reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak wyliczyć i zaksięgować różnice kursowe od sprzedaży usług za granicę

Jak wyliczyć i zaksięgować różnice kursowe od sprzedaży usług za granicę

Sprzedaję usługi klientowi unijnemu. Fakturę wystawiam w złotówkach, a VAT rozlicza nabywca. Proszę o wyliczenie różnicy kursowej i podanie, jak ją zaksięgować w pkpir na zaprezentowanych liczbach: wartość faktury - 5000 zł, średni kurs euro w NBP z dnia wystawienia faktury - 3,567 zł. Zapłata następuje po 10 dniach na posiadany rachunek walutowy w kwocie 1401,74 euro. Wartość kursu euro w dniu otrzymania zapłaty w banku, z którego korzystam, wynosi 3,563 zł.

RADA
Przychód w dacie wystawienia faktury należy zaksięgować w złotówkach. W dacie faktycznie otrzymanej zapłaty za usługę należy wyliczyć różnice kursowe i podwyższyć albo obniżyć przychód. Przykład wyliczenia w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
To, że wartość faktury wystawionej na kontrahenta unijnego została wyrażona w złotówkach, nie oznacza, że przychód również powstanie w złotówkach. Kontrahent zagraniczny zapłaci za usługę w walucie obcej. Wobec tego należy uznać, że w tym przypadku mamy do czynienia z przychodem w walucie obcej.
Przychody osiągane w walutach obcych przelicza się co do zasady według kursu średniego NBP na dzień uzyskania przychodu. Jeżeli ten dzień jest różny od dnia, w którym podatnik faktycznie otrzyma zapłatę, to przychód należy skorygować o powstałe różnice kursowe. Dzięki tym przeliczeniom przychód podlegający opodatkowaniu zostanie wykazany w wartości faktycznie uzyskanej.
Należy jednak wyjaśnić, jaki dzień jest uważany za dzień uzyskania przychodu. U podatników prowadzących pkpir oraz posiadających status podatnika VAT (niekorzystającego ze zwolnienia) za dzień powstania przychodu z tytułu wykonanych usług uważa się dzień wystawienia faktury. Warunkiem jest, aby faktura została wystawiona w terminie wymaganych przez przepisy o VAT. W przeciwnym razie będzie to dzień, w którym faktura powinna być wystawiona. Wyjątkiem od tej zasady jest data powstania przychodu od usług wykonanych w grudniu.
Dla pozostałych podatników za datę powstania przychodu z tytułu wykonania usług uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), ale nie późniejszy niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę.
Jeśli założymy, że firma ujmuje przychody w dacie wystawienia faktury (jest ona zgodna z terminem określonym w przepisach VAT), przychód powstaje w dniu wystawienia faktury. Na ten dzień wartość przychodu należnego w obcej walucie trzeba przeliczyć na złote według średniego kursu NBP dla tej waluty i w tej wysokości ująć w pkpir. Następnie w dniu zapłaty, czyli wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy, należy wartość faktury przeliczyć na złote według kursu kupna walut ogłoszonego na ten dzień przez bank, z którego usług korzysta podatnik.
Wartość przychodu obliczoną według kursu średniego NBP trzeba porównać z wartością obliczoną według wymienionego kursu i przychody te odpowiednio podwyższyć albo pomniejszyć o powstałą różnicę. Wzrost kursu spowoduje zwiększenie przychodów, a spadek – zmniejszenie.

Przykład
W dniu wystawienia faktury dla kontrahenta unijnego wartość przychodu wynosiła 5000 zł. Średni kurs NBP na ten dzień to 3,567 zł, co oznacza, że należność opiewała na 1401,74 euro. Kontrahent dokonał zapłaty po 10 dniach. Kurs kupna na dzień wpływu pieniędzy na konto, ogłoszony przez bank, z którego usług korzysta firma, wyniósł 3,563 zł. Wobec tego wartość przychodu na dzień zapłaty to: 1401,74 euro × 3,563 zł = = 4994,40 zł. Ponieważ faktycznie otrzymany przychód jest niższy od przychodu zarachowanego w dniu wystawienia faktury, należy go pomniejszyć o powstałą różnicę kursową, tj. o 5,60 zł (5000 zł – 4994,40 zł).
Powyższe operacje ujęto w pkpir:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 14 ust. 1a–1c, ust. 1f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy
reklama

Czytaj także

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama