REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy mycie cysterny samochodowej, wykonywane na rzecz kontrahenta z UE, może być traktowane jako usługa na mieniu ruchomym

REKLAMA

Czy usługa mycia cysterny samochodowej, wykonywana na rzecz kontrahenta z UE, może być traktowana jako usługa na mieniu ruchomym? Jeżeli tak, w jaki sposób należy rozliczyć taką transakcję i jakie dokumenty należy posiadać?
RADA
Usługa mycia cysterny, świadczona na rzecz kontrahenta z innego kraju UE, może być uznana za usługę na ruchomym majątku rzeczowym. Jej rozliczenie będzie uzależnione od miejsca świadczenia. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Usługa polegająca na myciu cysterny kontrahenta z innego kraju UE jest usługą na ruchomym majątku rzeczowym.
Co do zasady, za miejsce świadczenia tego typu usług, a co za tym idzie, miejsce ich opodatkowania, uznaje się miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone. W stanie faktycznym, opisanym przez Państwa w pytaniu, za kraj opodatkowania tego rodzaju usług należy uznać Polskę.
Od powyższej zasady przewidziano pewien wyjątek. Dopuszcza on określenie innego miejsca świadczenia tego typu usług, uzależniając jednak taką możliwość od podania przez ich nabywcę danych dotyczących NIP UE oraz okresu, w jakim towary, na których wykonano przedmiotowe usługi, opuściły terytorium kraju.
I tak, w przypadku gdy nabywca usług na ruchomym majątku rzeczowym podał świadczącemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer. Pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Po wykonaniu usługi towary powinny zostać wywiezione poza terytorium kraju niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług. Tak więc, w przypadku gdy nabywca poda Państwu swój NIP UE, a cysterny opuszczą kraj, nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym zostaną umyte, należy przyjąć, że miejscem świadczenia tych usług nie będzie Polska, ale kraj, który wydał nabywcy NIP UE.
Jeżeli chodzi o sposób udokumentowania przez Państwa wykonanej usługi, będzie on uzależniony od tego, w jakim kraju usługa ta będzie podlegała opodatkowaniu. Jeżeli krajem tym będzie Polska (a więc kontrahent nie poda swojego numeru NIP UE), mają Państwo obowiązek wystawienia „normalnej” faktury VAT.
W przypadku gdy nabywca poda Państwu swój numer NIP UE i cysterny opuszczą kraj w terminie 30 dni od wykonania na nich usługi mycia, za miejsce świadczenia (miejsce opodatkowania) tej usługi należy uznać kraj, który nadał nabywcy ten numer.
WAŻNE
W takiej sytuacji dla celów dowodowych należy posiadać dokument, z którego będzie wynikało, że cysterny przekroczyły polską granicę w terminie 30 dni od zakończenia wykonywania na nich przedmiotowych usług.
Mimo że miejscem świadczenia (opodatkowania) tych usług będzie inny kraj UE, mają Państwo obowiązek wystawienia faktury VAT, ale bez kwoty i stawki podatku, z adnotacją, że podatek rozliczy nabywca. Od 1 września br. w deklaracji VAT-7 w poz. 21 należy wykazywać dostawę towarów i świadczenie usług, które nie podlegają opodatkowaniu na terytorium Polski.

• art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d, art. 28 ust. 7 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Katarzyna Owczarek
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA