REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wyliczyć i zaksięgować różnice kursowe od sprzedaży usług za granicę

REKLAMA

Sprzedaję usługi klientowi unijnemu. Fakturę wystawiam w złotówkach, a VAT rozlicza nabywca. Proszę o wyliczenie różnicy kursowej i podanie, jak ją zaksięgować w pkpir na zaprezentowanych liczbach: wartość faktury - 5000 zł, średni kurs euro w NBP z dnia wystawienia faktury - 3,567 zł. Zapłata następuje po 10 dniach na posiadany rachunek walutowy w kwocie 1401,74 euro. Wartość kursu euro w dniu otrzymania zapłaty w banku, z którego korzystam, wynosi 3,563 zł.
RADA
Przychód w dacie wystawienia faktury należy zaksięgować w złotówkach. W dacie faktycznie otrzymanej zapłaty za usługę należy wyliczyć różnice kursowe i podwyższyć albo obniżyć przychód. Przykład wyliczenia w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
To, że wartość faktury wystawionej na kontrahenta unijnego została wyrażona w złotówkach, nie oznacza, że przychód również powstanie w złotówkach. Kontrahent zagraniczny zapłaci za usługę w walucie obcej. Wobec tego należy uznać, że w tym przypadku mamy do czynienia z przychodem w walucie obcej.
Przychody osiągane w walutach obcych przelicza się co do zasady według kursu średniego NBP na dzień uzyskania przychodu. Jeżeli ten dzień jest różny od dnia, w którym podatnik faktycznie otrzyma zapłatę, to przychód należy skorygować o powstałe różnice kursowe. Dzięki tym przeliczeniom przychód podlegający opodatkowaniu zostanie wykazany w wartości faktycznie uzyskanej.
Należy jednak wyjaśnić, jaki dzień jest uważany za dzień uzyskania przychodu. U podatników prowadzących pkpir oraz posiadających status podatnika VAT (niekorzystającego ze zwolnienia) za dzień powstania przychodu z tytułu wykonanych usług uważa się dzień wystawienia faktury. Warunkiem jest, aby faktura została wystawiona w terminie wymaganych przez przepisy o VAT. W przeciwnym razie będzie to dzień, w którym faktura powinna być wystawiona. Wyjątkiem od tej zasady jest data powstania przychodu od usług wykonanych w grudniu.
Dla pozostałych podatników za datę powstania przychodu z tytułu wykonania usług uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), ale nie późniejszy niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę.
Jeśli założymy, że firma ujmuje przychody w dacie wystawienia faktury (jest ona zgodna z terminem określonym w przepisach VAT), przychód powstaje w dniu wystawienia faktury. Na ten dzień wartość przychodu należnego w obcej walucie trzeba przeliczyć na złote według średniego kursu NBP dla tej waluty i w tej wysokości ująć w pkpir. Następnie w dniu zapłaty, czyli wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy, należy wartość faktury przeliczyć na złote według kursu kupna walut ogłoszonego na ten dzień przez bank, z którego usług korzysta podatnik.
Wartość przychodu obliczoną według kursu średniego NBP trzeba porównać z wartością obliczoną według wymienionego kursu i przychody te odpowiednio podwyższyć albo pomniejszyć o powstałą różnicę. Wzrost kursu spowoduje zwiększenie przychodów, a spadek – zmniejszenie.

Przykład
W dniu wystawienia faktury dla kontrahenta unijnego wartość przychodu wynosiła 5000 zł. Średni kurs NBP na ten dzień to 3,567 zł, co oznacza, że należność opiewała na 1401,74 euro. Kontrahent dokonał zapłaty po 10 dniach. Kurs kupna na dzień wpływu pieniędzy na konto, ogłoszony przez bank, z którego usług korzysta firma, wyniósł 3,563 zł. Wobec tego wartość przychodu na dzień zapłaty to: 1401,74 euro × 3,563 zł = = 4994,40 zł. Ponieważ faktycznie otrzymany przychód jest niższy od przychodu zarachowanego w dniu wystawienia faktury, należy go pomniejszyć o powstałą różnicę kursową, tj. o 5,60 zł (5000 zł – 4994,40 zł).
Powyższe operacje ujęto w pkpir:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 14 ust. 1a–1c, ust. 1f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Limit działalności nierejestrowanej w 2024 r. wzrośnie do 3225 zł. Ale VAT i tak trzeba będzie niekiedy zapłacić.

  Kolejny wzrost limitu dla działalności nierejestrowanej cieszy tych, którzy poprawiają kondycję domowego budżetu korzystając z możliwości prowadzenia niewielkiej działalności bez konieczności jej rejestrowania w CEIDG. Jednak brak rejestracji to jedno, a rozliczenia na gruncie VAT, to odrębna sprawa. Warto sprawdzić, czy ciesząc się uproszczeniami przewidzianymi dla tej formy działalności nie zaniedbuje się obowiązków czynnego podatnika VAT.

