REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować otrzymanie nagrody od kontrahenta

REKLAMA

Czy nagroda otrzymana w konkursie w ramach działalności gospodarczej podlega u obdarowanego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Czy podstawą opodatkowania będzie kwota brutto czy netto? Czy późniejsza sprzedaż nagrody przez obdarowaną firmę osobie trzeciej będzie podlegać opodatkowaniu VAT i PIT?
RADA
Otrzymana nagroda powiększa przychody z działalności gospodarczej i należy ją opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podstawą opodatkowania będzie kwota netto u podatnika VAT, a kwota brutto u przedsiębiorcy niebędącego podatnikiem VAT. Późniejsza sprzedaż nagrody jest tak samo opodatkowana jak sprzedaż każdej innej rzeczy, która została zakupiona.

UZASADNIENIE
Jak rozumiem, konkurs jest organizowany przez przedsiębiorcę w ramach jego działalności gospodarczej. Również osoba otrzymującą nagrodę jest przedsiębiorcą i prowadzi działalność gospodarczą, z której dochód jest opodatkowany na zasadach ogólnych podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Przychodami z działalności gospodarczej są, między innymi, wartości otrzymanych świadczeń w naturze. A więc, wartość otrzymanej nagrody podwyższa przychody do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Podmiot dający nagrodę, jeżeli jej wartość przekracza 100 zł netto, musi wystawić fakturę VAT wewnętrzną i wykazać podatek VAT w deklaracji.
Jeżeli otrzymujący jest podatnikiem VAT czynnym, to przychód należy wykazać w wartości netto, jeżeli zaś nie – to w wartości brutto. Wyjaśnię, dlaczego tak jest, na przykładzie.
Przykład
1) Podatnik VAT czynny otrzymuje nagrodę o wartości netto 1000 zł (brutto 1220 zł). Gdyby ją kupił, wydałby 1220 zł, ale 220 zł mógłby odliczyć w deklaracji VAT jako podatek naliczony. Faktycznie jego koszt wyniósłby 1000 zł. Dzięki otrzymaniu nagrody gratis, zaoszczędza 1000 zł. Stąd powstaje przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 1000 zł.
2) Przedsiębiorca, który nie jest podatnikiem VAT czynnym, otrzymuje nagrodę o wartości netto 1000 zł (brutto 1220 zł). Gdyby ją kupił, wydałby 1220 zł i nie mógłby odliczyć VAT-u z faktury. Dzięki otrzymaniu nagrody gratis, zaoszczędził 1220 zł. Stąd powstaje przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 1220 zł.
Późniejsza sprzedaż nagrody będzie tak samo opodatkowana jak sprzedaż każdego zakupionego towaru. Czyli powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatnik VAT czynny będzie musiał wystawić kupującemu fakturę z podatkiem VAT.

• art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1366
• 15 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Barbara Pyzel
konsultant podatkowy w BDO Polska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  Zamknięcie roku 2023 - kawa z INFORLEX 12 grudnia [bezpłatne spotkanie online]

  Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 12 grudnia 2023 r. o godzinie 9.00 w ramach cyklu "kawa z INFORLEX". Tym razem tematem spotkania będzie zamknięcie roku 2023 o czym opowie nasz ekspert dr Gyöngyvér Takáts. 

  REKLAMA