REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przeprowadzać inwentaryzację za pomocą weryfikacji sald

REKLAMA

Nasza firma dokonuje inwentaryzacji między innymi metodą porównania stanu wynikającego z zapisów w księgach rachunkowych z odpowiednimi dokumentami. Czy przeprowadzenie weryfikacji sald powinno zostać potwierdzone protokołem? Jak powinien on wyglądać?
RADA
Przeprowadzenie weryfikacji sald powinno zostać potwierdzone protokołem, z którego ma wynikać, jakie salda poddano weryfikacji i jaka jest realna wartość inwentaryzowanych składników aktywów lub pasywów. Wzór takiego protokołu w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Jednostki przeprowadzają na ostatni dzień każdego roku obrotowego inwentaryzację aktywów i pasywów posługując się m.in. metodą porównania stanu wynikającego z zapisów w księgach rachunkowych z odpowiednimi dokumentami (weryfikacji sald).
Metodę tę stosuje się m.in. do następujących składników aktywów i pasywów:
• wartości niematerialnych i prawnych,
• gruntów i środków trwałych, do których dostęp jest znacznie utrudniony,
• środków trwałych w budowie,
• udziałów i akcji w spółkach kapitałowych,
• materiałów i towarów w drodze oraz dostaw niefakturowanych,
• środków pieniężnych w drodze,
• należności spornych i wątpliwych,
• rozrachunków publicznoprawnych,
• rozliczeń międzyokresowych czynnych i biernych,
• kapitałów (funduszy) własnych i specjalnych,
• rezerw i rozliczeń międzyokresowych przychodów.
Przeprowadzenie weryfikacji sald powinno być potwierdzone protokołem, z którego ma wynikać, jakie salda poddano weryfikacji i jaka jest realna wartość inwentaryzowanych składników aktywów lub pasywów.
W praktyce wiele osób często nie dostrzega, jak bardzo ważne są protokoły weryfikacji sald. Przed sporządzeniem sprawozdania finansowego ogólnie wszyscy sprawdzamy realność poszczególnych sald, lecz nie zawsze pamiętamy o tym, że należy opisać przeprowadzone uzgodnienia.
Podany wzór „Protokołu weryfikacji” może być pomocny w przeprowadzeniu porównań danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami.
Protokoły weryfikacji mogą dotyczyć poszczególnych sald lub grup sald wchodzących w skład danej pozycji bilansu.

Przykład
Jednostka przeprowadziła inwentaryzację rozrachunków publicznoprawnych na 31 grudnia 2004 r.
Pozycje bilansu:
Aktywa B.II.2b „Należności krótkoterminowe z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń” 58 600 zł
1. Saldo Wn konta 220-7 „Rozrachunki z tytułu VAT” wynika z deklaracji VAT-7 za grudzień 23 200 zł
2. Saldo Wn konta 220-8 „Rozrachunki z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych” wynikające z deklaracji CIT-8 za rok 2004 35 400 zł
3. Razem (1 + 2) 58 600 zł
Pasywa B.III.2g „Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń” 135 760 zł
1. Saldo Ma konta 220-4 „Rozrachunki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych” wynika z deklaracji PIT-4 6 700 zł
2. Saldo Ma konta 220-9 „Rozrachunki z PFRON” wynika z deklaracji DEK-I-0 za grudzień 18 960 zł
3. Saldo Ma konta 229-51 „Rozrachunki z tytułu ubezpieczeń społecznych” wynika z deklaracji DRA za grudzień 75 900 zł
4. Saldo Ma konta 229-52 „Rozrachunki z tytułu ubezpieczeń zdrowotnych” wynika z deklaracji DRA za grudzień 21 500 zł
5. Saldo Ma konta 229-53 „Rozrachunki z tytułu FP i FGŚP” wynika z deklaracji DRA za grudzień 12 700 zł
6. Razem (1 + 2 + 3 + 4 + 5) 135 760 zł
W wyniku sprawdzenia terminowości wpłat poszczególnych zobowiązań w ciągu roku stwierdzono brak naliczenia odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat na PFRON w kwocie 890 zł.
Wn konto 752 „Koszty finansowe” 890 zł
Ma konto 220-9 „Rozrachunki z PFRON” 890 zł
Po zaksięgowaniu rozliczenia inwentaryzacji pozycja bilansu Pasywa B.III.2g „Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń” zamyka się kwotą 136 650 zł.

Autopromocja

Marianna Sobolewska
biegły rewident

• art. 17 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

REKLAMA