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową w umowie?

  Klauzule arbitrażowe w umowach. Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np. z sektorów budowalnego, logistycznego czy informatycznego coraz częściej korzystają z arbitrażu online zamiast sądów powszechnych.

  Tabela kursów średnich NBP z 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3233 zł.

  Wyższe opłaty drogowe w transporcie – czy zapłacą za nie konsumenci?

  Podwyżki opłat drogowych, które wyniosą nawet 80 proc. w Niemczech sprawią, że firmy transportowe będą musiały szukać oszczędności gdzie indziej. Jedynym skutecznym rozwiązaniem wydaje się podniesienie cen frachtu, chociaż wiadomo, że koszty tego rozwiązania poniosą nie zleceniodawcy, lecz konsumenci. A niezależnie od tego firmy transportowe i tak muszą dobrze przygotować się do funkcjonowania w nowej, droższej rzeczywistości. Sprawdzamy nastroje panujące w branży i szukamy rozwiązań, które mogą pomóc przewoźnikom oszczędzać nie tylko w tym trudnym okresie. 

  Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Wyższe nie tylko pensje. Jak wzrosną w nowym roku inne świadczenia pracownicze?

  Minimalne wynagrodzenie za pracę, które obecnie wynosi 3600 zł, od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie do 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. - o kolejne kilkadziesiąt złotych, do 4300 zł. Łącznie da to wzrost płacy minimalnej o 19,4%. Zaplanowana na przyszły rok podwyżka będzie rekordową w ujęciu kwotowym i bliską rekordowej w ujęciu procentowym. Od 2000 roku tylko dwukrotnie procentowy wzrost płacy minimalnej był wyższy. W 2008 r. jej kwota została ona podniesiona z 936 zł do 1126 zł, a więc o 20,3%. Natomiast w 2023 r. dwie zmiany, obowiązujące od stycznia i od lipca, wywindowały płacę minimalną z 3010 zł do 3600 zł, a więc łącznie o 19,6%. Podwyższenie płacy minimalnej wpłynie również w 2024 roku na szereg wskaźników i świadczeń pracowniczych. 

  Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Kiedy przysługuje i ile wynosi? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

  ZUS informuje, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy nie tylko w trakcie zatrudnienia, lecz także podczas wypowiedzenia, a nawet po rozwiązaniu umowy o pracę. Ale w tym przypadku muszą być spełnione określone warunki. Jakie?

  Nowe oszustwo na rynku finansowym: przestępcy oferują „klejnoty flippowe”

  Na rynku pojawiła się nowa metoda „inwestycyjna”. Oszuści poprzez spółki zawierają umowy sprzedaży tzw. biżuterii flippowej z pewnym zyskiem. W rzeczywistości wartość przedmiotu z reguły jest kilkukrotnie zawyżona. Sprzedawcy często proponują zawarcie umowy komisu, na mocy której mają dokonać dalszej sprzedaży klejnotu, co jednak nie następuje. Następnie klientom proponuje się zawarcie kolejnych umów z innymi podmiotami, np. umowy pożyczki i kolejnej umowy komisu z inną spółką. Dzięki temu moment rozliczenia jest odsunięty w czasie, a podmiot wyłudza w ten sposób dodatkowe pieniądze. Z reguły na zabezpieczenie roszczeń zawierana jest też umowa zastawu na udziałach innej spółki. Warto też dodać, że większość pokrzywdzonych prawdopodobnie jeszcze nie wie lub nie ma pewności, że doszło do oszustwa.

  Do jakiej kwoty nie płaci się podatku od darowizny?

  Podatek od darowizny dotyka wielu osób w Polsce. W 2023 roku wprowadzono znaczące zmiany w przepisach dotyczących podatku od spadków i darowizn, które wpłynęły na kwoty wolne od podatku. W tym artykule skupimy się na aktualnym stanie prawnym, przywołując obowiązujące regulacje.

  Chcesz dostać emeryturę lub rentę na czas? Musisz szybko powiadomić ZUS o zmianie adresu lub konta bankowego! Jak to zrobić i w jakim terminie?

  Emeryt i rencista powinien jak najszybciej poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu zamieszkania, czy numeru rachunku bankowego. Jeśli zrobi to z opóźnieniem, to może zdarzyć się, że emerytura czy renta zostanie zwrócona do ZUS-u.

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Czy czeka nas zmiana stóp procentowych?

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "RPP nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się dzisiaj grudniowym posiedzeniu" – powiedział ekonomista ING BSK Adam Anotniak. Jego zdaniem, pauza w obniżkach stóp potrwa co najmniej do marca.

  REKLAMA