| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dotacje są opodatkowane

Czy dotacje są opodatkowane

Otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych do szkoleń organizowanych przez naszą sp. z o.o. Czy od tej dotacji powinniśmy zapłacić podatek dochodowy? Jak traktować finansowane z dotacji honoraria dla prowadzących szkolenie? Czy wydatki na sporządzenie wniosku o uzyskanie dotacji możemy zaliczyć do kosztów?

RADA
Nie. Jeżeli dofinansowanie spełnia warunki przewidziane w ustawach o podatkach dochodowych, kwota dotacji będzie wolna od podatku dochodowego. W sytuacji, w której honoraria pochodzą ze środków bezzwrotnej pomocy otrzymanej przez osobę prawną, korzystającą ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, również one podlegają zwolnieniu. Wydatki związane z pozyskaniem środków unijnych (jako stanowiących dochody zwolnione) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

UZASADNIENIE
Wolne od podatku są: dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy. W tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe. Dotyczy to także przypadków, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc.
Warunkiem objęcia zwolnieniem wynagrodzeń osób fizycznych jest realizacja przez te osoby celu programu, na który środki unijne zostały przekazane.
PRZYKŁAD
Jeśli unijne środki zostałyby przekazane na szkolenia z zakresu aktywizacji bezrobotnych, a środki programu spółka wykorzystała na szkolenia dla aktywnej zawodowo kadry menedżerskiej, to w tej sytuacji zwolnienie nie znalazłoby zastosowania. Oznaczałoby to, że honoraria dla prowadzących wykłady powinny być opodatkowane.
WAŻNE!
Wydatki za usługę w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie, pokryte z własnych środków, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów ze względu na ich związek z przychodami zwolnionymi, którymi są środki unijne stanowiące dofinansowanie do świadczonych usług szkoleniowych.
To stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach władz skarbowych. I tak, Urząd Skarbowy w Bochni w interpretacji z 21 listopada 2005 r. (sygn. RP/415-12/05, opubl. www.mf.gov.pl) stwierdza:z
chwilą uzyskania dotacji, środków pomocowych z PHARE, wydatki poniesione bezpośrednio w celu jej uzyskania, nie będą stanowiły kosztu uzyskania opodatkowanych przychodów z działalności gospodarczej, ze względu na ich związek z przychodami zwolnionymi. Nie ma znaczenia źródło finansowania ponoszonych wydatków, nie mogą być one zaliczone do kosztów, ponieważ bezpośrednio dotyczą dochodów wolnych od podatku dochodowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK