REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup maszyny o przewidywanym okresie użytkowania poniżej roku

REKLAMA

W listopadzie 2005 r. spółka z o.o. kupiła maszynę, którą zamierzamy sprzedać jeszcze przed upływem roku jej używania. Jak należy ująć ten zakup w księgach. Co się stanie, gdy jednak zrezygnujemy z tego pomysłu i maszynę będziemy użytkować ponad rok?
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości przez środki trwałe rozumie się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności: maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy.
Oznacza to, że maszyna, którą zamierzają Państwo zakupić, nie będzie spełniała definicji środków trwałych, ponieważ przewidywany okres użytkowania z założenia będzie krótszy niż rok. Dlatego też wydatek poniesiony na zakup maszyny będą musieli Państwo zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów działalności operacyjnej.
Ewidencja księgowa zakupu maszyny może więc przebiegać w następujący sposób: Wn konto „Rozliczenie zakupu” (wartość w cenie zakupu) i Wn konto „VAT naliczony i jego rozliczenie” (VAT naliczony) / Ma konto „Rozrachunki z dostawcami” (łączna kwota zobowiązania). Natomiast zaliczenie kosztów zakupu maszyny w ciężar kosztów działalności może przebiegać następująco: Wn konto „Koszty według rodzajów” lub konto zespołu 5 / Ma konto „Rozliczenie zakupu”.
Jednakże, jeśli okres używania maszyny, którą zamierzają Państwo zakupić, przekroczy w efekcie 1 rok, to w przypadku, jeśli będzie ona spełniała pozostałe warunki określone dla definicji środków trwałych (tj. będzie kompletna, zdatna do użytku i przeznaczona na potrzeby jednostki), trzeba będzie dokonać jej przekwalifikowania. Będą musieli ją Państwo wprowadzić w 2006 r. do ewidencji środków trwałych i skorygować koszty. Należy tego dokonać zapisem: Wn konto „Środki trwałe” / Ma konto „Pozostałe przychody operacyjne” lub „Rozliczenie wyniku finansowego”, jeśli kwota korekty wpływa istotnie na wynik finansowy. Następnie będą musieli Państwo naliczyć amortyzację od wartości początkowej maszyny za okres jej dotychczasowego używania, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ją zakupiono.
W odniesieniu do amortyzacji dotyczącej jeszcze 2005 r. należy tego dokonać zapisem: Wn konto „Pozostałe koszty operacyjne” lub „Rozliczenie wyniku finansowego” (jeśli kwota ta wpływa istotnie na wynik finansowy 2005 r.) / Ma konto „Odpisy umorzeniowe środków trwałych”.
Natomiast amortyzację dotyczącą 2006 r. będą Państwo musieli zaksięgować w następujący sposób: Wn konto „Koszty według rodzajów” lub konto zespołu 5 (w analityce amortyzacja) / Ma konto „Odpisy umorzeniowe środków trwałych”.
W takiej sytuacji będą Państwo musieli również pamiętać o konsekwencjach wynikających z przepisów podatkowych. Zgodnie z zapisem art. 16e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku nabycia składnika majątku spełniającego kryteria zaliczenia go do środków trwałych, o wartości początkowej przekraczającej 3500 zł, którego ze względu na przewidywany przez jednostkę okres używania równy lub krótszy niż rok nie zaliczono do środków trwałych, a faktyczny okres jego używania przekroczy rok – jednostka jest zobowiązana, w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynął:
– zaliczyć te składniki do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, przyjmując je do ewidencji w cenie nabycia albo koszcie wytworzenia,
– zmniejszyć koszty uzyskania przychodów o różnicę pomiędzy ceną nabycia lub kosztem wytworzenia a kwotą odpisów amortyzacyjnych, przypadającą na okres ich dotychczasowego używania, obliczonych dla środków trwałych przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy,
– stosować stawki amortyzacji określone w „Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych” w całym okresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych,
– wpłacić, w terminie do 20 dnia tego miesiąca, do urzędu skarbowego kwotę odsetek naliczonych od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku do dnia, w którym okres ich używania przekroczył rok, i naliczoną kwotę odsetek wykazać w składanych deklaracjach lub zeznaniu rocznym.

Jakub Morawiec

Podstawa prawna:
art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.),
art. 16e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA