| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z obywatelem USA

Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z obywatelem USA

Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z obywatelem USA przebywającym w Polsce tylko przez krótki czas (jeden miesiąc), potrzebny do wykonania tej umowy? Jak obliczyć zobowiązanie podatkowe oraz jakie ciążą na mnie obowiązki informacyjne?

RADA
W przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym dochody z tytułu umowy o dzieło zawartej z osobą mającą miejsce zamieszkania w USA nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce. Jednak na płatniku będą ciążyły obowiązki związane ze sporządzeniem i przesłaniem informacji IFT-1/IFT-1R.

UZASADNIENIE
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawarta między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, nie odnosi się wprost do opodatkowania dochodów z umów o dzieło. Jednak zgodnie z art. 3 ust. 2 tej umowy każde określenie użyte w tej umowie i w niej niezdefiniowane będzie miało takie znaczenie, jakie ono posiada zgodnie z prawem tego umawiającego się państwa, którego podatek jest ustalony. A zatem analizując powstanie obowiązku podatkowego w Polsce, należy wiedzieć, jak dochody z tytułu umów o dzieło są traktowane w przepisach obowiązujących w Polsce.
Zgodnie z art. 13 pkt 8 updof, w związku z art. 10 pkt 2 updof, przychody z tych umów są traktowane jak przychody z działalności wykonywanej osobiście. A zatem należy je uznać za dochody z działalności wykonywanej samodzielnie.
Na podstawie art. 15 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, dochód osiągnięty przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie (USA) z wykonywania wolnego zawodu lub innej samodzielnej działalności może być opodatkowany przez to umawiające się państwo (USA). Poza wyjątkami przewidzianymi w art. 15 ust. 2 umowy taki dochód będzie zwolniony od opodatkowania przez drugie umawiające się państwo (Polskę).
A zatem zasadą jest, że dochody te są zwolnione w Polsce od podatku, jeśli osiąga je osoba mająca miejsce zamieszkania w USA.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Na podstawie art. 15 ust. 2 tej umowy jedynie dochód uzyskany przez osobę fizyczną mającą miejsce zamieszkania w jednym z umawiających się państw (USA) z wykonywania wolnego zawodu o samodzielnym charakterze w drugim umawiającym się państwie (Polsce) może być opodatkowany przez drugie umawiające się państwo (Polskę), jeżeli osoba fizyczna przebywa w tym drugim umawiającym się państwie (Polsce) przez okres lub okresy sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego.

Określenie „wolny zawód” obejmuje między innymi samodzielne wykonywanie działalności naukowej, literackiej, artystycznej, jak również samodzielną działalność lekarzy, adwokatów, inżynierów, architektów, lekarzy dentystów, dziennikarzy i innych (art. 15 ust. 3 tej umowy).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »