REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wynagrodzenie stanie się kosztem podatkowym

REKLAMA

Płacimy wynagrodzenie za bieżący miesiąc ostatniego dnia tego miesiąca - przelewem na konto pracownika. W koszty ujmujemy je w miesiącu, w którym dokonaliśmy przelewu. Za grudzień złożyliśmy przelewy 30 grudnia 2005 r. Bank obciążył nasze konto 2 stycznia 2006 r. Czy w tym przypadku wynagrodzenia pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów grudnia 2005 r.?
RADA
Wynagrodzenia pracowników stanowią koszt uzyskania przychodów miesiąca, w którym zostały faktycznie wypłacone. W tym przypadku jest to styczeń 2006 r. Przykład ewidencji wynagrodzenia podajemy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Wynagrodzenia pracowników są dla pracodawcy istotnym elementem kosztów. O ile w trakcie roku podatkowego zakwalifikowanie wynagrodzeń do kosztów danego miesiąca nie rodzi większych problemów, o tyle sprawa się komplikuje na przełomie lat podatkowych.
Z początkiem 2005 r. ustawodawca poszerzył katalog kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, między innymi o niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji pracowników wynagrodzenia. Tym samym w ujęciu podatkowym nastąpiło w tym zakresie odejście od metody memoriałowej na rzecz metody kasowej.
Niestety, oznacza to, że pracodawca może zaliczyć wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie faktycznej wypłaty, ewentualnie z chwilą postawienia wynagrodzenia do dyspozycji pracownika, np. w kasie firmy. Sytuacja jest identyczna w przypadku składek ZUS. Część składki finansowana przez pracownika wchodzi w skład wynagrodzenia i stanie się kosztem podatkowym z chwilą wypłaty. Natomiast część składki finansowana przez pracodawcę będzie kosztem uzyskania przychodów w momencie wpłaty do ZUS.
UWAGA!
Również dla pracownika wynagrodzenia stają się przychodem dopiero w momencie ich otrzymania lub postawienia do dyspozycji.
Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 11) wynika, że wynagrodzenie za grudzień, które zostało przez jednostkę zapłacone w styczniu, jest przychodem pracownika dopiero w miesiącu, w którym nastąpiła faktyczna wypłata, tzn. w styczniu.
Przykład
 Spółka naliczyła pracownikom wynagrodzenia za grudzień, jednak nie zdążyła z ich wypłatą w tym samym miesiącu. Kwota wynagrodzeń będzie wpływała na koszty finansowe, natomiast nie możemy jej uwzględnić w kosztach podatkowych tego miesiąca:
Wn konto 404 „Wynagrodzenia” 10 000
Ma konto 231 „Rozrachunki z pracownikami” 10 000
Równolegle należy przeprowadzić księgowanie kosztów wynagrodzeń na koncie pozabilansowym, co pozwoli wyłączyć je z kosztów podatkowych danego miesiąca:
Wn konto 940 „Koszty przejściowo nieuznawane za KUP” 10 000
 Obowiązkowe zmniejszenia wynagrodzeń z tytułu składek ZUS:
Wn konto 231 „Rozrachunki z pracownikami” 2000
Ma konto 227 „Rozrachunki z ZUS” 2000
 Kwota netto należnych wynagrodzeń za grudzień, która została wypłacona pracownikom w styczniu, wynosi 8000 zł – ewidencja nastąpi na podstawie WB:
Wn konto 231 „Rozrachunki z pracownikami” 8000
Ma konto 130 „Rachunek bankowy” 8000
Korekta zapisu pozabilansowego, gdyż w styczniu koszty wynagrodzeń stają się kosztami podatkowymi:
Wn konto 940 „Koszty przejściowo nieuznawane za KUP” –10 000
Należy zauważyć, że w tej sytuacji będziemy mieli do czynienia z różnicami przejściowymi ujemnymi, co z kolei zobowiązuje do ustalenia na koniec okresu sprawozdawczego aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Koniec roku to specyficzny okres zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla banków. Zwykle te ostatnie informują swoich klientów o zasadach realizowania przelewów w ostatnich dniach roku. W tym czasie warto składać przelewy odpowiednio wcześniej, aby mieć pewność, że zostaną one zrealizowane jeszcze w danym roku.

Wioletta Chaczykowska
księgowa, licencja MF

•  art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
•  art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  REKLAMA