reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy refundacja zakupu okularów jest kosztem?

Czy refundacja zakupu okularów jest kosztem?

Nasi pracownicy pracują przy komputerach przez prawie cały dzień pracy, więc spółka będzie refundować wydatki poniesione na wymianę szkieł do okularów korekcyjnych na podstawie otrzymanego od pracownika zaświadczenia lekarza okulisty oraz faktury VAT. Czy powyższe wydatki będą kosztem uzyskania przychodu dla pracodawcy?

RADA
Tak, refundacja kosztu zaleconej przez lekarza specjalistę wymiany szkieł do okularów korekcyjnych pracownika będzie kosztem uzyskania przychodów dla firmy.

UZASADNIENIE
Z przepisów rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe wynika, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Przepisy stanowią, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Pracodawca zatem ma nie tylko prawo, ale i obowiązek zrekompensować pracownikowi koszt zakupu szkieł do okularów korekcyjnych w sytuacji, gdy ten pracownik otrzymał zaświadczenie od lekarza medycyny pracy wskazujące potrzebę zaopatrzenia pracownika w takie okulary.
Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w przepisach podatkowych, aby dany wydatek można było uznać za koszt do celów fiskalnych, muszą wystąpić łącznie dwa warunki: po pierwsze, celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu, po drugie, wydatek ten nie może być wymieniony w katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Poniesienie wydatku musi być również odpowiednio udokumentowane.
Podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zarówno wydatki poniesione bezpośrednio w celu osiągnięcia przychodów, jak i wydatki pośrednio związane z uzyskaniem przychodów. Pracownicy w sposób bezpośredni bądź pośredni przyczyniają się do uzyskiwania przychodów w firmie, w której są zatrudnieni. Tym samym wydatki te można uznać za „poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, a więc podlegające uznaniu za koszt uzyskania przychodów.
Pozytywne dla podatnika stanowisko w podobnej sprawie zajął również Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, odpowiadając na jego zapytanie (postanowienie z 7 czerwca 2005 r., BI/423-0109/05 DP/P1/423-0049/05/AP).

art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.),
§ 8 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973).

Izabela Nowacka
specjalista ds. kadr i płac


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama