REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy po rozpoczęciu działalności należy po raz pierwszy złożyć deklarację na zaliczkę

Rozpoczęłam działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Czy jeśli w pierwszym miesiącu działalności nie wystąpi dochód, to należy złożyć za ten miesiąc deklarację PIT-5? Jakie zasady składania deklaracji obowiązują podatników opodatkowanych stawką liniową?
RADA
Deklaracja PIT-5 powinna być złożona dopiero za miesiąc, w którym dochody podatnika z działalności gospodarczej przekroczyły kwotę wolną od podatku. Jeśli podatnik wybrał stawkę liniową, to deklarację PIT-5L powinien złożyć za miesiąc, w którym osiągnął pierwszy dochód z działalności.

UZASADNIENIE
Jeśli podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej i jest opodatkowany na zasadach ogólnych, to obowiązują go zasady wpłacania zaliczek i składania deklaracji określone w art. 44 ust. 3 i 6 updof.
(+) Oznacza to, że podatnik ten jest obowiązany samodzielnie wpłacać zaliczki miesięczne na podatek dochodowy.
Wysokość tych zaliczek za miesiące od stycznia do listopada roku podatkowego ustala się w następujący sposób:
• obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody podatnika przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,
• zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,
• zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.
Zaliczki miesięczne od przychodów z działalności gospodarczej za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do 20 grudnia.
W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.
(+) Podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych są zatem obowiązani złożyć deklarację PIT-5 dopiero za miesiąc, w którym ich dochód przekroczy kwotę wolną od podatku (czyli w 2005 r. – kwotę 2790 zł).
Z pytania wynika, że w pierwszym miesiącu działalności u podatnika dochód nie wystąpił. Tym samym nie miał on obowiązku składania za ten miesiąc deklaracji PIT-5.
Przykład
Pani Małgorzata Milecka rozpoczęła działalność gospodarczą we wrześniu 2005 r. Wybrała opodatkowanie na zasadach ogólnych. We wrześniu nie osiągnęła żadnego przychodu, a poniesione przez nią koszty wyniosły 850 zł. W październiku 2005 r. jej przychód wyniósł 2750 zł, a koszty uzyskania przychodu za ten miesiąc – 1100 zł. Ponieważ w październiku 2005 r. dochód pani Mileckiej nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, nie miała obowiązku złożenia za ten miesiąc deklaracji PIT-5.
W listopadzie przychód z działalności gospodarczej wyniósł 4500 zł, a koszty uzyskania – 1500 zł. Tym samym nastąpiło przekroczenie kwoty wolnej od podatku, gdyż dochód pani Małgorzaty (liczony narastająco) wyniósł w listopadzie 3800 zł, co wynika z następującego wyliczenia:
7250 zł (przychód) – 3450 zł (koszty) = 3800 zł (dochód)
Pani Milecka jest więc zobowiązana złożyć za listopad 2005 r. deklarację PIT-5.
(-) Podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym są natomiast zobowiązani po raz pierwszy złożyć deklarację PIT-5L już za miesiąc, w którym osiągnęli pierwszy dochód z działalności gospodarczej. Podatnicy ci nie uwzględniają bowiem kwoty wolnej od podatku.
Zaliczkę na podatek wyliczają od kwoty osiągniętego dochodu – po pomniejszeniu go o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, o ile nie zostały one zaliczone do kosztów lub odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych bądź odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym – według stawki 19%. Zaliczka ulega zmniejszeniu o podlegającą odliczeniu do wysokości ustawowego limitu kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zaliczki za dalsze miesiące powinny zostać ustalone w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym na powyższych zasadach, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące.
Przykład
Pan Jerzy Andrzejewski rozpoczął we wrześniu 2005 r. działalność gospodarczą. Wybrał opodatkowanie według stawki liniowej. We wrześniu nie osiągnął żadnego przychodu. Poniósł jedynie koszty w wysokości 945 zł. W październiku 2005 r. przychód z działalności wyniósł 3100 zł, a koszty – 1467 zł. Ponieważ już w tym miesiącu pan Andrzejewski osiągnął pierwszy dochód w wysokości 688 zł, jest obowiązany do wykazania go w deklaracji PIT-5L składanej za październik 2005 r. Nie ma tu znaczenia wysokość osiągniętego dochodu, gdyż podatnicy opodatkowani stawką liniową nie uwzględniają kwoty wolnej od podatku.

• art. 26, 27 i 27b, art. 30c, art. 44 ust. 3 i 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Anna Welsyng
doradca podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Korekta dokumentów złożonych do ZUS 2023/2024. Co z nadpłatami? Jakie zmiany od nowego roku? [Wyjaśnienia ZUS]

  ZUS w szerokiej kampanii medialnej informuje i przypomina od pewnego czasu, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty tych dokumentów za okres od stycznia 2022 r. są możliwe w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. ZUS przygotował też odpowiedzi na 9 najczęściej pojawiających się pytań na ten temat. Wyjaśnia m.in. kwestię ew. sankcji za brak korekt, zasady odzyskiwania nadpłat, czy zmiany dot. korygowania dokumentów od 1 stycznia 2024 r.

  Wyższy podatek dochodowy, by sfinansować transformację klimatyczną

  65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

  Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

  Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

  Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

  ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

  ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

  Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

  Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

  Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

  "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

  PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

  Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

  Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

  Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

  REKLAMA