REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można odliczyć VAT z kopii dokumentu celnego

REKLAMA

Podczas sprawdzania zasadności salda rozrachunków z urzędem celnym, dotyczących kilku naszych przedpłat na VAT z roku 2003 i jednej z 2002, stwierdzono brak kilku dokumentów SAD. Po dokładniejszym zbadaniu sprawy ustalono, że owe dokumenty w ogóle do nas nie przyszły. Po zwróceniu się na piśmie do urzędu celnego otrzymaliśmy potwierdzone kserokopie dokumentów SAD, za zgodność z oryginałem (data potwierdzenia 8 marca 2006 r.). Kiedy przysługiwało nam prawo do odliczenia VAT?
RADA
Czytelnik będzie, co do zasady, posiadał prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z uwierzytelnionej przez organ celny kopii dokumentu SAD w miesiącu otrzymania tej kopii lub w miesiącu następnym.

UZASADNIENIE
Dokumenty celne mogą być podstawą dokonania odliczenia podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu, stanowi bowiem suma kwot wynikająca z dokumentu celnego.
Momentem, w którym podatnik uprawniony jest do dokonania odliczenia podatku naliczonego, jest, co do zasady, okres rozliczeniowy, w którym otrzymał on dokument celny, lub okres następny.

Przykład
Podatnik otrzymał dokument celny SAD 14 maja 2006 r. Rozlicza się z podatku VAT za okresy miesięczne. W takiej sytuacji będzie mógł odliczyć podatek naliczony, wynikający z dokumentu celnego, w rozliczeniu za maj albo czerwiec 2006 r.

Przykład
Podatnik otrzymał dokument celny SAD 14 maja 2006 r. Rozlicza się z podatku VAT za okresy kwartalne. W takiej sytuacji będzie mógł odliczyć podatek naliczony, wynikający z dokumentu celnego, w rozliczeniu za II kwartał albo za III kwartał 2006 r.

Trzeba jednak zauważyć, że ustawa o podatku od towarów i usług nie uszczegóławia zakresu pojęcia „dokument celny”. Przepisy wykonawcze do ustawy o VAT nie zawierają również, tak jak w odniesieniu do faktur, szczegółowych regulacji stanowiących o tym, co powinien zawierać prawidłowy dokument celny.
W praktyce przyjmuje się, że dokumentami celnymi są Jednolite Dokumenty Administracyjne SAD. Należy się jednak zastanowić, czy uwierzytelniona kopia takiego dokumentu również będzie mogła zostać uznana za dokument celny. W tym celu należy dokonać analizy samego pojęcia dokumentu celnego.
Analizę taką rozpocząć należy od uzyskania odpowiedzi na pytanie, czym w ogóle jest ten dokument. W tym zakresie odwołać się można do definicji określonej w Kodeksie karnym. Gdzie w art. 115 § 14 znajduje się definicja, zgodnie z którą „dokumentem jest każdy przedmiot lub zapis na komputerowym nośniku informacji, z którym związane jest określone prawo albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne”.
Określenie „celny” stanowi natomiast wskazanie, że określony dokument ma swoje źródło w prawie celnym albo dokumentuje okoliczności mające znaczenie z punktu widzenia prawa celnego.
Należy stwierdzić, iż dopuszczalne jest uznanie, zgodnie z którym dokumentem celnym jest również uwierzytelniona przez organ celny kopia dokumentu SAD, mimo że przepisy nie mówią o duplikatach faktur. Z treści takiej uwierzytelnionej kopii dokumentu, który nie został wcześniej stronie doręczony, wynika okoliczność, mająca dla podatnika znaczenie prawne, jaką jest możliwość odliczenia podatku naliczonego.
Czytelnik będzie miał więc prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z uwierzytelnionej przez organ celny kopii dokumentu SAD, w miesiącu otrzymania tej kopii lub w miesiącu następnym. Zakładając oczywiście, że uprzednio nie otrzymał i nie posiada oryginału tego dokumentu.
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia podatku należnego w okresie rozliczeniowym otrzymania dokumentu albo w okresie następnym, to powinien dokonać korekty deklaracji za ten okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia (miesiąc otrzymania dokumentu SAD). Korekta nie może być dokonana później niż w okresie 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (art. 86 ust. 13 ustawy o VAT).

• art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Marcin Sikora
doradca podatkowy
w Kancelarii Prawno-Podatkowej
Sikora i Wspólnicy spółka komandytowa
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

ZUS pobierając 4000 zł od wypłaty gwarantowanej po śmierci jej męża wykonał prawidłowo przepisy podatkowe. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

REKLAMA