reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób należy zaewidencjonować zapłacony podatek od środków transportu

W jaki sposób należy zaewidencjonować zapłacony podatek od środków transportu

Czy podatek od środków transportu zapłacony 15 lutego należy uznać w całości za koszt uzyskania przychodu w lutym, czy zaksięgować go na rozliczenia międzyokresowe kosztów i w lutym uznać część przypadającą na dany miesiąc?

RADA
Podatek od nieruchomości oraz podatek od środków transportu są zaliczane do podatków kosztowych i uiszcza się je za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, np. za pierwsze półrocze lub za cały rok. Jeżeli kwota podatku stanowi dla podmiotu kwotę istotną (zasada istotności), zarachowane koszty rodzajowe powinny być rachunkowo rozliczane w czasie, jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Natomiast jeżeli podatek nie jest kwotą istotną (w rozumieniu polityki rachunkowości stosowanej w spółce), można go jednorazowo w całości zaliczyć w koszty w miesiącu, w którym go zapłacono.

UZASADNIENIE
Jednostki gospodarcze w trakcie prowadzenia działalności uzyskują przychody i ponoszą koszty związane z ich uzyskaniem. Wielkości te wpływają na wynik finansowy i dlatego muszą być odpowiednio zakwalifikowane do poszczególnych okresów obrachunkowych.
Omawiane pojęcia zostały zdefiniowane w art. 3 ustawy o rachunkowości:
• przychody i zyski to uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów, albo zmniejszenia wartości zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli,
• koszty i straty to uprawdopodobnione zmniejszenia w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów, albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli.
Również do celów podatkowych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, jeśli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami (ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Sposób, w jaki jednostka powinna zakwalifikować przychody i koszty do okresu obrachunkowego, wyrażają dwie zasady rachunkowości (art. 6 ust. 1 i 2):
• zasada memoriału, określająca, że w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty,
• zasada współmierności mówiąca o tym, że dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu obrotowego będą zaliczane koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama