| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można wystawić fakturę przed wydaniem towarów

Czy można wystawić fakturę przed wydaniem towarów

Czy sprzedawca ma obowiązek wystawiania faktury przed wydaniem towaru? Dostawca nie chce zapłacić za towar przed otrzymaniem faktury.

RADA
Jeżeli przed wydaniem towaru nie nastąpiła zapłata ustalonej należości za towary, nie ma prawnego obowiązku wystawienia faktury VAT. Obowiązek wystawienia faktury powoduje dopiero fakt otrzymania zapłaty.

UZASADNIENIE
Fakturę wystawia się nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli natomiast sprzedawca przed wydaniem towaru otrzyma płatność, będzie on zobowiązany płatność taką uznać za zaliczkę i wystawić tzw. fakturę zaliczkową. Fakturę taką będzie musiał wystawić nie później niż 7 dnia, licząc od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.
Przepisy nie zawierają natomiast regulacji, które zabraniałyby wystawiać fakturę przed wydaniem towarów. Co więcej, wystawienie faktury przed wydaniem towarów jest nieodzowne, jeżeli sprzedający pobrał zadatek lub zaliczkę na poczet ceny towarów. Wyjątkiem są jedynie dostawy budynków i lokali, usługi telekomunikacyjne oraz dostawa niektórych innych towarów lub świadczenie usług, w przypadku których dostawy lub świadczenia obowiązek podatkowy w VAT powstaje w sposób specyficzny (np. zgodnie z terminem płatności).
W związku z powyższym należy stwierdzić, że bez względu na fakt wydania towaru Czytelnik nie ma obowiązku wystawiania faktury do czasu upływu pierwszego z dwóch następujących terminów:
• 7 dnia od dnia wydania towaru, lub
• 7 dnia od dnia otrzymania całości lub części zapłaty.
Wystawienie faktury powinno więc nastąpić w tym z dwóch powyższych terminów, który nastąpi w pierwszej kolejności.

Przykład
Podatnik dokonał sprzedaży i wydania towarów 2 grudnia 2005 r. Zapłata za towary nastąpiła 10 grudnia 2005 r. Faktura VAT powinna zostać wystawiona w ciągu 7 dni od dnia wydania towarów, czyli do 9 grudnia 2005 r., bez względu na fakt otrzymania zapłaty.
Przykład
Podatnik zawarł umowę sprzedaży towarów 2 grudnia 2005 r. Wydanie tych towarów miało nastąpić dopiero 22 grudnia 2005 r. Całkowita zapłata za towary nastąpiła 4 grudnia 2005 r. Faktura VAT powinna zostać wystawiona w ciągu 7 dni od dnia otrzymania zaliczki na poczet sprzedaży, czyli do 11 grudnia 2005 r., bez względu na fakt niewydania towarów.
Przykład
Podatnik zawarł umowę sprzedaży towarów 2 grudnia 2005 r. Wydanie tych towarów miało nastąpić dopiero 22 grudnia 2005 r. Całkowita zapłata za towary miała również nastąpić 22 grudnia 2005 r. Faktura VAT powinna zostać wystawiona dopiero w ciągu 7 dni od dnia wydania towarów oraz zapłaty wynagrodzenia, czyli do 29 grudnia 2005 r.

W związku z tym należy stwierdzić, że jeżeli przed wydaniem towaru nie nastąpiła zapłata ustalonej ceny za towary, nie ma prawnego obowiązku wystawienia faktury VAT. Obowiązek wystawienia faktury spowoduje dopiero fakt otrzymania faktury VAT. Dopuszcza się natomiast w praktyce wystawianie tzw. faktur pro forma. Nie są one z prawnego punktu widzenia fakturami VAT, jednak stanowią dokument, który może być dla nabywcy podstawą wypłaty należności.

• § 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Marcin Sikora
doradca podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK