REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy podatnik nabywa prawo do odliczenia VAT

REKLAMA

Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą od 1 grudnia 2005 r. 15 grudnia kupił samochód. Jednak zgłoszenie rejestracyjne VAT-R złożył 30 grudnia. Czy może dokonać odliczenia VAT z faktury otrzymanej przed dokonaniem rejestracji?
RADA
Tak, podatnik może odliczyć VAT z faktury otrzymanej przed dokonaniem rejestracji. Stanowisko to potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych. Należy pamiętać, że organy podatkowe zajmują jednak odmienne stanowisko.

UZASADNIENIE
Podatnikowi, który nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego (art. 88 ust. 4 ustawy). Podmioty, które rozpoczynają działalność gospodarczą, powinny złożyć zgłoszenie rejestracyjne przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu.
Między organami podatkowymi nie ma jednomyślności, czy podatnik w dniu otrzymania faktury VAT musi być zarejestrowanym podatnikiem VAT oraz od kiedy możemy powiedzieć, że podmiot, który złożył zgłoszenie rejestracyjne, jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Większość z nich uznaje, że nie można odliczyć VAT z faktur otrzymanych przed dniem dokonania rejestracji.
Stanowisko organów podatkowych – zakaz odliczania
Organy podatkowe, które uznają, że prawo do odliczenia nie przysługuje z faktur otrzymanych przed dokonaniem rejestracji, powołują się na brzmienie art. 88 ust. 1 pkt 4a ustawy. Przepis ten zabrania prawa do odliczenia VAT z faktur otrzymanych przed dniem utraty zwolnienia podmiotowego (ze względu na obrót) albo przed dniem rezygnacji z tego prawa. Dlatego prawo do odliczania podatku naliczonego przysługuje z faktur otrzymanych od dnia rezygnacji ze zwolnienia. Podatnik staje się podatnikiem VAT czynnym od dnia rejestracji, czyli od dnia potwierdzenia zarejestrowania jako podatnik na druku VAT-5 przez naczelnika urzędu skarbowego (m.in. pismo z 5 maja 2005 r. Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nr 1471/NU-R2/443-118/05/PD). Dlatego nie można odliczyć VAT z faktur otrzymanych przed potwierdzeniem zarejestrowania na druku VAT-5.
Orzecznictwo sądów administracyjnych – przysługuje prawodo odliczenia
Przeciwnicy takiego poglądu uznają natomiast, że prawo do odliczenia podatnik „realizuje” przez złożenie deklaracji VAT-7. Dlatego wystarczy, aby najpóźniej w dniu składania deklaracji posiadać status zarejestrowanego podatnika VAT. Natomiast status podatnika VAT czynnego podatnicy uzyskują od dnia złożenia zgłoszenia VAT-R, gdyż naczelnik urzędu skarbowego na formularzu VAT-5 potwierdza wyłącznie ten fakt. Co oznacza, że tym samym jest spełniony warunek określony w art. 88 ust. 4 ustawy, że prawo do odliczenia przysługuje wyłącznie zarejestrowanym podatnikom VAT. Taka interpretacja jest zgodna z zasadą neutralności (prawo do odliczenia przysługuje co do zasady, a wszelkich wyjątków nie należy interpretować rozszerzająco) stosowaną przez ETS w interpretowaniu przepisów VI dyrektywy.
WAŻNE!
Stanowisko to potwierdził również w wyroku z 5 stycznia 2006 r. WSA w Olsztynie, sygn. akt I SA/0I 445/05. Uznał, że podatnik nabywa prawo do odliczenia VAT naliczonego również wtedy, gdy dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku od towarów i usług dopiero w momencie wykazania podatku do zwrotu.
Należy pamiętać, że w przypadku gdy podatnik przyjmie stanowisko prezentowane przez sąd, musi się liczyć z ewentualnym sporem z urzędem skarbowym. Gdy będzie chciał uniknąć tego sporu i zastosować się do stanowiska urzędu, powinien wystąpić do swojego urzędu o interpretację w tej sprawie.

•  art. 88 ust. 1 pkt 4a, ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Joanna Dmowska
specjalista w zakresie VAT, wieloletni pracownik aparatu skarbowego


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA