REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wynagrodzenie stanie się kosztem podatkowym

REKLAMA

Płacimy wynagrodzenie za bieżący miesiąc ostatniego dnia tego miesiąca - przelewem na konto pracownika. W koszty ujmujemy je w miesiącu, w którym dokonaliśmy przelewu. Za grudzień złożyliśmy przelewy 30 grudnia 2005 r. Bank obciążył nasze konto 2 stycznia 2006 r. Czy w tym przypadku wynagrodzenia pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów grudnia 2005 r.?
RADA
Wynagrodzenia pracowników stanowią koszt uzyskania przychodów miesiąca, w którym zostały faktycznie wypłacone. W tym przypadku jest to styczeń 2006 r. Przykład ewidencji wynagrodzenia podajemy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Wynagrodzenia pracowników są dla pracodawcy istotnym elementem kosztów. O ile w trakcie roku podatkowego zakwalifikowanie wynagrodzeń do kosztów danego miesiąca nie rodzi większych problemów, o tyle sprawa się komplikuje na przełomie lat podatkowych.
Z początkiem 2005 r. ustawodawca poszerzył katalog kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, między innymi o niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji pracowników wynagrodzenia. Tym samym w ujęciu podatkowym nastąpiło w tym zakresie odejście od metody memoriałowej na rzecz metody kasowej.
Niestety, oznacza to, że pracodawca może zaliczyć wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie faktycznej wypłaty, ewentualnie z chwilą postawienia wynagrodzenia do dyspozycji pracownika, np. w kasie firmy. Sytuacja jest identyczna w przypadku składek ZUS. Część składki finansowana przez pracownika wchodzi w skład wynagrodzenia i stanie się kosztem podatkowym z chwilą wypłaty. Natomiast część składki finansowana przez pracodawcę będzie kosztem uzyskania przychodów w momencie wpłaty do ZUS.
UWAGA!
Również dla pracownika wynagrodzenia stają się przychodem dopiero w momencie ich otrzymania lub postawienia do dyspozycji.
Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 11) wynika, że wynagrodzenie za grudzień, które zostało przez jednostkę zapłacone w styczniu, jest przychodem pracownika dopiero w miesiącu, w którym nastąpiła faktyczna wypłata, tzn. w styczniu.
Przykład
 Spółka naliczyła pracownikom wynagrodzenia za grudzień, jednak nie zdążyła z ich wypłatą w tym samym miesiącu. Kwota wynagrodzeń będzie wpływała na koszty finansowe, natomiast nie możemy jej uwzględnić w kosztach podatkowych tego miesiąca:
Wn konto 404 „Wynagrodzenia” 10 000
Ma konto 231 „Rozrachunki z pracownikami” 10 000
Równolegle należy przeprowadzić księgowanie kosztów wynagrodzeń na koncie pozabilansowym, co pozwoli wyłączyć je z kosztów podatkowych danego miesiąca:
Wn konto 940 „Koszty przejściowo nieuznawane za KUP” 10 000
 Obowiązkowe zmniejszenia wynagrodzeń z tytułu składek ZUS:
Wn konto 231 „Rozrachunki z pracownikami” 2000
Ma konto 227 „Rozrachunki z ZUS” 2000
 Kwota netto należnych wynagrodzeń za grudzień, która została wypłacona pracownikom w styczniu, wynosi 8000 zł – ewidencja nastąpi na podstawie WB:
Wn konto 231 „Rozrachunki z pracownikami” 8000
Ma konto 130 „Rachunek bankowy” 8000
Korekta zapisu pozabilansowego, gdyż w styczniu koszty wynagrodzeń stają się kosztami podatkowymi:
Wn konto 940 „Koszty przejściowo nieuznawane za KUP” –10 000
Należy zauważyć, że w tej sytuacji będziemy mieli do czynienia z różnicami przejściowymi ujemnymi, co z kolei zobowiązuje do ustalenia na koniec okresu sprawozdawczego aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Koniec roku to specyficzny okres zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla banków. Zwykle te ostatnie informują swoich klientów o zasadach realizowania przelewów w ostatnich dniach roku. W tym czasie warto składać przelewy odpowiednio wcześniej, aby mieć pewność, że zostaną one zrealizowane jeszcze w danym roku.

Wioletta Chaczykowska
księgowa, licencja MF

•  art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
•  art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA