REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy składka na Fundusz Pracy może zostać zaliczona do kosztów

REKLAMA

W art. 23 ust. 1 pkt 55a updof zapisano, że nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu nieopłaconych do ZUS składek określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek. Czy to oznacza, że nieopłaconą składkę na Fundusz Pracy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu już w miesiącu, za który została ona naliczona? Myślę tu o składce płaconej zarówno od umów o pracę, jak i własnej składce osoby prowadzącej działalność gospodarczą.
RADA
Niestety nie. Składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stanowią koszt uzyskania przychodu dopiero w miesiącu, w którym zostały faktycznie opłacone.

UZASADNIENIE
Od 1 stycznia 2005 r. uległo zmianie brzmienie art. 23 ust. 1 pkt 55 updof. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4–9 oraz w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

Kosztami nie są więc naliczone, a niewypłacone wynagrodzenia:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WAŻNE!
Dopiero z chwilą faktycznej wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownika pracodawca może obciążyć koszty uzyskania przychodów kwotą wynagrodzenia brutto.
Składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika, a także zaliczki na podatek dochodowy, składki na ubezpieczenia zdrowotne oraz inne potrącenia (np. składki i raty na Zakładową Kasę Zapomogową, ubezpieczenie na życie, spłaty pożyczki z ZFŚS itp.) są elementem wynagrodzenia brutto.
Jeżeli więc wynagrodzenie dotyczące np. lutego zostało wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w lutym, to wydatek ten łącznie z zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych i ze składkami na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego (czyli pracownika) należy zaliczyć do kosztów lutego. Jeśli natomiast wynagrodzenie dotyczy lutego, ale zostało wypłacone bądź postawione do dyspozycji pracownika np. 10 marca, wówczas do kosztów pracodawca będzie mógł zaliczyć je w miesiącu faktycznej wypłaty, czyli w marcu, a nie w miesiącu, którego dotyczyło (czyli w lutym).
Z kolei na podstawie dodanego od 1 stycznia 2005 r. art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy do kosztów nie można zaliczyć nieopłaconych do ZUS składek określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych – w części finansowanej przez płatnika składek. Zasada ta ma również zastosowanie do składek na Fundusz Pracy oraz składek na rzecz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (art. 23 ust. 3d updof).
WAŻNE!
Przed faktyczną zapłatą przez pracodawcę składek na Fundusz Pracy i FGŚP nie mogą one być przez niego zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Reasumując, od 1 stycznia 2005 r. wynagrodzenia w kwocie brutto pracodawca zalicza w ciężar kosztów uzyskania przychodów z chwilą faktycznej wypłaty wynagrodzenia pracownikowi. Składki na ubezpieczenia społeczne – w części finansowanej przez pracodawcę, podobnie jak składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, pracodawca może zaliczyć do kosztów podatkowych po ich zapłaceniu.
W praktyce, jeśli pracodawca wypłaca wynagrodzenie pracownikom np. do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, to składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez siebie zaliczy do kosztów 2 miesiące później.

PRZYKŁAD
Pracodawca zawarł z pracownikami umowy o pracę. Wynika z nich, że wypłata wynagrodzenia będzie następować 10. dnia następnego miesiąca. 10 marca pracodawca wypłacił pracownikom wynagrodzenie za luty. Składki na ubezpieczenie społeczne od wypłaconych w marcu wynagrodzeń pracodawca jest zobowiązany odprowadzić do ZUS do 15 kwietnia. Oznacza to, że kwoty wynagrodzeń wypłaconych pracownikom za luty pracodawca ma prawo zaliczyć do kosztów w miesiącu ich faktycznej wypłaty, czyli w marcu. Natomiast składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez płatnika zostały przez pracodawcę opłacone w kwietniu, dlatego też mogą zostać zaliczone do kosztów dopiero w tym miesiącu.

Taką interpretację przepisów w tej kwestii stosują również organy podatkowe (np. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mońkach z 5 kwietnia 2005 r., nr US.I-1/005-4/05, Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z 1 kwietnia 2005 r., nr PD2/423-23/05, Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach z 7 czerwca 2005 r., nr IPD1/423-4/05).
Ta sama reguła zaliczania tych składek do kosztów dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, opłacających samodzielnie składki na własne ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Występują one bowiem nie tylko w roli osób ubezpieczonych, ale także płatnika składek.

PRZYKŁAD
Pani Anna Włodarska prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Opłaca samodzielnie składki na własne ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne od minimalnej podstawy wymiaru tych składek. Składki ZUS odprowadza w ustawowym terminie, tj. do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Dlatego też składkę za luty opłaconą do 10 marca będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu (bądź odliczyć od dochodu w PIT-5 – w zależności od przyjętej metody) dopiero w marcu, czyli w miesiącu faktycznego opłacenia składki.

• art. 23 ust. 1 pkt 55, pkt 55a i ust. 3d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Anna Welsyng
doradca podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA