29, to na sprzedawcy opodatkowanym marżą ciążyć będzie obowiązek wykazania, iż sprzedawane przez niego przedmioty były już wcześniej używane. Oznacza to w praktyce, iż nie można przekazać do dalszej odsprzedaży na omawianych zasadach szczególnych towarów fabrycznie zapakowanych, co do których nie ma wątpliwości, iż nie były nigdy używane. W przypadku towarów rozpakowanych, choćby były fabrycznie nowe i choćby ich pierwotny nabywca ich nie używał, ani sprzedawca opodatkowany na zasadzie marży, ani też organ kontroli, nie mają żadnych możliwości zakwestionowania faktu jego wcześniejszego używania przez pierwotnego nabywcę. Nie ma przy tym znaczenia, czy pierwotny nabywca wraz z towarem zbył również fabryczne opakowanie, instrukcję obsługi i inne przedmioty otrzymane wraz z towarem, gdyż fakt przechowywania opakowania i ponownego wykorzystania go przy odsprzedaży nie czyni z towaru mało używanego towaru nowego.
Katalog podmiotów, od których można nabyć towary zdatne do opodatkowania na zasadzie marży, zawiera art. 120 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Są wśród nich podatnicy VAT zobowiązani do wystawienia faktury. W przypadku zakupu od podatników VAT brak faktury zakupu u sprzedawcy opodatkowanego na zasadzie marży może powodować podejrzenie, iż towar został nabyty na warunkach uniemożliwiających zastosowanie szczególnych zasad opodatkowania. Ostatecznie decyduje jednak nie dokument, ale okoliczności faktyczne. Sprzedawca powinien posiadać (dla ewentualnych celów dowodowych) dane pozwalające na identyfikację swoich dostawców. Nie musi to być ani faktura, ani też zawarta na piśmie umowa, ani nawet pokwitowanie odbioru zapłaty (choć tego rodzaju dokumenty ograniczają ryzyko zaprzeczenia przez dostawcę, że sprzedaż miała miejsce). Należy jednak przynajmniej odnotować, od kogo dany towar używany został zakupiony.

Artur M. Brzeziński,
doradca podatkowy, właściciel Kancelarii Prawniczej w Kaliszu

Not. KP


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA