| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczać zaliczki udzielone w walucie obcej

Jak rozliczać zaliczki udzielone w walucie obcej

Firma prowadzi konto walutowe w dolarach i kasę walutową. Na potrzeby inwestycji w Rosji pracownikom są udzielane zaliczki w dolarach na zakup materiałów. Wymieniają oni dolary na ruble w Rosji i dokonują zakupu w rublach, dlatego do rozliczenia zaliczek przedstawiają rachunki i faktury w rublach. Jak i według jakiego kursu należy rozliczyć te zaliczki?

RADA
Do rozliczania zaliczek udzielonych pracownikom można stosować kurs, po którym nastąpiła wypłata lub kurs średni NBP. Podstawową zasadą rozliczenia zaliczek jest to, że pracownik nie może ponieść straty. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Rozliczenia kosztów delegacji zagranicznych dokonujemy:
•  w walucie otrzymanej zaliczki,
•  w walucie wymienialnej,
•  w walucie polskiej.
Pracownicy jednostek budżetowych muszą się rozliczyć w ciągu 14 dni od daty zakończenia podróży zagranicznej, pozostali – według uregulowań wewnętrznych.
Rozliczenia delegacji zagranicznych można dokonać stosując tylko jeden kurs walutowy, według którego nastąpiła wypłata zaliczki. W takim przypadku zaliczkę wypłaconą pracownikowi w ramach wyjazdu służbowego traktujemy, do czasu jej rozliczenia, jako własne środki pieniężne, które czasowo znajdują się w dyspozycji pracownika. Zwracając niewykorzystaną część zaliczki do kasy przyjmujemy kurs z dnia jej pobrania.
Takie rozwiązanie jest możliwe, ponieważ wypłata zaliczki i jej rozliczenie odbywają się między pracownikami a firmą. Jest to przesunięcie środków pieniężnych wewnątrz przedsiębiorstwa. Na tej samej zasadzie do wyceny zasilenia kasy z rachunku bankowego stosuje się ten sam kurs, który był stosowany do wyceny środków na rachunku.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Drugim rozwiązaniem jest rozliczenie zaliczki na koszty podróży służbowej według kursu średniego NBP z dnia rozliczenia.
W opisanej sytuacji problem nie dotyczy jedynie rozliczenia samej podróży służbowej, ale również rozliczenia faktur zakupu materiałów na inwestycję. Faktury te należy rozliczać według kursu średniego NBP ustalonego na dzień zakupu, ponieważ świadczą one o transakcjach zakupu odbywających się między przedsiębiorstwem a sprzedawcami materiałów.
Ponieważ, jak wskazano wcześniej, pracownik nie może ponieść straty z tytułu ewentualnych różnic kursowych, dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się rozliczenie wszystkich jego wydatków, zarówno z tytułu podróży służbowej, jak i na materiały – według kursu z dnia pobrania zaliczki. Dopiero przy wymianie walut oraz rozliczeniu kosztów materiałów należy ustalić różnicę, obciążając spółkę z tego tytułu.
Przykład
1. Zasilenie kasy – pobranie z rachunku bankowego walutowego 1000 dolarów. Kurs historyczny wynosi 3,30 PLN/USD
Wn konto „Środki pieniężne w drodze” 3300

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »