REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z obywatelem USA

REKLAMA

Jak rozliczyć umowę o dzieło zawartą z obywatelem USA przebywającym w Polsce tylko przez krótki czas (jeden miesiąc), potrzebny do wykonania tej umowy? Jak obliczyć zobowiązanie podatkowe oraz jakie ciążą na mnie obowiązki informacyjne?
RADA
W przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym dochody z tytułu umowy o dzieło zawartej z osobą mającą miejsce zamieszkania w USA nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce. Jednak na płatniku będą ciążyły obowiązki związane ze sporządzeniem i przesłaniem informacji IFT-1/IFT-1R.

UZASADNIENIE
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawarta między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, nie odnosi się wprost do opodatkowania dochodów z umów o dzieło. Jednak zgodnie z art. 3 ust. 2 tej umowy każde określenie użyte w tej umowie i w niej niezdefiniowane będzie miało takie znaczenie, jakie ono posiada zgodnie z prawem tego umawiającego się państwa, którego podatek jest ustalony. A zatem analizując powstanie obowiązku podatkowego w Polsce, należy wiedzieć, jak dochody z tytułu umów o dzieło są traktowane w przepisach obowiązujących w Polsce.
Zgodnie z art. 13 pkt 8 updof, w związku z art. 10 pkt 2 updof, przychody z tych umów są traktowane jak przychody z działalności wykonywanej osobiście. A zatem należy je uznać za dochody z działalności wykonywanej samodzielnie.
Na podstawie art. 15 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, dochód osiągnięty przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie (USA) z wykonywania wolnego zawodu lub innej samodzielnej działalności może być opodatkowany przez to umawiające się państwo (USA). Poza wyjątkami przewidzianymi w art. 15 ust. 2 umowy taki dochód będzie zwolniony od opodatkowania przez drugie umawiające się państwo (Polskę).
A zatem zasadą jest, że dochody te są zwolnione w Polsce od podatku, jeśli osiąga je osoba mająca miejsce zamieszkania w USA.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Na podstawie art. 15 ust. 2 tej umowy jedynie dochód uzyskany przez osobę fizyczną mającą miejsce zamieszkania w jednym z umawiających się państw (USA) z wykonywania wolnego zawodu o samodzielnym charakterze w drugim umawiającym się państwie (Polsce) może być opodatkowany przez drugie umawiające się państwo (Polskę), jeżeli osoba fizyczna przebywa w tym drugim umawiającym się państwie (Polsce) przez okres lub okresy sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego.

Określenie „wolny zawód” obejmuje między innymi samodzielne wykonywanie działalności naukowej, literackiej, artystycznej, jak również samodzielną działalność lekarzy, adwokatów, inżynierów, architektów, lekarzy dentystów, dziennikarzy i innych (art. 15 ust. 3 tej umowy).
A zatem dochody te będą opodatkowane w Polsce jedynie wtedy, gdy ta umowa o dzieło była związana z wykonywaniem wolnego zawodu i osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w USA przebywała w Polsce przez okres lub okresy sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego. Ponieważ w przedstawionej w pytaniu sytuacji czas przebywania tej osoby w Polsce jest krótszy, więc jej dochody z umowy o dzieło nie będą w Polsce podlegały opodatkowaniu.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Choć na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie wystąpi w Polsce obowiązek poboru podatku, jednak płatnik będzie musiał sporządzić i przesłać tej osobie, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, imienną informację IFT-1/IFT-1R o wysokości przychodu osiągniętego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania (art. 42 ust. 6 w związku z art. 42 ust. 2 updof).
Jeśli natomiast osoba ta złoży pisemny wniosek, to płatnik będzie obowiązany przesłać tę informację w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku (art. 42 ust. 4 updof). W tych terminach informacja ta powinna być również przesłana do urzędu skarbowego właściwego do opodatkowania osób zagranicznych.

• art. 10 pkt 2, art. 13 pkt 8, art. 42 ust. 2 i 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 3 ust. 2, art. 15 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu – Dz.U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178

Krzysztof Lis
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA