reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy mycie cysterny samochodowej, wykonywane na rzecz kontrahenta z UE, może być traktowane jako usługa na mieniu ruchomym

Czy mycie cysterny samochodowej, wykonywane na rzecz kontrahenta z UE, może być traktowane jako usługa na mieniu ruchomym

Czy usługa mycia cysterny samochodowej, wykonywana na rzecz kontrahenta z UE, może być traktowana jako usługa na mieniu ruchomym? Jeżeli tak, w jaki sposób należy rozliczyć taką transakcję i jakie dokumenty należy posiadać?

RADA
Usługa mycia cysterny, świadczona na rzecz kontrahenta z innego kraju UE, może być uznana za usługę na ruchomym majątku rzeczowym. Jej rozliczenie będzie uzależnione od miejsca świadczenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Usługa polegająca na myciu cysterny kontrahenta z innego kraju UE jest usługą na ruchomym majątku rzeczowym.
Co do zasady, za miejsce świadczenia tego typu usług, a co za tym idzie, miejsce ich opodatkowania, uznaje się miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone. W stanie faktycznym, opisanym przez Państwa w pytaniu, za kraj opodatkowania tego rodzaju usług należy uznać Polskę.
Od powyższej zasady przewidziano pewien wyjątek. Dopuszcza on określenie innego miejsca świadczenia tego typu usług, uzależniając jednak taką możliwość od podania przez ich nabywcę danych dotyczących NIP UE oraz okresu, w jakim towary, na których wykonano przedmiotowe usługi, opuściły terytorium kraju.
I tak, w przypadku gdy nabywca usług na ruchomym majątku rzeczowym podał świadczącemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer. Pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Po wykonaniu usługi towary powinny zostać wywiezione poza terytorium kraju niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług. Tak więc, w przypadku gdy nabywca poda Państwu swój NIP UE, a cysterny opuszczą kraj, nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym zostaną umyte, należy przyjąć, że miejscem świadczenia tych usług nie będzie Polska, ale kraj, który wydał nabywcy NIP UE.
Jeżeli chodzi o sposób udokumentowania przez Państwa wykonanej usługi, będzie on uzależniony od tego, w jakim kraju usługa ta będzie podlegała opodatkowaniu. Jeżeli krajem tym będzie Polska (a więc kontrahent nie poda swojego numeru NIP UE), mają Państwo obowiązek wystawienia „normalnej” faktury VAT.
W przypadku gdy nabywca poda Państwu swój numer NIP UE i cysterny opuszczą kraj w terminie 30 dni od wykonania na nich usługi mycia, za miejsce świadczenia (miejsce opodatkowania) tej usługi należy uznać kraj, który nadał nabywcy ten numer.
WAŻNE
W takiej sytuacji dla celów dowodowych należy posiadać dokument, z którego będzie wynikało, że cysterny przekroczyły polską granicę w terminie 30 dni od zakończenia wykonywania na nich przedmiotowych usług.
Mimo że miejscem świadczenia (opodatkowania) tych usług będzie inny kraj UE, mają Państwo obowiązek wystawienia faktury VAT, ale bez kwoty i stawki podatku, z adnotacją, że podatek rozliczy nabywca. Od 1 września br. w deklaracji VAT-7 w poz. 21 należy wykazywać dostawę towarów i świadczenie usług, które nie podlegają opodatkowaniu na terytorium Polski.

• art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d, art. 28 ust. 7 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Katarzyna Owczarek
specjalista w zakresie VAT


reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama